به روز شده: 1 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 70799
زمان انتشار: جمعه 12 بهمن 1397 - 08:40:57
محمد جواد لاریجانی در اجتماع هیات مذهبی مهدیشهر:

٢٢ بهمن امسال باید با بصیرت همراه باشد/بصیرت ملت ما را در مقابل توطئه های دشمنان محکم نگه می دارد

٢٢ بهمن امسال باید با بصیرت همراه باشد/بصیرت ملت ما را در مقابل توطئه های دشمنان محکم نگه می دارد
حقوق بشر  > ایران  - دبیر ستاد حقوق بشر گفت: باید پرسید که چرا دشمنان ما در این چهلمین سال از انقلاب اینقدر خشمگین هستند، در پاسخ باید گفت: دشمنان منتظر بودند که پس از ۴۰ سال از انقلاب، جمهوری اسلامی ساقط شده باشند، اما اکنون می‌بینند که به یک قدرت منطقه‌ای رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در اجتماع هیات مذهبی شهرستان مهدی شهر سمنان که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: خدا را شاکرم که توفیق شد که در این ایام مبارک که با عطر حکمت فاطمی معطر است در خدمت شما عزیزان باشم.

وی در ابتدای این جلسه با ذکر برخی از ویژگی‌ها و فضیلت‌های برجسته حضرت زهرا (س) گفت: امیدوار هستیم در این ایام خداوند ما را با مکتب اهل بیت (ع) و جایگاه ویژه حضرت زهرا (س) بیشتر آشنا کند تا بتوانیم در مسیر آن‌ها قدم برداریم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان تصریح کرد: نعمت‌های الهی تعدادشان بیشمار است، به طوری که خداوند می‌فرماید ما نعمت‌ها را به صورت گسترده عطا کرده ایم، البته یکسری از آن‌ها از نظر ما پنهان هستند و یکسری از آن‌ها را ما نمی‌توانیم درک کنیم.

وی افزود: اولین نعمت الهی نعمت بودن است؛ یعنی ضرورتی نداشت ما وجود داشته باشیم، نعمت دوم نعمت انسان بودن است؛ یعنی ما می‌توانستیم چوب یا سنگ یا درخت باشیم؛ اما خداوند ما را انسان خلق کرد. این انسان بودن هم دو ویژگی دارد یعنی به ما لطف و اراده داد که باعث می‌شود که بفهمیم و عمل کنیم، پس شکر این نعمت این است که ما راه درست را از راه غلط تشخیص دهیم و وقتی که فهمیدیم راه درست چیست در آن مسیر حرکت کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان بیان داشت: نعمت بعدی، نعمت هدایت است و این یعنی این که خداوند ما را آفریده، ولی رهایمان نکرده است و وجود ۱۲۴ هزار پیامبر نشاندهنده اصرار خداوند بر هدایت انسان است، نعمت هدایت بالاترین نعمت الهی است و بالاترین درجه نعم الهی نعمت ولایت است به طوری که در روایات داریم که اسلام ۵ پایه دارد که نماز، روزه، حج، زکات و ولایت هستند و امام معصوم فرموده است که آن ۴ پایه اول کامل نمی‌شوند مگر با نعمت ولایت.

وی گفت: مرحوم مجلسی وقتی به این روایت می‌رسند استنباط می‌کنند که ما عادت داشتیم ولایت را ذیل اصول دین بدانیم؛ اما اینجا امام معصوم (ع) ولایت را در کنار کار‌های عملی انجام داده است و این بدین معنی است که ولایت یک جنبه عملی است.

محمدجواد لاریجانی ادامه داد: پس شیعه علاوه بر اصول عملی اسلام باید به ولایت هم پایبند باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان خاطرنشان کرد: این نشان می‌دهد که ولایت موضوع بسیار مهمی است، بنابراین لازم است بدانیم که شان اهل بیت (ع) چیست. اهل بیت (ع) هم مرجعیت علمی و هم مشروعیت و هم بر مرجعیت سیطره دارند، مرجعیت اهل بیت (ع) این است که هیچ سیطره‌ای مشروع نیست، مگر این که به سیطره ولایت پیوند خورده باشد.

وی گفت: مسئله مهم دیگر این است که ما باید مصداق ولایت را هم بلد باشیم و پس از این شناخت نسبت به آن تولی و تبری داشته باشیم که البته تبری از تولی هم سخت‌تر است، به طوری که در جریان فتنه عده‌ای مجبور بودند به خاطر ولایت در مقابل دوستان خود بایستند.

محمدجواد لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: اکنون در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و باید پرسید که چرا دشمنان ما در این چهلمین سال از انقلاب اینقدر خشمگین هستند، در پاسخ باید گفت: دشمنان منتظر بودند که پس از ۴۰ سال از انقلاب، جمهوری اسلامی ساقط شده باشند، اما اکنون می‌بینند که به یک قدرت منطقه‌ای رسیده است. دشمن در این ۴۰ سال همه گونه تلاش کرد تا نظام را ساقط کند؛ اما با یک قدرت بزرگ منطقه‌ای مواجه شد و اکنون از این موضوع بسیار عصبانی هستند و احساس خطر می‌کنند.

وی گفت: دشمن در این راستا هزینه‌های بسیار زیادی کرده و تبلیغات زیادی انجام داده است تا به اهداف خود برسد و یکی از بستر‌های تبلیغاتی دشمن همین اینترنت و فضای مجازی است که برایشان بسیار اهمیت دارد.

وی گفت: بر اساس یک آمار، دشمن در سه ماه گذشته برای هر فرد ایرانی ۴.۳ پیام و محتوا تولید و منتشر کرده است که این نشان می‌دهد که برای تک تک ما ملت ایران برنامه دارند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان افزود: ما الان باید بدانیم که در شرایط حساسی قرار گرفته ایم و یک نابسامانی اقتصادی در کشور وجود دارد و این نابسامانی اقتصادی شبیه یک زخم است که روی این زخم حشراتی نشسته اند.

وی ادامه داد: این فضای نابسامان اقتصادی اکنون به محوری برای تبلیغات دشمن تبدیل شده است به طوری که سعی می‌کند به مردم القا کند که در این ۴۰ سال گذشته هیچ خروجی مثبتی از انقلاب به دست نیامده است.

محمد جواد لاریجانی خاطرنشان کرد: بنابراین، چون این زخم وجود دارد ممکن است انسان را به فکر وادارد و بگوید که این حرف‌ها درست می‌باشند در حالیکه این روش، روش تبلیغاتی دشمن است.

وی گفت: هدف دشمن از این تبلیغات این است که بگوید اسلام به درد مملکت داری نمی‌خورد و ژاپن و آلمان که پیشرفت کردند به خاطر این است که آن جا اسلام نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان ادامه داد: هدف دیگر دشمن از تبلیغات این است که به ما القا کند نمی‌توانیم جلوی آمریکا بایستیم، بنابراین عده‌ای در داخل می‌گویند وقتی که ما مرگ بر آمریکا می‌گوییم آن‌ها عصبانی می‌شوند و ما را اذیت می‌کنند و بر این باور هستند که خوب است که با آمریکا دوست باشیم و دشمنی با آن‌ها را رها کنیم.

وی گفت: از این حرف می‌شود نتیجه گرفت که ۲۲ بهمن امسال باید با بصیرت همراه باشد و ضروری است که در ۲۲ بهمن حضور فعالی داشته باشیم و نشان دهیم که ملت زنده و بالنده است.

محمدجواد لا یجانی تصریح کرد: ما باید به بصیرت مسلح باشیم و برای شبهه‌ها پاسخ داشته باشیم. دشمن وقتی که تهاجم می‌کند یک فرصت برای ما ایجاد می‌شود که به هجمه‌ها توجه کنیم و برای آن‌ها پاسخ بیابیم، لذا این هیات‌های مذهبی که هیات‌های بصیرتی هستند باید شبهه‌ها را بشناسند و آن‌ها را توضیح دهند.

وی گفت: اولین مسئله مهم این است که ما باید شرایط اقتصادی جامعه را بفهمیم و بدانیم که شرایط اقتصادی کنونی محصول دو پدیده است؛ اول فتنه اقتصادی و دوم افت کارآمدی و این دو پدیده با هم رخ داده است.

لاریجانی گفت: اکنون رئیس جمهور آمریکا و وزیر خارجه اش بر سقوط ایران از طریق مشکلات اقتصادی تاکید دارند و حتی به اروپا هم پیغام داده اند که شما بر اجرای برجام تعلل کنید تا مشکلات اقتصادی در ایران بیشتر و بیشتر شود و به این امید داشته اند که اوضاع اقتصادی ایران به هم بریزد.

وی گفت: لذا باید در برابر فتنه ایستاد و چشم فتنه را کور کرد برخورد‌های امنیتی و قضایی که در مبارزه با این فتنه صورت گرفته است در همین راستا است و در حال انجام است؛ اما بحث افت کارآمدی با اقدامات امنیتی و قضایی درمان نمی‌شود و نیاز به یک کارجهادی دارد.
 
معاون امور بین الملل قوه قضاییه گفت: برای رفع مشکلات موجود باید بصیرت داشته باشیم، این که انقلاب اسلامی پس از ۴۰ سال قرص جوشان علمی در غرب آسیا شده است دستاورد کوچکی نیست، این که جوان‌های ما در کسب علم گوی سبقت را از دیگران ربوده اند و در منطقه سرآمد هستند کار ارزشمندی است، این موضوع خیلی اهمیت دارد، چون زمانی دشمن می‌گفت که این‌ها با اسلام به جایی نمی‌رسند؛ اما اکنون پاسخش مشخص شده است.
 
لاریجانی تصریح کرد: این که ما در تکنولوژی هسته‌ای به جایی برسیم که بگویند که قد شما در علم بلند شده است بسیار ارزشمند است و لذا می‌گویند که باید ساق پای شما را بزنیم، چون جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که راکتور اتمی دارد و با استفاده از آن برق هزاران خانه را تامین می‌کنند و مهم‌تر این است که خودش جزئیات این تکنولوژی را دارد و به کسی متکی نیست.
 
وی ادامه داد: در بحث برجام هم باید بدانید که من مخالف مذاکرات هسته‌ای نیستم بلکه مخالف حرفه‌ای موضوع برجام بوده ام، من می‌گویم که این مذاکرات با نیت خوب؛ اما با روش بد انجام شد الان ببینید که دشمنان دارند دانشجویان ما را از تحصیل در ۴۰ رشته علمی منع می‌کنند و چنین کاری در دنیا بی سابقه است، ولی آن‌ها باید بدانند که اگر علم در ثریا هم باشد ما به آن دست خواهیم یافت لذا این افتضاح است که دانشجویان ایرانی را از تحصیل در یک سری رشته منع کنند و بگویند، چون شما برگردید به ایران و آن جا کار‌های هسته‌ای کنید پس باید اخراج شوید.
 
معاون امور بین الملل قوه قضاییه افزود: موضوع دیگر این است که در ۱۴ سال گذشته در حکومت‌های ایران سابقه نداشته است که حکومتی در ایران سرکار باشد و تا دریای مدیترانه نفوذ داشته باشد همین چند هفته پیش در مصر مقاله‌ای نوشته شد که سربازان ایرانی تا دریای مدیترانه آمده اند و این نفوذ نوش جانشان باد، چون ناشی از مکتب اهل بیت (ع) است.
 
معاون امور بین الملل قوه قضاییه در ادامه به موضوع افت کارآمدی پرداخت و گفت: مسئولان ما افراد متدینی هستند و می خواهند کار انجام دهند اما باید ریشه های افت کارآمدی را پیدا کنیم.
 
لاریجانی بیان کرد: نیاز مدیریتی کنونی ما شبیه مدیریت بسیجی است و مدیران باید در میدان باشند از جبهه و زمان جنگ هم مدیریت بسیجی پای کار بود که استراتژی مقاومت را در پیش گرفت.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان خاطرنشان کرد: ما باید شاکر نعمت ولایت و رهبری باشیم، چون وجود رهبری یک نعمت بسیار با ارزش برای نظام است و ما باید برای داشتن چنین شخصی شکرگزار خدا باشیم.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه گفت: انتظار دوستان در دولت این بود که نفت به راحتی صادر شده و پول نفت به راحتی وارد شود و ما جنس بخریم و تکنولوژی وارد کنیم و باید مسلم بدانید که غربی‌ها هرگز این کار را نخواهند کرد پس استراتژی ما باید این باشد که به خود و جوانان خود تکیه کنیم و به جوانان اعتماد داشته باشیم افتخار آن نیست که بگوییم در کشوری مثل امارات پر از فروشگاه و برند خارجی است بلکه افتخار آن است که ما محصولات را توسط خود تولید کنیم، این تفکر که به بیرون وابسته باشیم تفکر غلطی است که به افت کارامدی ربط دارد.
 
لاریجانی افزود: بصیرت سرمایه ارزشمندی است که ما باید به آن توجه داشته باشیم، چون بصیرت ما را در مقابل توطئه‌ها محکم نگه می‌دارد.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در روایات داریم که شیعیان اهل بیت (ع) برای روز‌های خود برنامه ریزی باید داشته باشند بر اساس این روایت روز شنبه روزی است که ما باید در وضع اهل بیت تامل کنیم یعنی شنبه روزی است که باید اهل بیت را و راه و روش آن‌ها را بهتر بشناسیم یکشنبه روز توجه به وضع شیعیان است در این روز باید به وضع شیعیان در شهر و کشور و جهان توجه کنیم و از وضعیت آن‌ها غافل نشویم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان ادامه داد: روز دوشنبه روز دشمن شناسی است و ما باید حداقل یک ربع در روز را به این موضوع اختصاص دهیم و دشمن خود را بشناسیم، چون خیلی از مشکلات ما حاصل عدم شناخت ما از دشمن است سه شنبه روز شناخت خط بنی امیه است پس از ظهور داعش اکنون می‌توانیم درک کنیم که کربلا چه گذشته است و می‌توانیم درک کنیم که داعش همان خط بنی امیه است چهارشنبه هم برای سلامت است، چون شیعه باید نسبت به سلامت خود حساس باشد پنج شنبه برای برطرف کردن و رفع امور می‌باشد و شیعه، چون باید منظم باشد باید روز پنج شنبه را به این موضوع اختصاص دهد.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه خاطرنشان کرد: روز جمعه هم روز عید مسلمانان است که بسیار روز مبارکی می‌باشد به طوری که حضرت رسول اکرم (ص) می‌فرمایند که دو زمان در روز جمعه است که شان قبولی دعا دارد یکی ظهر جمعه و بین خطبه‌های نماز جمعه است و دیگری در زمان غروب آفتاب است و به همین خاطر حضرت فاطمه (س) هر وقت که غروب می‌شد دست به دعا می‌شد و دعا می‌کرد.


منبع: میزان
کد مطلب: 70799
زمان انتشار: جمعه 12 بهمن 1397 - 08:40:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد