به روز شده: 2 ساعت و 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 71096
زمان انتشار: چهارشنبه 24 بهمن 1397 - 14:26:14

سازمان ملل: داعش ذخیره مالی مخفی به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار برای حملات آینده دارد

حقوق بشر  > جهان  - سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد: شبه نظامیان داعش از یک ذخیره مالی پنهانی ۳۰۰ میلیون دلاری برخوردار هستند که می‌توانند از آن برای اجرای عملیات‌هایش و تأمین مالی حملات جدید علیه غرب استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، سازمان ملل در این گزارش برآورد کرد، گروه تروریستی داعش اقدام به ذخیره انبوه مقادیر زیادی پول در مناطق تحت کنترلش کرده و مابقی پول‌هایش را نیز به صورت قاچاقی به خارج فرستاده یا در تجارت‌های قانونی سرمایه گذاری کرده است.

در این گزارش تصریح شد: با وجود آنکه داعش در روزهای اخیر از آخرین مناطق تحت کنترلش در سوریه بیرون رانده شده این گروه دارایی‌های خود را پنهان ساخته با این دید راهبردی در آینده فرصتی به دست آورد تا با استفاده از آنها دست به حملاتی در ابعاد بزرگ بزند.

چندی پیش ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا و نیروهای هم‌پیمانانش موسوم به شبه نظامیان دموکراتیک سوریه داعش را از آخرین پایگاه‌هایش در عراق و سوریه خارج ساخته و در حال حاضر یک حوزه کوچک در شهرک باغوز در کنترل آنها قرار دارد.

برآورد شده که حدود ۶۰۰ تن از شبه نظامیان داعش باقی مانده‌اند که با ائتلاف می‌جنگند و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اخیراً گفت: به زودی پیروزی بر این سازمان تروریستی را اعلام خواهد کرد.

ده‌ها هزار نفر از مردمی که در مناطق تحت کنترل داعش سکونت داشتند و اکثراً زنان و کودکان در هفته‌های اخیر از این مناطق روبه تحلیل داعش به سمت مناطق نیروهای مخالف فرار کردند و بسیاری از آنها حامی گروه تروریستی نیستند با این حال سازمان ملل در گزارش خود هشدار داد که شبه نظامیان خارجی داعش و وابستگان افراطگر آنها همچنان بعد از شکست خوردن داعش تهدید محسوب می‌شوند.

در گزارش سازمان ملل تصریح شد: شبه نظامیان خارجی که مناطق درگیری را ترک می‌کنند و همین طور شبه نظامیان بازگشته از قبل که امکان فعالیت دوباره آنها بعد از آزادی از زندان و یا به دلایل دیگر وجود دارد عوامل تشدید تهدید محسوب می‌شوند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که مدیریت وابسته‌های آنها یک چالش ویژه است چرا که زنان و کودکانی از آنها که رادیکال بوده و یا وحشت زده باشند هم ممکن است یک تهدید جدی به وجود بیاورند.

گزارش مذکور همچنین می‌آورد، داعش به رغم از دست دادن اراضی فیزیکی خود هنوز هم بالغ بر ۱۸ هزار عضو وفادار در میان رده‌هایش در عراق و سوریه شامل ۳۰۰۰ شبه نظامی تروریست خارجی دارد.

در عین حال در شش ماه گذشته با وجود روند نزولی تبلیغات مستقیم داعش در فضای مجازی موارد هشدار دهنده‌ای نظیر بازیابی محتوا و استفاده از پیام رسانه‌ای اینترنتی و گسترش ادعاهای ناپذیرفتنی در قبال حملات تروریستی افزایش یافته است.

این گزارش خاطرنشان می‌سازد، شکست‌های نظامی داعش را مجبور کرده تا فعلاً دست از ایده حکومت بر یک منطقه جغرافیایی به عنوان خلافت صرف نظر کند اما این گروه همچنان اهداف بلند مدت خود را حفظ و در فضای مجازی ادعاهایی را در مورد آن مطرح می‌کند.

این گزارش همچنین تاکید کرد ابوبکر البغدادی همچنان به رغم آنکه از سال ۲۰۰۱۴ تاکنون در انظار عمومی دیده نشده اخبار ضد و نقیض درباره کشته شدنش منتشر می‌شود.

کلید واژه: سازمان ملل - داعش
کد مطلب: 71096
زمان انتشار: چهارشنبه 24 بهمن 1397 - 14:26:14
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب