به روز شده: 14 ساعت و 52 دقیقه قبل
کد مطلب: 72049
زمان انتشار: یکشنبه 25 فروردین 1398 - 08:28:29

ابوالفتح: مجلس می‌تواند ظرفیت «مواجهه با اقدامات خصمانه و ضدایرانی آمریکا» را بکار بگیرد

ابوالفتح: مجلس می‌تواند ظرفیت «مواجهه با اقدامات خصمانه و ضدایرانی آمریکا» را بکار بگیرد
حقوق بشر  > ایران  -  یک کارشناس مسائل آمریکا، گفت: مجلس شورای اسلامی با ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل خود می‌تواند ابتکار عمل را در مواجهه با اقدامات خصمانه و ضدایرانی هیئت حاکمه آمریکا، بکار بگیرد.

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به نقش و ظرفیت مجلس شورای اسلامی برای مقابله به مثل با اقدامات و طرح‌ها و لوایح ضدایرانی کنگره آمریکا، اظهار کرد: قوه قانونگذاری یکی از سه رکن حاکمیت در ایران است؛ از این رو بحث مواجهه با اقدامات آمریکا علیه مردم ایران صرفا نباید منحصر در قوه مجریه باشد و سایر قوا از جمله مجلس نیز باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تقنینی به مقابله با آمریکا بپردازند.

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل خود می‌تواند ابتکار عمل را در مواجهه با اقدامات خصمانه و ضدایرانی هیئت حاکمه آمریکا، بکار بگیرد و از این رهگذر کمک کار سایر قوای کشور در مقوله رویارویی با دشمنی آمریکایی‌ها باشد.

ابوالفتح افزود: مجلس شورای اسلامی این پتانسیل را دارد تا با وضع قوانین متقن، دولت را ملزم به اتخاذ رویکردی مشخص در قبال استراتژی تهاجمی آمریکایی‌ها کند و یا با تصویب طرحی و تبدیل شدن آن به قانون، دولت را از اقدامی در رابطه با آمریکا نهی کند.

این کارشناس مسائل آمریکا، بیان داشت: در ایالات متحده، کنگره به عنوان شاخه اصلی قانونگذاری در بحث وضع طرح‌ها و لوایح ضدایرانی و تحریمی، بسیار فعال است و در قالب مقوله‌هایی ادعایی نظیر «مبارزه با تروریسم»، «موارد حقوق بشری»، «مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی» و «مواجهه با نفوذ منطقه‌ای ایران» طرح ها و لوایحی را برای اجرا به کاخ سفید ارائه می‌کند و دولت آمریکا را وادار به اتخاذ اقدامات ضدایرانی بیشتر می‌کند.

وی تاکید کرد: مشابه همین رویکرد کنگره آمریکا در شدت بخشیدن به رویکرد ضدایرانی دولت آمریکا را مجلس شورای اسلامی هم می‌تواند اتخاذ کند و با تصویب طرح‌ها و لوایحی، دولت جمهوری اسلامی ایران را به لحاظ مستندات قانونی در مقابله با آمریکا تقویت کند.

ابوالفتح بیان داشت: البته باید توجه داشت که با توجه به فراگیری و نفوذ اقتصادی و پولی آمریکا در دنیا، مصوبات ضدایرانی کنگره این کشور، تاثیرات به مراتب بیشتری از مصوبات ضدآمریکایی مجلس شورای اسلامی خواهد داشت اما این امر نباید مانع از ایفای وظایف نمایندگان مجلس در حفظ حقوق مردم ایران در مواجهه با آمریکا شود. همچنین باید توجه داشت که این مصوبات مجلس علیه رویکرد عنادآمیز آمریکا می‌تواند به عنوان مبنایی در حقوق بین‌الملل تعریف شود.

کد مطلب: 72049
زمان انتشار: یکشنبه 25 فروردین 1398 - 08:28:29
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد