به روز شده: 5 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 71205
زمان انتشار: دوشنبه 29 بهمن 1397 - 13:52:35

ارتباط نزدیک ابوظبی با القاعده

ارتباط نزدیک ابوظبی با القاعده
حقوق بشر  > جهان  - حمایت و پشتیبانی همه جانبه امارات از تروریسم علیرغم وضوح آن به دلایلی مورد غفلت واقع شده است.

به گزارش میزان موضوع حمایت امارات و عربستان از گروه‌های تروریستی منطقه موضوعی است که با وجود تکرار و کشف شواهد و مدارک مستدل و متقن در سال‌های اخیر همواره از سوی جامعه جهانی با بی توجهی مواجه شده و اقدامی در راستای مقابله با آن انجام نشده است.


در تازه‌ترین مورد شبکه خبری سی.ان.ان چند روز پیش گزارش داد که عربستان و شرکای ائتلاف سعودی تسلیحات آمریکایی را در اختیار نیرو‌های القاعده و شبه نظامیان در جنگ یمن قرار دارند.
 
تحلیلگران متعددی در این باره اظهار داشتند عربستان و امارات از تسلیحات تولید شده آمریکایی به عنوان یک نوع ارز برای خرید وفاداری شبه نظامیان و قبایل در جنگ علیه یمن بهره برده‎اند.
 
 
امارات محور اصلی تامین مالی و لجستیکی تروریست‌ها؛ ارتباط نزدیک ابوظبی با القاعده

در حالی که ارتباط پادشاهی سعودی با حملات ۱۱ سپتامبر برای همگان آشکار شده و اکثر آمریکایی‌ها از سعودی بودن ۱۵ تن از هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر باخبرند، اما شاید افراد اندکی در جهان و آمریکا از مشارکت امارات در حادثه ۱۱ سپتامبر مطلع باشند.

در گزارش مرکز تحقیقات کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۷ آمده است: "دبی به شدت با حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا ارتباط دارد؛ بیش از نیمی از هواپیماربایان به طور مستقیم از فرودگاه بین المللی دبی به آمریکا پرواز می‌کردند ... و سیستم بانکی امارات از سوی مظنونان ۱۱ سپتامبر برای تامین بودجه استفاده می‌شد."
 
 
امارات محور اصلی تامین مالی و لجستیکی تروریست‌ها؛ ارتباط نزدیک ابوظبی با القاعده

به نوشته هافینگتن پست ۲ نکته قابل تامل در مورد ارتباط القاعده و امارات وجود دارد؛ نخست استفاده تروریست‌های القاعده از خطوط هوایی امارات برای سفر به افغانستان است. امارات تنها کشوری است که شرکت‌های هواپیماییش تروریست‌ها را با پرواز‌های اکونومی برای رسیدن به اردوگاه‌های آموزشی در افغانستان، به این کشور ترانزیت می‌کردند. در این پرواز‌ها حمل وجوه نقد، اسلحه و جاسوس محدودیت نداشته و آزاد بود.

دوم اینکه آن‌ها در تاریخ خود همواره به مسائل امنیتی بی توجه بوده‎اند. حفره‌های قانونی و سیاه در امارات و تبلیغات متعدد برای معرفی دبی به عنوان مرکز خریدی برای زنان ثروتمند خانه دار سبب شده تا توجه به اقدامات غیرقانونی این کشور مورد غفلت واقع شود. با وجود این حفره‌ها و خلا‌ءهای قانونی امارات به محل امنی برای فعالیت‌های غیرقانونی تروریستی و شرکت‌ها و پولشویی تبدیل شده است.

مرکز تحقیقات کنگره آمریکا در گزارش سال ۲۰۰۴ خود آورده است: "امارات بیش از هر پادشاهی کوچک خلیج فارس انتقال وجوه در سراسر جهان، ویزا و گذرنامه‌های خارجی و اقامتگاه تروریست‌هایی که بین افغانستان و خاورمیانه حرکت می‌کنند را فراهم می‌آورد."
 
 
امارات محور اصلی تامین مالی و لجستیکی تروریست‌ها؛ ارتباط نزدیک ابوظبی با القاعده

به گزارش هافینگتن پست، وقتی بن لادن در سال ۱۹۹۶ از سودان اخراج و مجبور به پرواز به پناهگاه جدید خود در افغانستان شد، مجوز فرود هواپیما در دبی را داشت. این سوای اقدامات حفاظتی است که نیرو‌های گارد سلطنتی امارات برای حفاظت از بن لادن در افغانستان، درمان بیماری کلیوی بن لادن در سال ۲۰۰۱ در امارات –که سیا همواره آن را انکار کرده است- و ... انجام داده بودند.

در گزارش‌های ویکی لیکس نیز فهرست بلند بالایی از اقدامات تروریستی امارات وجود دارد. براساس این گزارش‌ها امارات یکی از مهم‌ترین تامین کنندگان مالی القاعده است.

نشریه گاردین نیز در گزارشی که در سال ۲۰۱۰ منتشر کرده بود از ارتباط مالی تروریست‌ها و القاعده خبر داده بود.
 
 
امارات محور اصلی تامین مالی و لجستیکی تروریست‌ها؛ ارتباط نزدیک ابوظبی با القاعده

در اسنادی که قطر در جولای سال ۲۰۱۷ منتشر کرد نیز حمایت ریاض و ابوظبی از گروه‌های تروریستی در یمن به وضوح آشکار بود.

در واقع، امارات درست مانند پادشاهی عربستان سعودی عامل مهمی برای افزایش نگرانی‌ها در مورد تروریسم منطقه‌ای و جهانی است. گذشته از تامین مالی و تسلیحاتی تروریست‌ها از سوی امارات و تبدیل آن به محور ترانزیت تروریست‌ها باید توجه داشت که این اقدامات محدود به زمان و گروه تروریستی خاصی نبوده است و آسمان و شرکت‌های هواپیمایی این کشور همواره فضای امنی را برای تروریست‌ها فراهم کرده‎اند. شاهد این مدعا نیز ارائه خدمات گذرنامه‌ای به افرادی است که به دلایل امنیتی قادر به سفر با هویت واقعی خود نیستند.

کد مطلب: 71205
زمان انتشار: دوشنبه 29 بهمن 1397 - 13:52:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد