به روز شده: 10 ساعت و 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 72254
زمان انتشار: شنبه 7 اردیبهشت 1398 - 11:38:07

«پاریس» شرمسار است!

«پاریس» شرمسار است!
حقوق بشر  > جهان  - بدنبال افشای اطلاعاتی از سوی سه روزنامه نگار مبنی بر استفاده از سلاح های فرانسوی در جنگ یمن که با واکنش وزیر دفاع این کشور مواجه شد، شبکه تلویزیونی «فرانس 24» گزارش داد: پاریس به خاطر سیاست فروش سلاح در جنگ یمن شرمسار است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، دفتر تحقیقات شبکه «فرانس‌ انفو» و نشریه «دیسکلوز» که با رادیو فرانسه، «مدیا پار»، «آرت انفو » و «کونبینی» فرانسه شراکت دارد، روز 15 آوریل (26 فروردین) نتایج تحقیقات خود را درباره تسلیحات ساخت فرانسه در جنگ یمن بر اساس یک گزارش محرمانه اداره اطلاعات نظامی وزارت دفاع این کشور خطاب به «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه منتشر کردند.

به نوشته فرانس 24، «جفری لیوولسی»، «ماتیاس دستال» و «بنو کولومبات» سه روزنامه نگاری که اقدام به انتشار این تحقیقات کرده اند، از سوی پلیس فرانسه به دلیل آنچه از آن به عنوان 'افشای اطلاعات محرمانه' یاد شده برای بازجویی احضار شده اند.

این روزنامه نگاران از سوی امانوئل مکرون'رئیس جمهوری فرانسه تحت پیگرد قرار گرفته اند.

شبکه فرانس 24 در گزارش خود در تارنمای این شبکه نوشت: انتقادها نسبت به فروش اسلحه از سوی فرانسه به عربستان سعودی و امارات متحده عربی که برخی از آنها در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته، باعث تضعیف گفتمان رسمی دولت شده است.

از زمان انتشار گزارش تحقیقات در مورد استفاده از این سلاح ها در نشریه دیسکلوز که رسانه ای عیر دولتی است، انتقادها از دولت فرانسه رو به افزایش است.

این در حالیست که رسما' پاریس تاکنون بر این باور است که از سلاح های فرانسوی فروخته شده به عربستان سعودی و امارات متحده عربی مستقر در یمن فقط برای دفاع و نه در خط مقدم استفاده شده است.

فرانس 24 افزود: روز 25 آوریل (پنجم اردیبهشت)، روزنامه نگارانی از 37 رسانه فرانسوی از جمله فرانس 24، یوروپ 1، لوفیگارو، فرانس 2، اومانیته، مدیاپار، لوپوئن، لا کروا و خبرگزاری فرانسه در بیانه ای حمایت خود را از سه روزنامه نگار متهم به افشای اسرار محرمانه دفاعی برای تشکیل یک دادگاه آزاد اعلام کردند.

آنها در این بیانیه تاکید کردند: ما همبستگی کامل خود را با همکارانمان، که تنها کار خود را در توجه شهروندان به اطلاعات مربوط به منافع عمومی در مورد پیامدهای فروش سلاح های فرانسوی انجام داده اند، بیان می کنیم.

بدنبال انتشار این گزارش، «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه روز 18 آوریل (29 فروردین) در کمیسیون دفاع مجلس نمایندگان فرانسه اعلام کرد، «شواهدی قابل اثبات» که نشان دهد سلاح ‌های ساخت فرانسه توسط امارات وعربستان سعودی در جریان جنگ یمن علیه غیرنظامیان استفاده شده است، وجود ندارد.

بر اساس گزارش محرمانه اداره اطلاعات نظامی فرانسه، از سلاح‌ ها و تجهیزات نظامی فرستاده شده از سوی این کشور برای عربستان و امارات متحده عربی بویژه توپ‌های سزار، هواپیماهای میراژ 2000، تانک های «لوکلرک»، رادارهای کبرا و هلی کوپترهای «کوکار» و «دوفن»، به طور گسترده در این جنگ و در مناطقی که غیر نظامیان حضور داشته ‌اند، استفاده شده است.

جنگ یمن ششم فروردین سال 1394 با حمله ائتلاف نظامی سعودی و حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و فرانسه آغاز شد.
این تجاوز نظامی تاکنون بیش از 100 هزار یمنی از جمله 85 هزار کودک به کام مرگ کشانده است.
همچنین این جنگ میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی نامید.

 

کلید واژه: یمن - فرانسه
کد مطلب: 72254
زمان انتشار: شنبه 7 اردیبهشت 1398 - 11:38:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد