به روز شده: 10 ساعت و 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 71657
زمان انتشار: سه شنبه 21 اسفند 1397 - 10:08:14

سازمان ملل در حال بررسی نقض تحریم‌های کره شمالی در ۲۰ کشور است

سازمان ملل در حال بررسی نقض تحریم‌های کره شمالی در ۲۰ کشور است
حقوق بشر  > جهان  - کارشناسان سازمان ملل می‌گویند در حال بررسی نقض احتمالی تحریم‌های اعمال شده علیه کره شمالی در حدود ۲۰ کشور هستند.


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نقض‌های احتمالی شامل تهیه و تأمین مخفیانه مربوط به انرژی اتمی در چین و دلالی سلاح در سوریه و "همکاری نظامی با ایران، لیبی و سودان" می‌شود.

گزارش ۶۶ صفحه‌ای کارشناسان سازمان ملل که به شورای امنیت ارائه شده به وجود یک خودروی رولز رویس فانتوم، لیموزین مرسدس بنز و لکسوس LX-570 لوکس در کره شمالی اشاره دارد که نقض ممنوعیت واردات کالاهای لوکس به این کشور محسوب می‌شود.

در این گزارش همچنین به فرار از تحریم‌های اقتصادی از سوی کره شمالی با استفاده از حملات سایبری برای انتقال مبالغی پول از مؤسسات مالی و تبادلات ارز دیجیتال اشاره شده است.

در خلاصه این گزارش همچنین آمده که برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی همچنان در جریان است و رهبران این کشور با پراکنده کردن انجام فعالیت‌های موشکی و تأسیسات آزمایشی خود به دنبال جلوگیری از حملات غافلگیرانه هستند.

در این گزارش ذکر شده که مجتمع اتمی یانگ‌بیون همچنان فعال است و تصاویر ماهواره‌ای در نوامبر ۲۰۱۸ حفر کانال‌های آب و ساخت و ساز یک ساختمان جدید نزدیک تأسیسات تخلیه آب را نشان می‌دهد. تصاویر ماهواره‌ای همچنین نشان دهنده فعالیت احتمالی لابراتوار پرتوشیمی و تأسیسات بخار است.

این گروه محقق سازمان ملل همچنین گفته که به نظارت بر کارخانه‌های غنی سازی اورانیوم و معادن در کره شمالی ادامه می‌دهد.

این گزارش همچنین اعلام کرده است که سایت‌های فعال موشک‌های بالستیک را بررسی، تأیید کرده و گزارش داده و شواهدی مبنی بر وجود یک روند ثابت توسط کره شمالی برای پراکنده کردن فعالیت‌های مونتاژ، ذخیره سازی و آزمایش آن‌ها یافته است.

این گروه از سازمان ملل گفته، کره شمالی علاوه بر استفاده از خدمات مدنی از سایت‌های بلا استفاده یا پراکنده صنعت نظامی به عنوان مکان‌های پرتاب استفاده می‌کند که برخی از آنها از انبارها یا سایت‌های مونتاژ حدود ۱۰ کیلومتر دورتر یا نزدیک آنها هستند. به عنوان مثال، می‌توان به پرتاب موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای "هوسونگ -۱۴" از کارخانه هواپیماسازی "پانگهیون" در چهارم ژوئیه ۲۰۱۷ و پرتاب "موپیونگ-نی" ۲۴ روز پس از آن اشاره کرد. همچنین از فرودگاه بین‌المللی سوسان پیونگ یانگ که به عنوان بزرگترین فرودگاه غیر نظامی کره شمالی شناخته می‌شود، برای پرتاب موشک‌های هوسونگ – ۱۲ در ۲۹ اوت و ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ استفاده شد.

در مورد تحریم‌ها هم کارشناسان می‌گویند که آنها همچنان به تحقیق درباره دو کمپانی در فهرست تحریم‌های سازمان ملل ادامه می‌دهند که یکی از آنها کمپانی Namchogang Trading Corp و دیگری Namhung Trading Corp و همچنین کمپانی مرتبط و نمایندگانشان برای فعالیت‌های خرید موارد مربوط به انرژی اتمی است.

این گروه همچنین گفته که اکنون در حال بررسی آیتم‌های نقاط ضعف تولید کنندگان اتمی در سراسر جهان نظیر مبدل‌های فشار است و بر روش‌های مختلف ارسال آنها تمرکز دارد.

اینها شامل اتباع سوری هستند که گزارش شده در دلالی سلاح از سوی کره شمالی به یکسری از کشورهای خاورمیانه و آفریقایی و گروه‌های مسلح در یمن و لیبی دست دارند و اقدام به پیشنهاد سلاح متعارف و در برخی از موارد موشک‌های بالستیک می‌کنند. همچنین در این گزارش به فعالیت برخی از اتباع کره شمالی در مؤسسات تحریم شده و کارخانجات دفاعی سوریه اشاره شده است.

این گروه محقق سازمان ملل همچنین گفته که به تحقیقاتش درباره تلاش‌های چندین باره در همکاری نظامی بین کره شمالی و چند تن از مقام‌های لیبی و مؤسسات تحریم شده و اتباع خارجی از جانب کره شمالی ادامه می‌دهد.

این کارشناسان می‌گویند که آنها همچنان به تحقیق درباره پروژه‌های همکاری نظامی بین کره شمالی و سودان شامل اطلاعات درباره فعالیت‌های مربوط به یک قاچاقچی سلاح سوری و فناوری برای سیستم‌های ضد تانک و دفاعی هوایی قابل حمل توسط شخص، ادامه می‌دهند.

کلید واژه: کره شمالی
کد مطلب: 71657
زمان انتشار: سه شنبه 21 اسفند 1397 - 10:08:14
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد