به روز شده: 4 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 70896
زمان انتشار: دوشنبه 15 بهمن 1397 - 13:34:39

دادگاه سلمان العوده، فعال عربستانی برای سومین بار به تاخیر افتاد

دادگاه سلمان العوده، فعال عربستانی برای سومین بار به تاخیر افتاد
حقوق بشر  > جهان  - در حالیکه نگرانی‌هایی نسبت به صدور غیرمنتظره حکم اعدام برای شیخ سلمان العوده، فعال عربستانی وجود دارد، جلسه دادگاه او برای سومین بار به تاخیر افتاد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، در حالی که مسؤولان عربستانی اخبار منتشر شده درباره تاخیر مجدد جلسه محاکمه شیخ سلمان العودة، یکی از مهم‌ترین نمادهای بیداری در این کشور را به صورت رسمی تایید یا تکذیب نکردند، پسر او دکتر عبدالله العوده با انتشار توییتی اعلام کرد که جلسه دادگاه پدرش برای سومین بار به تاخیر افتاده است.

عبدالله العودة توییت کرد، هیچ طرحی برای حل مساله یا آزادی پدرش وجود ندارد.

اخبار منتشر شده درباره تعلیق جلسه دادگاه العوده در محافل عربستان جنجال به پا کرده و برخی پیش‌بینی کردند که مسؤولان عربستانی قصد اعدام او را دارند، این مساله موجب نگرانی وکلای مدافع العوده در پاریس شده است.

پس از آنکه خبرگزاری‌های غیرعربستانی و رسانه‌های عربی نیز به نقل از آنها روز یکشنبه از تعیین تاریخی برای جلسه غیرمنتظره رسیدگی به پرونده شیخ سلمان العوده خبر دادند، بحث و جدل درباره اهداف عربستان از پرونده شیخ العوده دوباره آغاز شدند.

فرانسوا زیمرای، مارک بونان، جسیکا ونیل وکلای العوده در پاریس پیشتر درباره این جلسه صحبت کرده بودند اما ریاض هیچ‌گونه توضیح رسمی درباره آن نداده و آن را تایید یا تکذیب نکرده است.

وکلای مدافع العوده پیش از این نگرانی خود از صدور حکم اعدام برای العوده را ابراز داشته و تاکید کرده بودند که اطلاعی از علت واقعی این درخواست دادستانی ندارند و نمی‌دانند که این درخواست برای جلسه اعلام حکم اعدام است یا یک جلسه عادی است.

از طرفی ریاض نیز به وکلای عربستانی اجازه ارتباط با خارج را نمی‌دهند، به این ترتیب کشف حقیقت ماجرا برای وکلای او دشوار شده است.

با وجود اینکه جلسات دادگاه العوده بارها به تاخیر افتاده‌اند اما چهره‌های سرشناس مطبوعاتی و سیاسی داخل عربستان صدور غیرمنتظره حکم اعدام برای او را که تنها برای انتشار چند توییت بازداشت شده، بعید نمی‌دانند، به ویژه که شیخ العوده به چهره‌های برجسته جنبش اخوان المسلمین وابسته است، گروهی که به ترکیه و قطر نزدیک است و این دو کشور به ویژه پس از ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی در استانبول به دو دشمن سرسخت عربستان تبدیل شده‌اند.

کلید واژه: عربستان
کد مطلب: 70896
زمان انتشار: دوشنبه 15 بهمن 1397 - 13:34:39
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد