به روز شده: 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 71290
زمان انتشار: شنبه 4 اسفند 1397 - 15:29:17
معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر:

سازمان‌های مردم نهاد نقش مهمی در تهیه گزارشات ملی دارند

سازمان‌های مردم نهاد نقش مهمی در تهیه گزارشات ملی دارند
حقوق بشر  > ایران  - نشست تخصصی – مشورتی ستاد حقوق بشر با نمایندگان سازمانهای مردم نهاد و جوامع مدنی کشورمان در فرآیند تدوین سومین گزارش ملی به سازو کارهای بررسی دوره‌ای جهانی (UPR) برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سید مجید تفرشی ، معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در این نشست اظهار داشت: موضوع حقوق بشر یک موضوع جهانی است فلذا نظر به عضویت کشور در معاهدات بین المللی متقابلا در راستای ایفای تعهدات خود که یکی از آنها گزارشات موسوم به UPR است، مسئولیت داریم.

تفرشی اظهار داشت:  یکی از ابتکارات خوب شورای حقوق بشر تنظیم ساز و کار UPR است.‌ سازوکاری پویا با  مکانیزمی قابل فهم و مسئولانه در راستای  ارائه گزارشهای جامع کشوری از تحولات، پیشرفتها و کاستی های حقوق بشری کلیه کشورهای جهان. ما هر چهار سال و نیم یکبار باید گزارش UPR خود را تهیه و به شورای حقوق بشر ارائه دهیم.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر در ادامه افزود: جمهوری اسلامی یکی از معدود کشورهایی است که علاه بر گزارش جامع فوق هر دو سال یک بار گزارش داوطلبانه خود را نیز به شورای حقوق بشر ارائه می دهد. اقدامی مسئولانه  که از سوی شورای حقوق بشر نیز مورد توجه و تقدیر قرار گرفته است. وی گفت : بخش قابل توجهی از مطالب ارائه شده در تنظیم مفاد گزارشات ملی به انعکاس نقطه نظرات کارشناسی واصله ا  سازمانهای مردم نهاد اختصاص داده شده است. لذا سازمان های مردم نهاد همانند گذشته نقش مهمی در تهیه گزارشات ملی داشته و در این راستا ظرفیت مهمی محسوب می شوند.

وی افزود: امروز در کشور هزاران سازمان مردم نهاد ثبت و به صورت قانونی مشغول فعالیت در حوزه های مختلف هستند. ضمن آنکه گزارشات ارسالی آنها نیز مورد استقبال و وثوق جامعه جهانی نیز قرار گرفته است.

تفرشی در ادامه بیان داشت: متاسفانه امروزه  شاهد سواستفاده  ابزاری از ظرفیت و موضوع حقوق بشر در راستای تحمیل سیاست های دول زورگو و استکباری می باشیم.  کشورهایی که خود بانی مباحث حقوق بشری علیه کشور هستند اکنون خودشان بانی تحریم های ظالمانه  علیه ایران شده اند.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر  در پایان افزود : هدف از برگزاری جلسات تعامل و همکاری با سازمان های مردم نهاد در حقیقت هم افزایی آرا و حصول نظرات منتج به تنظیم و ارائه گزارشات مستند و قابل دفاع در شورای حقوق بشر می باشد . فرآیندی که قطعا حضور و مشارکت فعال سازمان های مردم نهاد در ارتقای کمی و کیفی آن مفید فایده خواهد بود.

 

کد مطلب: 71290
زمان انتشار: شنبه 4 اسفند 1397 - 15:29:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد