به روز شده: 10 ساعت و 27 دقیقه قبل
کد مطلب: 72369
زمان انتشار: چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 - 11:05:01

سرنوشت نامعلوم ۴۵۰۰۰ کودک داعشی

سرنوشت نامعلوم ۴۵۰۰۰ کودک داعشی
حقوق بشر  > جهان  - یک سازمان خیریه اعلام کرد حدود ۴۵۰۰۰ کودک داعشی از حضور در جوامع عراق طرد شده‌اند و دولت برای آن‌ها مدارک شناسایی صادر نمی‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  به نقل از نیوز ۲۴، یک سازمان خیریه مستقر در نروژ اعلام کرد حدود ۴۵۰۰۰ کودک که والدین آن‌ها داعشی بوده‌اند و یا در مناطق تحت تصرف داعش در عراق متولد شده‌اند، از حضور در اجتماع طرد شده‌اند؛ زیرا دولت برای آن‌ها مدارک شناسایی صادر نمی‌کند.

جان اگلاند، دبیرکل «شورای پناهندگان نروژی» هشدار داد طرد شدن بر روی این کودکان -که هم‌اکنون بیشتر آن‌ها در اردوگاه آوارگان زندگی می‌کنند- اثرات مخربی خواهد گذاشت. ما از دولت عراق درخواست می‌کنیم به کودکان غیرقانونی این حق را بدهد که همانند سایر شهروندان عراقی زندگی کنند.

به نوشته نیوز ۲۴، این کودکان بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ به دنیا آمده‌اند، یعنی زمانی که گروه تروریستی داعش حدود یک سوم عراق را تحت تصرف خود درآورده بود. دولت عراق مدارک تولد این کودکان را بی اعتبار دانسته؛ زیرا این مدارک بوسیله داعش صادر شده است.

این سازمان خیریه اعلام کرد هر ماه به طور میانگین حدود ۱۷۰ درخواست کمک‌رسانی به این کودکان داعشی دریافت می‌کند. کودکانی که یا پدرانشان مشخص نیستند یا با گروه تروریستی داعش ارتباط داشته‌اند.

وی در ادامه افزود: دریافت مدارک شناسایی برای کودکانی که خانواده‌شان به ارتباط با تروریست‌های داعش متهم شده‌اند، تقریبا غیرممکن است و باعث مجازات هزاران کودک بی‌گناه خواهد شد. این کودکان مسئول جنایت‌هایی که بوسیله خانواده‌هایشان انجام شده، نیستند.

او در ادامه گفت: این کودکان بدون داشتن مدارک شناسایی نمی‌توانند تحصیل کنند و یا بیمه درمانی داشته باشند. تأمین حقوق اولیه برای این کودکان از جمله ادامه تحصیل و بیمه درمانی، کلید تضمین آینده‌ای پایدار برای آن‌ها و حتی برای کشورشان است. جامعه‌ای که یک نسل از کودکانش را طرد کند، نمی‌تواند در صلح باقی بماند.

پس از شکست گروه تروریستی داعش در عراق، بسیاری از خانواده‌های این گروه تروریستی و افرادی که در مناطق تحت تصرف این تروریست‌ها زندگی می‌کردند به اردوگاه آوارگان فرستاده شدند.

کلید واژه: داعش
کد مطلب: 72369
زمان انتشار: چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 - 11:05:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد