به روز شده: 1 ساعت و 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 71476
زمان انتشار: یکشنبه 12 اسفند 1397 - 17:55:40

پرونده ویژه نشست چهلم شورای حقوق بشر سازمان ملل با حضور ایران

پرونده ویژه نشست چهلم شورای حقوق بشر سازمان ملل با حضور ایران
حقوق بشر  > ایران  - چهلمین نشست ادواری شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو آغاز به کار کرد.

زهره نوروزپور، پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر- نشست افتتاحیه شورای حقوق بشر با سخنرانی روسای شورای حقوق بشر، دبیر کل سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشرو رئیس مجمع عمومی سازمان ملل و نیز وزیر خارجه سوئیس، با موضوع چند جانبه گرایی در حقوق بشر برگزار گردید.

 در ادامه سلسه مراتب نشست چهلم شورای حقوق بشر سازمان ملل ، اعضای هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در این نشست در ژنو به سر می برند باخانم مائود دی بوئر گزارشگر ویژه کودکان دیدار و گفتگو کردند.

روز دوشنبه 4 مارس 2019  خانم میشل باچلت کمیسر عالی شورای حقوق بشر در سخنرانی آغازین بررسی کنوانسیون حقوق کودک و معلولان سخنرانی کرد مراتب نگرانی خود و گاها پیشرفت کشورها در این کنواسیون را اعلام کرد.

وی در این سخنرانی با تاکید بر پیشرفت آموزش کودکان بیان کرد: «من بسیار خوشحالم که در این اجلاس هستم که به ما این فرصت را می دهد که بر تقویت کودکان دارای معلولیت و تحقق حقوق آنها و بصورت خاص از طریق آموزش جامع تمرکز کنیم.»

اینجا بخوانید:باچلت:حقایق تاسف برانگیزی در رابطه با کودکان وجود دارد

اعضای هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان متحد، با حضور آقایان دکتر محمود عباسی معاون حقوق بشر وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی حقوق کودک، دکتر سید مجید تفرشی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر، زارعیان رئیس اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه، امیرحسین محبعلی کارشناس بین الملل ستاد حقوق بشر و همچنین خانم ها نقی زاده سرپرست دادسرای نوجوانان (ناحیه 29) و دهقان کارشناس اداره حقوق بشر وزارت امورخارجه، عصر روز دوشنبه مورخ 13 اسفند 1397  در محل اجلاس با خانم مائود دی بوئر گزارشگر ویژه فروش، فحشاء و هرزه¬نگاری کودکان و دستیار وی ملاقات نمودند.
اهم مباحث مربوطه در این دیدار وضعیت کودکان بزهکار بود و البته کودکان بی گناه یمنی بود که از نظر حقوقی و قضائی بررسی و دیدگاه های طرفین طرح شد.

اینجا بخوانید:هیئت حقوق بشری ایران با گزارشگر ویژه کودکان دیدار کرد

همچنین وضعیت حقوق بشر عربستان در دو پنل روز دوشنبه در نشست چهلم شورای حقوق بشر در ژنو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.کارشناسان حقوقی و بین المللی سازمان ملل متحد با انتقاد اقدامات آل سعود در بازداشت و شکنجه مخالفان به بهانه مبارزه با تروریسم، خواستار آزادی فوری و بدون شرط تمام فعالان اجتماعی و سیاسی در عربستان شدند.

اینجا بخوانید:عربستان زیر ذره بین شورای حقوق بشر قرار گرفت/شکنجه فعالان زن دستور کار نشست چهلم این سازمان

همچنین روز دوشنبه نیز،  معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در حاشیه اجلاس ژنو در سوئیس، ابعاد حقوقی حق سلامت کودک در دوران تحریم را مورد بحث و بررسی قرار داد.

اینجا بخوانید:عباسی در حاشیه اجلاس ژنو مطرح کرد: ابعاد حقوقی حق سلامت کودک در دوران تحریم

در دومین روز برگزاری  چهلمین کنفرانس حقوق بشر در ژنو  دکتر مجید تفرشی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر با آقای صفی الدین عبدالله وزیر امور خارجه مالزی دیدار و گفتگو نمود. در این دیدار وزیر امور خارجه مالزی ضمن استقبال از پیشنهاد  تبادل هیاتهای عالیرتبه قضایی و حقوقی و ارتقا  همکاریهای قضایی اظهار داشت اراده مالزی و شخص نخست وزیر این کشور افزایش همکاری با جمهوری اسلامی ایران در کلیه حوزه ها می باشد.


بیشتر بخوانید:مالزی از پیشنهاد ستاد حقوق بشر استقبال کرد

تفرشی نیز در حاشیه این اجلاس با هیات همراه خود، با وزیر امور خارجه عراق ، وزیر امور خارجه اندونزی ، نخست وزیر فیجی، سفیر اریتره، مدیر بخش upr کمیسر عالی و شخص کمیسر عالی  نیز دیدار و گفتگو کرد.

اینجا بخوانید:تصاویر| دیدارهای معاون بین الملل ستاد حقوق بشر در اجلاس چهلم شورای حقوق بشر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، روز چهارشنبه هفت اسفند ماه سال جاری نشست روز دوم اجلاس چهلم شورای حقوق بشر با حضور هیات حقوق بشری ایران به سرپرستی دکتر مجید تفرشی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر، درباره مجازات اعدام برگزار شد.

اینجا بخوانید:گزارشی از نشست دوم شورای حقوق بشر درباره مجازات اعدام

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر، همچنین در حاشیه اجلاس چهلم شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با نماینده دائم اریتره در این سازمان دیدار و گفتگو کرد.

اینجا بخوانید:دیدار معاون بین الملل ستاد حقوق بشر با نماینده اریتره در شورای حقوق بشر

نماینده ایران خانم جنیدی در سخنرانی خود جهان را به چندجانبه گرایی دعوت کرد.

اینجا بخوانید:جنیدی: عملکرد و رویه چند دولت خاص، نباید تبدیل به عرف کلی حقوق بشر شود

همچنین دکتر مجید تفرشی معاون بین الملل ستاد حقوق بشر به همراه هیاتی از ستاد حقوق بشر، که برای شرکت در نشست اجلاس چهلم شورای حقوق بشر در ژنو سوئیس به سر می برد، به منظور بحث و گفتگو در خصوص موضوعات حقوق بشری و همکاری های قضائی،  با نماینده دائم اریتره در مقر سازمان ملل دیدار و گفتگو کرد.در این دیدار دکتر تفرشی ضمن ابراز گلایه از غلبه جنبه سیاسی موضوعات حقوق بشری بر جنبه انسانی آن در شورای حقوق بشر، خواستار اتحاد و انسجام کشورهای مستقل جهت رفع این معضل گردید.

اینجا بخوانید:دیدار معاون بین الملل ستاد حقوق بشر با نماینده اریتره در شورای حقوق بشر

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر نیز در سخنرانی خود در نشست افتتاحیه چهلمین دوره شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: از تلاش های مشترک برای تقویت نقش شورای حقوق بشر قدردانی می کنیم و به تلاش های بیشتری در این زمینه نیاز داریم.

اینجا بخوانید:وزیر خارجه قطر در نشست شورای حقوق بشر رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنرانی افتتاحیه نشست این سازمان از نقش شورای حقوق بشر این سازمان در جهت تحقق توسعه پایدار و مبارزه با نابرابری در جهان قدردانی کرد.

اینجا بخوانید:آنتونیو گوترش: حقوق بشر در جهان رو به اضمحلال است

در همین حال همزمان با آغاز این نشست، یک سازمان حقوق بشری، بازداشت‌های ظالمانه و شکنجه را مهمترین پرونده‌های بحرین در شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی منامه پست، بنیاد آمریکایی دفاع از دموکراسی‌ها اعلام کرد مهمترین مسائل کشور بحرین که در گزارش‌های مشترک تیم اقدامات ویژه در چهلمین نشست شورای حقوق بشر ذکر شده شامل بازداشت‌های ظالمانه، استقلال قضات و وکلا، (آزادی) دین و اعتقاد، تروریسم، شکنجه و مسائل مربوط به بهداشت، آب و سرویس بهداشتی زندانیان است.

اینجا بخوانید:بارزترین پرونده‌های حقوق بشری رژیم آل خلیفه

در حالی که وضعیت حقوق بشری غرب و کشورهای مرتجع منطقه در اسف بار ترین حالت ممکن به سر می برد، اتحادیه اروپا نیز به تازگی تحریم های حقوق بشری را علیه ایران تمدید کرده است.
در آخرین قطعنامه حقوق بشری سازمان ملل علیه ایران که در آبان ماه 97 در هفتاد و سومین نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تصویب شد ستاد حقوق بشر قوه قضائیه طی بیانیه ای این قطعنامه را محکوم کرد.

اینجا بخوانید:بیانیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در محکومیت تصویب قطعنامه اخیر علیه ایران


چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ششم اسفنده ماه 1397 برابر با 25 فبریه 2019 آغاز به کار کرد. با توجه به مقدمه ای که گذراندید، جمهوری اسلامی تا کنون چه طور توانسته است در شورای حقوق بشر پیروزمندانه عمل کند؟

یکسال پس از تاسیس شورای حقوق بشر در 15 مارس 2006 و جایگزینی آن به جای کمیسیون حقوق بشر، چهل و هفت عضو شورای جدید حقوق بشر به منظور تعیین چارچوب کاری آتی شورای مذکور، در 18 ژوئن 2007 مبادرت به تهیه نقشه راه این شورا نمودند که از جمله عناصر اصلی این نقشه راه، سازوکار جدید بررسی دوره ای جهانی حقوق بشر (UPR) بود.

نحوه ساز و کار یو پی آر را اینجا بخوانید.

در توضیح یو.پی.آر دکتر محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان،می گوید:  «موضوع حقوق‌‌بشر یک موضوع جهانی است بنابراین نظر به عضویت کشور در معاهدات بین‌‌المللی متقابلا در راستای ایفای تعهدات خود که یکی از آنها گزارش‌های موسوم به UPR است، مسئولیت داریم.»

بیشتر بخوانید:شورای حقوق بشر باید از شر سیاسی کاری و استانداردهای دوگانه رها شود/ انتصاب گزارشگر موجه نیست

دکتر مجید تفرشی معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق‌‌بشر درباره نحوه اجرای این ساز و کار گفت: یکی از ابتکارات خوب شورای حقوق‌‌‌بشر تنظیم سازوکار UPR است.‌ سازوکاری پویا با مکانیزمی قابل فهم و مسئولانه در راستای ارائه گزارش‌های جامع کشوری از تحولات، پیشرفت‌ها و کاستی‌‌‌های حقوق‌‌بشری کلیه کشورهای جهان. ما هر چهار سال و نیم یکبار باید گزارش UPR خود را تهیه و به شورای حقوق‌‌بشر ارائه دهیم.

بیشتر بخوانید:سازمان‌های مردم نهاد نقش مهمی در تهیه گزارشات ملی دارند

همچنین دکتر خسرو حکیمی معاون امور قضائی ستاد حقوق بشر دراینباره می گوید: «راهکار جمهوری اسلامی ایران در خصوص ساز و کار یو.پی.آرعبارت است از بهره برداری همزمان از این مکانیزم برای ابراز انتقاد برای اصلاح سیاست های کشورهای هدف و در زمان طرح یو.پی.آر آنها و هم فرصتی است برای معرفی دستاوردهای حقوق بشری کشورمان، در کنار قبول داوطلبانه توصیه هایی از سایر کشورها به ما شد که تعداد قابل توجّهی از آنها را مورد حمایت کامل قرار دادیم. اگر شما دور اول  ودوردوم یو.پی.آر را مقایسه کنید از جهت آماری تعداد توصیه های مورد قبول کشورها درحدود معدل50 قرارداشت ولی در دور دوم 3 رقمی شد. کشورما در دور اول 188 توصیه گرفت، در دور دوم 291 توصیه، به صورت مقایسه ای در بین کشورها هم مطالعه ای انجام شده که ارائه آن از حوصله این جلسه خارج است.»

بیشتر بخوانید:حکیمی: ما تاکنون به همه ادعاهای حقوق بشری علیه کشورمان پاسخ مستدل و مستند داده ایم

دکتر علی بحرینی رئیس سابق اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه به پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر با برررسی ده ساله این نحوه اجرایی این ساز و کار می گوید:

 ویژگی سازوکار UPR این است که اولا مبتنی بر مشارکت و همکاری ( Engagement ) است. یعنی کشور تحت بررسی در یک فرایند تعاملی با سایر کشورها یک ارزیابی را از وضعیت حقوق بشری خود دریافت می کند. ثانیا یک سازوکار پاسخگوئی یا Accountability  است.

به این معنی که کشورها ملزم هستند هر چهار و نیم سال گزارشی از وضعیت خود در حوزه حقوق بشر ارائه دهند و به سوالات سایر کشورها پاسخ دهند. ثالثا یک سازوکار فراگیر است. یعنی همه کشورها بدون استثناء در چارچوب این سازوکار ملزم به گزارش دهی هستند. به لحاظ تئوریک هم ایجاد سازوکار UPR به معنی پذیرش جهانی این اصل بود که وضعیت حقوق بشر در یک کشور صرفا بحث داخلی آن کشور نیست بلکه موضوعی است برای کل جامعه بین المللی. این مباحث نشان می دهد که داشتن یک ارزیابی از میزان توفیق UPR حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: ارزیابی ده ساله سازوکار بررسی دوره ای جهانی

 

کد مطلب: 71476
زمان انتشار: یکشنبه 12 اسفند 1397 - 17:55:40
نظرات [1 ]
عزیزی دوشنبه 5 فروردین 1398 - 16:05:01
حادترین نقض حقوق بشر از جانب امریکاست که قاچاق انسان را در دستور کار سازمان سیا قرار داده‌است لذا ضروری به نظر می‌رسد برای حفظ استقلال سازمان ملل و زیر شاخه‌های آن هرچه زودتر مقر سازمان ملل از نیویورک به مکان دیگری انتقال یابد.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب