به روز شده: 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 71374
زمان انتشار: سه شنبه 7 اسفند 1397 - 19:56:23
گزارشی از افتتاحیه اجلاس چهلم شورای حقوق بشر؛

جنیدی: عملکرد و رویه چند دولت خاص، نباید تبدیل به عرف کلی حقوق بشر شود

جنیدی: عملکرد و رویه چند دولت خاص، نباید تبدیل به عرف کلی حقوق بشر شود
حقوق بشر  > ایران  - نشست افتتاحیه شورای حقوق بشر با سخنرانی روسای شورای حقوق بشر، دبیر کل سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشرو رئیس مجمع عمومی سازمان ملل و نیز وزیر خارجه سوئیس، با موضوع چند جانبه گرایی در حقوق بشر برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این جلسه نماینده سنگال و رئیس دوره ای شورای حقوق بشر با اشاره به اینکه همه کشورها در سطح مقامات بالا در سه روز اول سخنرانی می کنند از حضور پررنگ هیات ها در این نشست استقبال کرد.
وی همچنین یکی از نگرانی های اصلی خود را ترساندن ؟ و همچنین اقدامات تلافی جویانه دولت ها از افراد یا گروه هایی که با مکانیزم های سازمان ملل همکاری می کنند عنوان نمود و از دولت ها خواست که محافظت این افراد را تضمین نمایند.
دبیرکل سازمان ملل نیز با تاکید بر پیشگیری از نقض حقوق بشر، بر الگو شدن حقوق بشر به عنوان نمادی برای تعالی جوامع انسانی تاکید کرد.
وی وضعیت کنونی حقوق بشر در جهان را بسیار وخیم خواند و عنوان داشت که توجه به حقوق بشر در بسیاری از بخش های دنیا کم شده است . در حال حاضر این وظیفه دولت های عضو شورای حقوق بشر است تا این وضعیت را بهبود بخشند.
رئیس دوره ای شورای حقوق بشر در بخشی دیگر از سخنرانی خود، پیش¬بینی کرد که بهبود وضعیت کنونی حقوق بشر و توسعه شاخص های انسانی کشورهای جهان، به 2 قرن (200 سال) زمان نیاز دارد .
از دیگر محورهای سخنرانی وی قتل 1000 مدافع و فعال حقوق بشر طی سه سال گذشته در جهان بود، افزایش جرائم ناشی از نفرت و تمرکز دولت ها بر اجرای سند 2030 نیز مورد تاکید وی قرار گرفت.

خانم ماریا اپنیوزا، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نیز با اشاره به مشکلات پیش روی سازمان ملل در ارتقای حقوق بشر، مهمترین چالش این سازمان را عقب بودن از برنامه های خود اعلام نمود.
از نکات و محورهای اشاره شده توسط وی می توان به بازگردان کرامت به همه کشورها، انتقاد از تبعیض علیه زنان و محرومیت گسترده اقلیت ها اشاره کرد.


وزیر خارجه سوئیس نیز به 2 نکته اشاره کرد؛

1- ابراز نگرانی از بستن چشم جهانیان بر نقض های حقوق بشری 2- انتزاعی بودن بیش از حد مفاهیم حقوق بشری و عدم درک آنها توسط جهانیان.
خانم باچلت، کمیسر عالی حقوق بشر نیز با اشاره به تنوع فرهنگی و ضرورت احترام به فرهنگ های مختلف، آنان را ضامن صلح، ثبات و توسعه جوامع انسانی تعریف نمود. وی با اشاره به تنش ها در ونزوئلا، از طرفین درگیر درخواست رعایت حقوق انسان ها را نمود.
در ادامه، جلسه های پنل در دو نوبت 3 ساعته صبح و بعداز ظهر ادامه یافت که مقامات 31 کشور دنیا در سطح رئیس جمهور، وزیر خارجه و یا معاون وزیر خارجه سخنرانی خود را ارائه کردند که از جمله می توان به سخنرانی رئیس جمهور تونس، نخست وزیر دولت خودخوانده یمن، نخست وزیر فیجی، نروژ و دانمارک اشاره کرد.

 اهم موارد مطروح از سوی سخنرانان عبارت بود از:
- تأکید بر احترام به حقوق بشر؛
- عدم تضاد اسلام و حقوق بشر و حمایت این دین از ارتقای حقوق بشر؛
- تقویت حقوق اقلیت¬ها و همچنین زنان پیش نیاز توسعه جوامع به ویژه در جامعه عرب و مسلمان؛
- تاکید بر چند جانبه گرایی جهت غلبه بر مشکلات جهانی حقوق بشر؛
- ضرورت تلاش بیشتر شورا جهت جلوگیری از نقض های گسترده حقوق بشر؛
- عدم انحراف شورا از مسیر اصلی خود و استناد گزارشگران به منابع قوی و معتبر؛
- انتقاد از تحریم ها و محاصره های غیر قانونی و یکجانبه علیه کشورها و تبعات عمیق انسانی آنها؛
- اهمیت کنونی برابری جنسیتی، آزادی بیان، حاکمیت مطلوب، تقویت نهادها و رعایت حقوق اقلیت ها بر سایر موارد حقوق بشری؛
- حل فوری معضل پناهجویان به ویژه در مرزهای ورودی اتحادیه اروپا؛
- وخامت وضعیت مسلمانان برمه و ضرورت رسیدگی به وضعیت آنان؛
- مبارزه با تروریسم.
 پنل جریان سازی های حقوق بشری با محوریت چندجانبه گرایی
در عصر روز اول یک پنل 2 ساعته از ساعت 16 الی 18 با سخنرانی کمیسر عالی، رئیس مجمع عمومی و خانم لعیا جنیدی با موضوع حقوق، برگزار گردید که سخنرانان بر ضرورت وجود رویکرد همه جانبه و همکاری در عرصه بین الملل تاکید کردند و آن را لازمه توسعه شاخصه انسانی نامیدند.
اهم سخنان سرکار خانم جنیدی به شرح ذیل است:
یکجانبه گرایی تبعات وخیمی را بر حقوق افراد گذاشته است. سازمان ملل برای صلح و امنیت و بر مبنای حاکمیت مستقل و حق تعیین سرنوشت بنا گردیده، این سازمان نماد همکاری و چندجانبه گرایی است. حاکمیت قانون در ارتباط تنگاتنگ با چند جانبه گرایی است.


دین اسلام، تاکید فراوانی بر تعامل و همکاری کرده و یکجانبه گرابی را شدیداً محکوم کرده است. همین تعامل در جامعه بین الملل امروز، موضوع مهمی است. کنوانسیون ها نماد جامع چند جانبه گرایی هستند. همچنین قوانین عرضی نیز نیاز بیشتری به توجه دارند تا بتوانند در چند جانبه گرایی نقش مهمی ایفا کنند.
عملکرد و رویه چند دولت خاص، نباید تبدیل به عرف کلی حقوق بشر شود. چندجانبه گرایی میراث گرانبهای تمدن های مختلف در هزاران سال گذشته بوده است. یکجانبه گرایی در یک دهه گذشته، صدمات جبران ناپذیری وارد کرده و ما نیاز به اصلاح و بازگرداندن آن داریم. ما به چندجانبه گرایی خو گرفته ایم و بنیان های ما در ایران بر مبنای عامل همه جانبه با یکدیگر است.
حقوق بشر تنها در یک جامعه تعامل گرا ارتقاء می یابد. همانگونه که شاهد هستیم ، یکجانبه گرایی از سوی برخی کشورها سبب مصیبت ها و ایجاد تهدیدهای جدی از جمله در حوزه آب و هوا شده است. یکی از بدترین جنبه های یکجانبه گرایی تحریم های یکجانبه و غیر قانونی است که تبعات حقوق بشر وخیمی دارد، همچنین دخالت نظامی یکجانبه در کشورها سبب رخ دادن جنایات گسترده ای شده است. میلیون ها انسان از دسترسی به بهداشت و غذا به دلیل تحریم¬های یکجانبه محروم هستند که خود نوعی ژنوساید می باشد.
ما باید در برابر یکجانبه گرایی، هم اکنون و تا زمانی که از بین نرفته است ایستادگی کنیم.

 

کلید واژه: شورای حقوق بشر
کد مطلب: 71374
زمان انتشار: سه شنبه 7 اسفند 1397 - 19:56:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد