به روز شده: 20 ساعت و 14 دقیقه قبل
کد مطلب: 72042
زمان انتشار: شنبه 24 فروردین 1398 - 14:38:59

دستگیری آسانژ و تشدید تردید‌ها درباره آزادی بیان در غرب

دستگیری آسانژ و تشدید تردید‌ها درباره آزادی بیان در غرب
حقوق بشر  > جهان  - دستگیری «جولیان آسانژ» افشاگر استرالیایی در انگلیس که در سال ۲۰۱۰ اقدام به انتشار اسناد مربوط به جنایات آمریکا در عراق و افغانستان و کشتار غیرنظامیان در این ۲ کشور کرده بود، تردید‌ها در مورد آنچه آزادی بیان در غرب خوانده می‎شود را به یقین نزدیک‌تر کرد.

به گزارش میزان «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر «ویکی لیکس» ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) توسط پلیس انگلیس در سفارت «اکوادور» در لندن دستگیر و بازداشت شد.

 
این اقدام که به گفته خبرگزاری «ان. بی. سی» به درخواست وزارت دادگستری آمریکا و به اتهام هک کامپیوتر‌های دولتی این کشور انجام شد، مهر تاییدی بر تردید در مورد آزادی بیان در غرب است.

در حالی که دادگاهی در لندن آسانژ را به دلیل نقض مقررات آزادی با وثیقه گناهکار شناخته و دستور بازداشت وی را داده است، دادگستری آمریکا روز پنجشنبه وی را به توطئه از طریق نفوذ در سیستم کامپیوتری و سرقت اسناد ارتشی محرمانه در سال ۲۰۱۰ متهم کرد. به ادعای دادگستری آمریکا، آسانژ این عملیات را باهمکاری «چلسی مینینگ» تحلیلگر پیشین ارگان اطلاعاتی ارتش که در سال ۲۰۱۳ به جرم جاسوسی به ۳۵ سال زندان و در سال ۲۰۱۷، بخشیده شد، انجام داد. مینینگ ماه گذشته، به دنبال ممانعت از حضور و شهادت در دادگاه علیه ویکی‌لیکس بار دیگر دستگیر شد.
 


بازداشت آسانژ با واکنش‌های مختلفی در سطح جهان روبرو بوده است. در حالی که سیاستمدارانی مانند «ترزا می» نخست وزیر انگلیس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و ...، در جبهه متحدی قرار گرفته و از این اقدام پلیس انگلیس استقبال کردهاند، روزنامه نگاران ضمن تاکید بر نقض آزادی بیان در این پرونده بر این باورند که دستگیری و بازداشت وی پیامد‌های ناگواری برای آزادی مطبوعات در سطح جهان خواهد داشت. بسیاری بر این باورند که علت تمامی اتهامات علیه آسانژ، انتشار پرونده‌های نظامی آمریکا در جنگ‌های عراق و افغانستان از جمله مستنداتی در مورد کشتار غیرنظامیان عراقی و افغانستانی بوده است.
 

«ادوارد اسنودن» کارمند پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و افشاگر برنامه‌های جاسوسی امنیت ملی این کشور که مدارک افشاگرانه خود را از طریق ویکی لیکس منتشر کرد، دستگیری آسانژ را "لحظه‌ای تاریک برای آزادی مطبوعات" توصیف کرد.
 
دستگیری آسانژ و تشدید تردید‌ها در مورد آزادی بیان در غرب

این انتقادات به روزنامه نگاران و افشاگران فعالیت‌های جاسوسی محدود نمی‌شود و ناظران بی طرف نیز نگرانی‌های مشابهی را در پی بازداشت آسانژ ابراز کردند. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا طی بیانیه‌ای اظهار داشت "هرگونه پیگرد قانونی آسانژ به دلیل انتشار اسناد در ویکی لیکس" بی سابقه و غیرقانونی است و به رویه‌ای برای تحت پیگرد قرار دادن سایر سازمان‌های خبری مبدل خواهد شد؛ چرا که دریافت اسناد محرمانه از یک منبع و سپس انتشار آن، کاری است که بسیاری از رسانه‌های خبری به انجام آن مبادرت می‌ورزند. به گفته کارشناسان بازداشت و محاکمه آسانژ حملات گسترده‌تر دولت آمریکا به رسانه‌ها را تسهیل می‌کند.
 

در حالی که دولت آمریکا در تلاش است تا اتهامات متفاوت و متعددی از جمله تجاوز، افشای ایمیل‌های هیلاری کلینتون و همکاری با روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را متوجه آسانژ کند، نشریه فراحزبی آمریکایی «پولیتی فکت» اعلام کرد هنوز شواهدی دال بر این ادعا‌ها وجود ندارد.
کد مطلب: 72042
زمان انتشار: شنبه 24 فروردین 1398 - 14:38:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد