به روز شده: 4 ساعت و 9 دقیقه قبل
کد مطلب: 71523
زمان انتشار: سه شنبه 14 اسفند 1397 - 14:48:22

هیئت حقوق بشری ایران با گزارشگر ویژه کودکان دیدار کرد

هیئت حقوق بشری ایران با گزارشگر ویژه کودکان دیدار کرد
حقوق بشر  > جهان  - اعضای هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان متحد،در ژنو به سر می برند باخانم مائود دی بوئر گزارشگر ویژه کودکان دیدار و گفتگو کردند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، اعضای هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان متحد، با حضور آقایان دکتر محمود عباسی معاون حقوق بشر وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی حقوق کودک، دکتر سید مجید تفرشی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر، زارعیان رئیس اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه، امیرحسین محبعلی کارشناس بین الملل ستاد حقوق بشر و همچنین خانم ها نقی زاده سرپرست دادسرای نوجوانان (ناحیه 29) و دهقان کارشناس اداره حقوق بشر وزارت امورخارجه، عصر روز دوشنبه مورخ 13 اسفند 1397  در محل اجلاس با خانم مائود دی بوئر گزارشگر ویژه فروش، فحشاء و هرزه¬نگاری کودکان و دستیار وی ملاقات نمودند.
اهم مباحث مربوطه در این دیدار وضعیت کودکان بزهکار بود و البته کودکان بی گناه یمنی بود که از نظر حقوقی و قضائی بررسی و دیدگاه های طرفین طرح شد.

همچنین در خصوص مجازات کودکان و نوجوانان در ایران، وضعیت نگهداری آنها گزارشی ارائه شد و عباسی معاون حقوق بشر وزارت دادگستری دراینباره گفت که هیچگونه زندان برای افراد زیر 18 سال نداریم و به عبارتی مراکز اصلاح و تربیت جایگزین آن گردیده اند.

وی در ادامه گفت:  ما در سال جاری قانون حمایت از کودکان و نوجوانان را بازنگری کردیم و در آن گام های بسیار بلندی در جهت حمایت از کودکان از حیث قانونگذاری برداشتیم.

تفرشی معاون ستاد حقوق بشر نیز درباره یو پی آر و بازنگری در حقوق کودکان و نوجوانان کشورمان و همچنین احکام قصاص توضیحاتی ارائه کرد و گفت: در بحث قصاص لازم به توضیح است که قصاص حق اشخاص یعنی اولیای دم است و نه حق دولت. قصاص یعنی اینکه اگر کسی شما را از روی عمد و در سلامت کامل روانی و حصول کمال به قتل رساند، خانواده شما می تواند درخواست مجازات اعدام برای قاتل نمایند. البته رویه قضایی ما و بخشی از بودجه دولتی به همراه طیف گسترده ای از روانشناسان و دست اندرکاران سیستم قضایی به تاسی از توصیه قران تشویق اولیای دم به عفو و عدم اجرای قصاص می باشد.

همچنین محمود عباسی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: از مجموع ۱۹۴ نوجوان کانون های اصلاح و تربیت، ۱۵۸ نفر در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی مشمول عفو رهبری و از کانون های اصلاح و تربیت آزاد شده اند.
وی همچنین در خصوص کودکان یمنی اظهار داشت: در حالیکه عربستان تلاش های زیادی برای جلوگیری از محکومیت خود در شورای حقوق بشر بکار بسته، برخی کشورها به صراحت از سیاست های جنگ طلبانه عربستان و حمایت ایالات متحده از او انتقاد می کنند؛ از جمله نماینده کشور مالی صراحتا از حوثی های یمن حمایت و از سیاست جنگ طلبانه عربستان که منجر به قربانی شدن کوکان مظلوم یمن می شود انتقاد و آن را محکوم کرد.
مائود دی بوئر گزارشگر ویژه کودکان نیز ضمن استقبال از گزارش ایران درباره دستاوردهای عمده در حقوق کودکان و نوجوان برای بازدید از ایران و مراکز نگهداری کودکان و کانون اصلاح تربیت ابراز علاقمندی کرد.

کد مطلب: 71523
زمان انتشار: سه شنبه 14 اسفند 1397 - 14:48:22
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد