به روز شده: 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 71344
زمان انتشار: دوشنبه 6 اسفند 1397 - 15:23:36

آنتونیو گوترش: حقوق بشر در جهان رو به اضمحلال است

آنتونیو گوترش: حقوق بشر در جهان رو به اضمحلال است
حقوق بشر  > جهان  - دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی خود در ژنو گفت: شاهد آن هستیم که خشونت دامن گیر شمار زیادی از روزنامه نگاران و رسانه ها شده است.

به گزارش صدا و سیما به نقل از رویترز؛ آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی خود در جلسه افتتاحیه چهلمین دوره نشست های شورای حقوق بشر وابسته به این سازمان در ژنو گفت: شاهد آن هستیم که خشونت دامن گیر شمار زیادی از روزنامه نگاران و رسانه ها شده است. در بعضی از مناطق تا حدودی برابری بین مردان و زنان ایجاد شده است، اما به تلاش های بیشتری در این زمینه نیاز داریم. حمایت از حقوق بشر به عملیات مستمر در بسیاری از مناطق جهان تبدیل شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد از نقش شورای حقوق بشر این سازمان در جهت تحقق توسعه پایدار و مبارزه با نابرابری در جهان قدردانی کرد.

وی افزود: فقر بی عدالتی در حقوق انسان هاست. جهان ما پیشرفت قابل توجهی در مبارزه با فقر مطلق داشت و من از شورای حقوق بشر به دلیل نقش مرکزی که در زمینه توسعه حقوق ایفا کرد قدردانی می کنم. امروزه سود ناشی از رشد اقتصادی ، به طور نابرابر توزیع می شود و شکاف میان کشورها و داخل کشورها عمیق تر می شود. افزایش شدید نابرابری ، تنها به رشد اقتصادی محدود نمی شود بلکه منبع بی ثباتی و نارضایتی شده است که ما در سالهای اخیر شاهد تنش های اجتماعی و درگیری هایی در این زمینه بودیم. نقض حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ، نابرابری، تبعیض، بیکاری ، وخامت اوضاع زندگی و نبود خدمات عمومی عامل این تنش ها هستند.
سران جهانی وعده داده اند که هیچ کس را نادیده نگیرند. برنامه 2030 و اهداف توسعه پایدار در روند جهانی سازی سهیم هستند.

گوترش گفت: من نمی توانم بدون قدردانی از شورای حقوق بشر برای پرداختن به یکی از بزرگترین چالش های جهان کنونی و فردا یعنی همان تغییرات اقلیمی ، به سخنان خود پایان دهم. این تهدید هم اکنون بسیار جدی است و بسیار سریع پیش می رود. من از تلاش شما برای آنکه حقوق انسانی در این زمینه مورد توجه قرار گیرد قدردانی می کنم. بیش از صد و پنجاه کشور، حق داشتن محیط زیست سالم را به رسمیت شاخته اند. بیش از نود درصد از مردم شهرنشین در جهان هوای ناسالم تنفس می کنند. آلودگی هوا هر ساله موجب مرگ هفت میلیون نفر می شود که ششصد هزار تن آنان کودک هستند. تغییرات اقلیمی موجب افزایش قحطی و گرسنگی شده است و تاثیر بسزا و ناراحت کننده ای بر افراد به حاشیه نشین و آسیب پذیر دارد.
قرار است نشستی در مورد آب و هوا در بیست و سوم ماه سپتامبر برگزار شود که قرار است سران سیاسی، تجار و جامعه مدنی در آن شرکت داشته باشند. رای و حمایت شما در این زمینه ضروریست.
هدف کار این شورا کنار گذاشتن محدودیت ها و امکان پذیر کردن اجرای طرح های جوامع ما به بهترین شکل است. به همین دلیل من به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد معتقدم حقوق بشر محور اصلی تلاش های ما در جهت صلح و امنیت است و تمرکز آن بر بهبود توسعه به ویژه تحقق اهداف توسعه پایدار است.

کد مطلب: 71344
زمان انتشار: دوشنبه 6 اسفند 1397 - 15:23:36
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد