به روز شده: 2 ساعت و 43 دقیقه قبل
کد مطلب: 71038
زمان انتشار: سه شنبه 23 بهمن 1397 - 08:48:17

تویسرکانی: سازمان ها برای جلوگیری از زمین خواری حریم املاک خود را مشخص کنند

تویسرکانی: سازمان ها برای جلوگیری از زمین خواری حریم املاک خود را مشخص کنند
قوه قضائیه  - رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از سازمان ها و دستگاه های اجرایی خواست تا برای جلوگیری از هرگونه زمین خواری در حوزه اراضی ملی، حریم املاک و زمین های خود را تعیین کنند.

به گزارش ایرنا، احمد تویسرکانی با اشاره به عوامل زمین خواری به ویژه در حوزه اراضی ملی و دولتی افزود: مبارزه با زمین خواری به ویژه اراضی ملی در درجه اول نیازمند حمایت دولت، مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های دولتی است تا طرح کاداستر (حدنگار) در سراسر کشور انجام شود و اسناد مالکیت در همه عرصه ها و سازمان های کشور صادر شود.
وی افزود: اگر تمام سازمان هایی که زمین یا املاکی دارند در این زمینه تلاش کنند، بسیاری از مشکلات حل می شود؛ مثلا شهرداری تهران باید سند پارک شهر را که در کنار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دارد، تهیه کند و مسئولان شهرداری نگویند که اینجا خیابان کشیده ایم و تابلو نصب کرده ایم و مشخص است که به دولت تعلق دارد.
معاون قوه قضاییه اضافه کرد: اگر حریم ها و محدوده های مالکیت سازمان ها تثبیت شود، با توجه به اینکه تمام فعالیت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت سیستمی و دیجیتالی انجام می شود، کسی نمی‌تواند در هیچ محدوده ای که به نام دستگاهی به ثبت رسیده است، سند مالکیت درخواست کند.
تویسرکانی افزود: گاهی یک سازمان متولی بخشی از اراضی دولت است ولی نمی داند که حدود این اراضی در کجا واقع شده و حتی سند و سابقه ای از آن ندارد. این مساله مشکلات بسیاری ایجاد می کند و مانند آن است که کسی نداند در گاوصندوق منزل خود چه مقدار پول و سکه دارد و زمانی که مورد سرقت واقع می شود، نمی تواند به پلیس بگوید که سارق چه چیزهایی را دزیده است.
وی افزود: شفافیت این است که هر دستگاهی به عنوان متولی بداند در کجا چه مقدار اراضی دارد و محدوده آن چیست. یکی از مشکلات این است که بعضی از دستگاه ها دقیقا نمی دانند کدام محدوده متعلق به دستگاه آنها است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: به همین دلیل وقتی بخشی از زمین دولت از سوی افراد سودجو تصرف می شود، به راحتی به ساخت و ساز می پردازند و به صورت غیررسمی آن ملک را به دیگران می‌فروشند و همین طور این ملک به دیگران واگذار می شود. نتیجه این مشکل آن است که پس از 10 سال یک دستگاه متوجه می شود زمین آن دستگاه تصرف شده و میلیاردها تومان هزینه در آن انجام شده است.
وی افزود: برخی سازمان ها در چنین مواقعی به قوه قضاییه شکایت می‌کنند و پس از چندین سال دوندگی موفق به گرفتن حکم تخریب ساختمان از افراد سودجو می شوند در حالی که اگر این سازمان ها بدانند که از ابتدا مالک چه زمین هایی هستند، از همان ابتدا در مقابل زمین خواران و افراد سودجو می ایستند.
تویسرکانی از نهادها و سازمان ها خواست تا با نظارت دقیق بر زمین ها و املاک خود مانع هرگونه زمین خواری شوند و افزود: اجرا نشدن قانون باعث بی نظمی در این حوزه است و اگر دستگاه‌ها به قانون عمل کنند، مشکل زمین خواری رفع می شود.
وی به میزان موارد زمین خواری در کشور اشاره نکرد.

کد مطلب: 71038
زمان انتشار: سه شنبه 23 بهمن 1397 - 08:48:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری