به روز شده: 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 71291
زمان انتشار: شنبه 4 اسفند 1397 - 15:54:03

زمانی: سازمان های مردم نهاد در بومی سازی حقوق بشر و تضمین اجرای آن نقش مهمی دارند

زمانی: سازمان های مردم نهاد در بومی سازی حقوق بشر و تضمین اجرای آن نقش مهمی دارند
حقوق بشر  > ایران  - نشست تخصصی – مشورتی ستاد حقوق بشر با نمایندگان سازمانهای مردم نهاد و جوامع مدنی در فرآیند سومین گزارش ملی به سازو کارهای بررسی دوره‌ای جهانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دراین نشست سید قاسم زمانی ، عضو هیئت علمی و مدیر گروه حقوق بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی ، به نقش و جایگاه سازمانهای مردم نهاد در نظام گزارش دهی به سازو کارهای بین المللی حقوق بشر پرداخت و گفت: همه نهادهای مدنی داخل کشور باید بکوشیم که چهره واقعی حقوق بشر در ایران را به جهانیان نشان دهیم نه آن چهره ای که دشمنان برای ایران ترسیم کرده‌اند.
زمانی گفت: سازمان‌های مردم نهاد یا سازمانهای غیر دولتی که به ابتکار اشخاص  خصوصی و طبق قوانین ملی کشور تشکیل می شوند اهدافی عالم المنفعه دارند و به فکر صلح ، ترویج رعایت حقوق بشر، مبارزه با فقر، حمایت از محیط زیست و این دست مسائل هستند.
وی  افزود: این سازمان‌ها که در منشور سازمان ملل متحد مورد شناسایی قرار گرفته اند توانسته‌اند ظرف 74 سال گذشته به جایگاهی مهم در جامعه بین المللی دست یابند.
مدیر گروه حقوق بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در حوزه حقوق بشر سازمان های مردم نهاد به ویژه سازمانهایی که وصف بین المللی دارند کارکردهای بسیار زیادی را می توانند ایفا کنند مذاکره با مقامات رسمی دولتی، جمع آوری اطلاعات، همکاری با سازمان‌های غیر دولتی  حقوق بشری، حقیقت یابی و طرح شکایت‌های مختلف از جمله اقداماتی است که این سازمانها می توانند انجام دهند.
زمانی خاطر نشان کرد: سازمان های مردم نهاد در هنجار سازی و ایجاد قواعد بین المللی و تهیه اسناد بین المللی نقش های مهمی دارند البته تا چند سال قبل این رویکرد وجود نداشت اما اکنون این سازمانها دوشادوش دولتها در تهیه و تدوین اسناد بین المللی نقش دارند.
وی  تاکید کرد: در فرآیند نظارت بر فعالیت‌های حقوق بشری سه رویه وجود دارد. طرح شکایات و یا تظلم خواهی، تحقیق و مطالعه و بررسی و ارائه گزارشات، از جمله این رویه‌ها است.
مدیر گروه حقوق بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: وقتی از سیستم ارائه گزارش در زمان حیات کمیسیون حقوق بشر صحبت به میان ‌آمد عده ای معتقد بودند که این سیستم گزارش دهی خروجی مناسبی نخواهد داشت اما اکنون این سیستم نظارتی به گونه‌ای جنبه الزامی پیدا کرده است. یعنی به مرور زمان سیستم ارائه گزارش متحول شد و بسیاری از دستاوردهای نظام حقوق بشری در رابطه با ترویج حقوق بشر مرهون همین نظام گزارش دهی است.
زمانی تاکید کرد: در سیستم گزارش دهی سازمان های مردم نهاد برای اینکه از اعتماد بین المللی برخوردار باشند و گزارشات آنها قابل اتکا باشد باید استقلال خود را حفظ کنند . اگر چه باید با نهادهای دولتی همکاری داشته باشند اما باید بر اصل استقلال و بی طرفی خود پافشاری داشته باشند.
وی  گفت: بر این اساس که سازمانهای مردم نهاد می‌توانند تصویری واقعی است از رعایت حقوق بشر در داخل یک کشور را ارائه دهند.
مدیر گروه حقوق بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: بنابر این در گزارشات این سازمانها باید فاصله میان قوانین داخلی و اجرای آنها نمایان گردد.
زمانی گفت: البته نفس اینکه ما یک قانون اساسی پیشرفته داریم و قوانین خوبی برای حقوق بشر به تصویب رسانده‌ایم و به بسیاری از تعهدات بین المللی هم  پیوسته ایم شرط لازم برای ارائه یک گزارش منصفانه است و سازمانهای غیر دولتی می توانند به این موضوع بپردازند.
وی  افزود: سازمانهای مردمی توسط سازمانهای بین المللی تشویق می شوند که با همکاری یکدیگر گزارش تهیه کنند یعنی به گونه ای نباشد که هر نهادی برای خود گزارش تهیه کند چون اگر گزارشات با مشارکتهای سازمانی باشد بسیار بیشتر مورد استقبال نهادهای بین المللی قرار می گیرد.

وی  در پایان گفت: سازمانهای مردم نهاد به عنوان نهادهای مستقل و بی طرف در بومی سازی حقوق بشر و تضمین اجرای آن نقش مهمی دارند و به نوعی جلوه گاه آرمان جهانی و اقدام محلی هستند.

کد مطلب: 71291
زمان انتشار: شنبه 4 اسفند 1397 - 15:54:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد