به روز شده: 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 71060
زمان انتشار: سه شنبه 23 بهمن 1397 - 12:38:35

گوترش: داعش همچنان تهدیدی برای جهان است

گوترش: داعش همچنان تهدیدی برای جهان است
حقوق بشر  > جهان  - دبیرکل سازمان ملل در گزارشی هشدار داد، با وجودی که داعش در سوریه و عراق به یک شبکه زیرزمینی تبدیل شده، اما همچنان به عنوان گروه تروریستی و تهدیدی جهانی تحت یک رهبری متمرکز محسوب می‌شود.


به گزارش ایسنا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در هشتمین گزارش خود درباره تهدیدات داعش برای صلح و امنیت بین‌المللی، اعلام کرد، ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش همچنان این گروه را رهبری می‌کند و گروه پراکنده‌ای از اعضای داعش وجود دارد که تعدادی مأموریت‌های اساسی را برعهده دارند.

به نقل از روسیاالیوم در گزارش دبیرکل سازمان ملل که در جلسه شورای امنیت ارائه شد، آمده است، نیروهای تروریستی خارجی که بازگشته یا منتقل و یا آزاد شده‌اند در تشدید این تهدید نقش بسزایی دارند. داعش همچنان این امکان را دارد که به ذخایر مالی ما بین ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار در سال دست یابد، مسأله‌ای که احتمالات ادامه روند فعالیت این گروه تروریستی را افزایش می‌دهد.

در این گزارش آمده است، داعش همچنان حدود ۱۴ تا ۱۸ هزار نیرو در عراق و سوریه در اختیار دارد که حدود ۳۰۰۰ تن از آنها خارجی هستند. حدود هزار تن از نیروهای بیگانه داعش تابعیت‌های مختلف و احیاناً برخی هویت نامشخص دارند که در عراق در بازداشت به سرمی‌برند و در حال حاضر تخمین زده شده که حدود هزار تن دیگر در شمال شرق سوریه نیز تحت بازداشت باشند.

در ادامه گزارش مذکور آمده است، بیش از ۳۰۰۰ داعشی همچنان در عراق فعالیت دارند و اطلاعات حاکی از آن است که منبع تهدید موجود در این کشور نیروهای محلی باقی‌مانده از داعش و نیروهایی هستند که از سوریه وارد خاک عراق شده‌اند.

عراق در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد، با حملات نظامی مستمر و با حمایت ائتلاف بین‌المللی خاک خود را از کنترل داعش باز پس گرفته اما این گروه تروریستی همچنان در سراسر این کشور باندهای زیرزمینی دارد و به شکل تدریجی در حال بازگشت به شیوه سابق خود یعنی جنگ چریکی است.

همچنین رئیس دفتر سازمان ملل در مبارزه با تروریسم گفت، رهبران داعش برای عملیات تروریستی بین‌المللی برنامه‌ریزی می‌کنند و این گروه تروریستی ذخایر مالی و سرمایه‌های کلانی در اختیار دارد. این گروه تروریستی بر شبکه‌های آموزشی در افغانستان کنترل دارد.

کد مطلب: 71060
زمان انتشار: سه شنبه 23 بهمن 1397 - 12:38:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد