به روز شده: 7 ساعت و 28 دقیقه قبل
کد مطلب: 71750
زمان انتشار: دوشنبه 27 اسفند 1397 - 08:50:22

گزارش اندیشکده اروپایی از بی توجهی غرب به اوضاع وخیم یمن

گزارش اندیشکده اروپایی از بی توجهی غرب به اوضاع وخیم یمن
حقوق بشر  > جهان  - همه تلاش های سیاسی از جمله توافقنامه استکهلم (به عنوان مهمترین تلاش سیاسی و دیپلماتیک برای حل بحران یمن) در سایه بی توجهی روزافزون بازیگران بین المللی، روی به وخامت گذاشته است.


به گزارش ایرنا به نقل از اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا، سه ماه پیش نمایندگان دولت مستعفی یمن و مقام های حوثی ها ( جنبش مردمی انصارالله) توافقنامه استکهلم را امضاء کردند. این توافق چند ملیتی و چند جانبه بود و از مهمترین پیشرفت های دیپلماتیک برای حل بحران یمن و درگیری های موجود در این کشور بود.
پس از گذشت نزدیک به چهار سال از آغاز جنگ یمن، این چهارمین دور مذاکرات صلح بود که در 15 آذر ماه (6 دسامبر) با میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد برگزار شد، نمایندگان جنبش انصارالله و دولت مستعفی یمن پس از یک هفته مذاکره به توافق های مهمی از جمله عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از بندر الحدیده ظرف 14 روز دست یافتند.
به روایت این اندیشکده، بازگشایی فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌ها از دیگر محورهای اصلی مذاکرات بود. ریاست هیات مذاکره کننده انصارالله (هیات صنعا) را محمد عبدالسلام و ریاست هیات دولت مستعفی را خالد الیمانی وزیر امور خارجه دولت عبدربه منصورهادی رئیس جمهوری فراری یمن بر عهده داشتند.
تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدان آن به بن بست رسیده است، نخستین نشست صلح دی سال 1394 در ژنو بدون هیچ نتیجه ای پایان یافته بود.
دومین دور مذاکرات صلح نیز پس از چندین ماه وقفه، در اردیبهشت سال 1395 در کویت به جریان افتاد که با کارشکنی ائتلاف سعودی به بن بست رسید، در کنار همه این شکست ها، توافقنامه استکهلم پیشرفت مهمی تلقی شد و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پس از امضای این توافقنامه با اجماع پیش نویس قطعنامه ای استقرار ناظران بین المللی در الحدیده یمن را تصویب کرد.
این توافق پیشرفت ملموسی به سوی صلح بود، اما الان بخوبی می بینیم که این توافق تا چه حد شکننده است. یک بند مهم از توافقنامه استکهلم تبادل 16 هزار زندانی بود که هیچ پیشرفتی در آن صورت نگرفته است.
جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس 12 اسفند (3 مارس) در خلال سخنرانی خود در عدن اظهار داشت که این توافقنامه ظرف چند هفته دیگر کاملا 'مرده' تلقی می شود، از مهمترین علت های چنین واقعیت تلخی، قسمتی به رفتار دولت مستعفی یمن و بخشی دیگر به بازیگران جهانی برمی گردد که جدیت کافی برای حل این بحران را از خود نشان نمی دهند.
اولین و مهمترین جزء توافقنامه استکهلم مربوط به بند الحدیده تمرکز دارد، دسترسی انسان دوستانه به دریای سرخ از طریق این بندر ؛ روح این توافق نامه است که به قدر کافی به آن توجه نمی شود و میلیون های یمنی هم اکنون در معرض قحطی و گرسنگی قرار گرفته اند.
اکثر بازیگران بین المللی درگیر در مذاکرات می ترسند که بحران انسانی یمن رو به وخامت بیشتری بگذارد اما خود چندان به اثربخشی و اجرایی شدن مفاد توافق نامه های مهم صلح پایبند نیستند.
شاید بتوان گفت، عدم تعهد بین المللی و فقدان اعتماد مانع اصلی اجرایی کردن جنبه های کلیدی توافقنامه استکهلم است.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
تجاوز عربستان و امارات به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 16 هزار یمنی بی گناه و ویرانی زیر ساخت های این کشور شده است.

کلید واژه: یمن
کد مطلب: 71750
زمان انتشار: دوشنبه 27 اسفند 1397 - 08:50:22
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد