به روز شده: 17 ساعت و 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 71887
زمان انتشار: شنبه 17 فروردین 1398 - 09:50:24

تصمیم آمریکا درباره دادگاه کیفری بین المللی حماقت سیاسی است

 تصمیم آمریکا درباره دادگاه کیفری بین المللی حماقت سیاسی است
حقوق بشر  > جهان  - حقوقدان و وکیل کانادایی، حمله و توهین مقام های آمریکایی به دادگاه کیفری بین المللی را حماقت سیاسی خواند و گفت: راه ندادن دادستان و بازپرسان این دادگاه به خاک آمریکا مانع از پیگیری جنایت های جنگی ارتش آمریکا و صدور نهایی حکم نخواهد شد.


'ادوارد کوریگن' روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره تصمیم آمریکا در اعمال محدودیت برای مقامات دادگاه کیفری بین المللی افزود: این یک رویکرد کودکانه است که مقام های آمریکا این چنین به دیوان کیفری بین‌المللی حمله می کنند و به بازرسان آن روادید نمی دهند.
وی آمریکا را متهم به سیاست یک بام و دو هوا درمورد قوانین بین المللی و دیوان کیفری بین‌المللی کرد و ادامه داد: ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه تلاش کرده اند از همین دادگاه و قوانین، علیه کشورهای جهان سوم بهره ببرند اما درباره خود، صلاحیتی برای این دادگاه و قوانین قائل نیستند.

دخالت های نظامی آمریکا نقض قانون اساسی این کشور است

این حقوقدان کانادایی درباره ابعاد حقوقی خودداری دولت آمریکا از صدور روادید برای دادستان و بازپرسان این دادگاه بین المللی به منظور ورود به خاک آمریکا و اجرای تحقیقات گفت: این مساله فقط ابعاد حقوق بین المللی ندارد بلکه از دو جهت دارای دلالت های داخلی است که می تواند پای دادگاه های ایالات متحده را به این پرونده باز کند.

کوریگن توضیح داد: در دو سال گذشته که ترامپ بر سر کار بوده، موضوع مهاجرت و صدور روادید به بحثی داغ در داخل آمریکا تبدیل شده است. چندین دادگاه فدرال و همین طور، دیوان عالی ایالات متحده اعلام کرده اند که صلاحیت رسیدگی به موضوع منع سفر و اجازه ورود مهاجران را خواهند داشت.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، یک بحث سیاسی در داخل ایالات متحده بر سر قانونی بودن حضور ارتش آمریکا در منازعات و جنگ افروزی های آن در جریان است. بر اساس قانون اساسی آمریکا، جنگ افزارهای آمریکایی نباید از سوی جنگ افروزان و اشغالگران مورد استفاده قرار بگیرد.

این وکیل کانادایی تصریح کرد: این دقیقا مساله ای است که در یمن جریان دارد و سعودی ها با جنگ افزارهای ساخت آمریکا به جان مردم یمن افتاده اند. همین وضع را در سوریه می بینیم که ایالات متحده بدون اجازه سازمان ملل در آنجا نیرو پیاده کرده است.

کوریگن خاطرنشان کرد: ورود ایالات متحده به خیلی از منازعات و درگیری ها، بدون مجوز کنگره صورت گرفته که این موضوع نیز تضاد مداخلات نظامی آمریکا با قانون اساسی این کشور را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: به یک معنا این رفتار قانون شکنانه را آمریکا برای دهه ها انجام داده است. از شرق آسیا تا آمریکای لاتین و خاورمیانه، ایالات متحده دست به مداخله نظامی زده است. این موارد هم در تضاد با قوانین داخلی آمریکا و هم قوانین بین المللی است.
این حقوقدان بین المللی با بیان اینکه دولت های آمریکا برای دور زدن قانون و کنگره از اسامی خاصی برای جنگ افروزی استفاده می کنند، یادآور شد: جنگ ویتنام را 'اقدام پلیسی' نام نهادند اما چنین توجیهی را دادگاه بین المللی نخواهد پذیرفت.

تلاش آمریکا علیه دادگاه بین المللی سودی ندارد

کوریگن در پاسخ به اینکه آیا دادگاه بین المللی می تواند موضوع منع ورود بازرسان خود به خاک آمریکا را در دادگاه های این کشور مطرح و پیگیری کند، گفت: این ممکن است. اما ندادن روادید به این افراد با انگیزه سیاسی صورت گرفته که کاری احمقانه است. آنها فکر می کنند با این کار می توانند خود و متحدانشان همچون فرانسه، بریتانیا و اسراییل را محافظت کنند.

وی تصریح کرد: ایالات متحده می گوید دیوان کیفری بین‌المللی را به رسمیت نمی شناسد و در آن عضویت هم ندارد. برای همین صلاحیتی برای بررسی و رسیدگی به جنایت های جنگی ارتش آمریکا و سیا نخواهد داشت.

این وکیل کانادایی ادامه داد: با این حال، این نمی تواند روند فعالیت دادگاه برای رسیدگی و صدور حکم را متوقف کند چنانکه در موارد مشابه، این دادگاه بین المللی دست به صدور رای زده است. بطور مثال، با وجود مخالفت اسراییل و به رسمیت نشناختن دادگاه بین المللی لاهه، این دادگاه رای داد که شهرک های اسراییلی در کرانه باختری غیرقانونی هستند.

کوریگن خاطرنشان کرد: همانطور که اسراییل نتوانست در گذشته مانع از بررسی پرونده خود و صدور حکم در دادگاه لاهه علیه شهرک های غیرقانونی در سرزمین های فلسطینی شود، آمریکا نیز نتیجه ای از حمله و مقابله با دیوان کیفری بین‌المللی نخواهد گرفت.

وی افزود: با وجود جلوگیری از اجرای تحقیقات و جمع آوری شواهد در داخل ایالات متحده، بازرسان دادگاه بین المللی در افغانستان و دیگر نقاط جهان به گردآوری اسناد و مدارک خواهند پرداخت تا مبنای صدور حکم درباره ارتش آمریکا و سازمان سیا بشود.

این استاد حقوق بین الملل خاطرنشان کرد: آنها همچنین از گروه های حقوق بشری در داخل آمریکا برای گردآوری شواهد و مدارک کمک خواهند گرفت. برای همین آمریکایی ها بی جهت خود را به آب و آتش زده اند.
به گزارش ایرنا، آمریکا با اتخاذ موضع تهاجمی علیه دادگاه کیفری بین المللی، قضات این دادگاه را در صورت آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی این کشور در افغانستان به تحریم تهدید کرده است.

در تازه ترین اقدام، آمریکا صدور ویزا برای 'فاتو بنسودا' دادستان این دادگاه بین المللی را متوقف کرد.
دیوان بین المللی دادگستری که در لاهه هلند قرار دارد، با صدور بیانیه ای اعلام کرده است: این دادگاه نهادی مستقل و بی طرف است که مورد حمایت 123 کشور قرار دارد.
در این بیانیه آمده است: ICC به عنوان یک دادگاه قانونی به اقدامات خود بدون هراس و مطابق با اصول و ایده غالب حاکمیت قانون ادامه می دهد.
دیوان بین المللی کیفری، نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز است.

 

کد مطلب: 71887
زمان انتشار: شنبه 17 فروردین 1398 - 09:50:24
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد