به روز شده: 9 ساعت و 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 71480
زمان انتشار: دوشنبه 13 اسفند 1397 - 13:02:31

حذف نام فلسطین از لیست مناطق اشغال شده سازمان ملل

حذف نام فلسطین از لیست مناطق اشغال شده سازمان ملل
حقوق بشر  > جهان  - کمیته پایان استعمار وابسته به سازمان ملل طی نشست اخیر خود در سال ۲۰۱۹ نام فلسطین را از لیست این سازمان درباره مناطق اشغال شده در سطح جهان حذف کرد، در واقع نام فلسطین در بین ۱۷ منطقه در سطح جهان که از استقلال و خودمختاری برخوردار نیستند، وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، میخائیل سیلیانکن، رئیس بخش پایان استعمار و حقوق بشر در فلسطین در شعبه ارتباطات استراتژیک گفت: مناطقی که از استقلال برخوردار نیستند از نظر فنی تحت نظر و اختیارات کمیته ویژه پایان استعمار هستند که در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل فعالیت می‌کند. در حالیکه این کمیته توضیحاتی درباره مساله فلسطین نداد.

در لیست کمیته پایان استعمار مناطقی در سراسر جهان که از استقلال یا خودمختاری برخوردار نیستند، قرار دارند که از بین آن‌ها صحرای غربی، جزایر فالکلند و جزیره کالدونیای جدید است.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل درباره نبودن نام اراضی اشغالی فلسطین در لیست کمیته پایان استعمار گفت، دبیرکل سازمان ملل هیچ نقشی در قرار دادن نام مناطق اشغالی در این لیست ندارد و این موضوع در حیطه اختیارات کمیته مربوطه و کشورهای عضو آن است. بهتر است از مجمع عمومی سازمان ملل سوال کنید.

ارک سیدون، مشاور مطبوعاتی ماریا فرناندا اسپینوزا، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به سوالی درباره قرار نداشتن نام فلسطین اشغالی در لیست کمیته پایان استعمار گفت: در واقع نام فلسطین در لیست مناطق غیربرخوردار از خودمختاری این کمیته قرار ندارد و فلسطین مورد توجه دیگر هیئت‌های سازمان ملل قرار دارد نظیر کمیته پیگیری حقوق غیرقابل دخل و تصرف ملت فلسطین که منحصر به فلسطین است و در راستای احیای حقوق غیرقابل بحث ملت فلسطین از جمله حق تعیین سرنوشت عمل می‌کند که در سال ۱۹۷۵ براساس قطعنامه ۳۳۷۶ تشکیل شد و مجمع عمومی سال به سال آن را تمدید می‌کند. این کمیته گزارش خود را به مجمع می‌دهد. همچنین مجمع عمومی در سال ۱۹۶۸ کمیته ویژه تحقیقات درباره اقدامات اسرائیل در زمینه نقض حقوق ملت فلسطین و دیگر ساکنان عرب اسرائیل را تشکیل داد که این کمیته نیز به مجمع گزارش می‌دهد.

کد مطلب: 71480
زمان انتشار: دوشنبه 13 اسفند 1397 - 13:02:31
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد