به روز شده: 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 72464
زمان انتشار: دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 - 09:45:03

قانون حمایت از کودکان در افغانستان تصویب شد

قانون حمایت از کودکان در افغانستان تصویب شد
کودکان  -  نخستین قانون حمایت از حقوق کودکان در افغانستان پس از نزدیک به دو سال بحث و بررسی پیرامون تعیین سن کودکان در مجلس نمایندگان، با صدور فرمان از سوی رئیس جمهوری اشرف غنی تصویب شد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان در نشستی که به منظور معرفی قانون حمایت از حقوق کودکان در کابل برگزار شد، گفت: این قانون پس از تصویب از سوی رئیس جمهور توسط وزارت دادگستری در روزنامه رسمی منتشر شده است.
«محمد سرور دانش» قانون حمایت از حقوق کودکان در افغانستان را یکی از جامع‌ترین قوانین در سطح کشورهای منطقه دانست و گفت در این قانون تمام ابعاد حقوقی مربوط به کودکان در نظر گرفته شده است.
فراهم‌کردن زمینه‌های آموزش و پرورش سالم، صحت و سلامت جسمی و روانی کودک، مشخص‌کردن مسئولیت والدین و دولت در برابر کودکان، از جمله اهداف مهم این قانون هستند.
حقوق اساسی کودک، بازتوانی کودکان دارای معلولیت، مواظبت‌های اجتماعی، رشد فرهنگی، مراقبت از کودکان کارگر، حمایت کودک در برابر بهره‌کشی‌های اقتصادی، خریدوفروش و قاچاق کودکان، حمایت از کودکان در برابر فحشا و استفاده‌‎های جنسی از آنان از دیگر مواردی‌ هستند که در قانون حمایت از حقوق کودکان افغانستان گنجانده شده است.
قانون حمایت از حقوق کودکان دو سال پیش در 16 فصل و 108 ماده برای تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده شد، اما این قانون چهار بار نتوانست به تصویب مجلس برسد.
تنها یکی از ماده‌های این قانون که سن کودک را مشخص می‌ساخت دیدگاه‌های متفاوت نمایندگان دور شانزدهم مجلس را بر انگیخته بود. شماری از اعضای این مجلس سن کودک را در این قانون زیر 18 سال می‌دانستند، اما شماری دیگر براین باور بودند که اگر یک کودک نشانه‌های بلوغ را داشته باشد در حالی که زیر 18 سال است به او کودک گفته نمی‌شود.

**جنگ و کودکان افغان
پدیده شوم جنگ و نا امنی ، نشاندهنده این حقیقت است که آمار ارقام کودکان قربانی از جنگ در دو سال اخیر تکان‌دهنده و نگران‌کننده است.
جنگ و نا امنی باعث شد ، 44 درصد کودکان از رفتن به مدارس محروم شوند که این رقم شامل سه ملیون و 700 هزار کودک می شود.
بر اساس گزارش دفتر معاونت سازمان ملل متحد تنها در سال 2018 میلادی، 3804 غیرنظامی افغان در جریان منازعات، حملات انتحاری و انفجارهای پراکنده در افغانستان جان باختند که 927 تن از آنان را کودکان تشکیل می‌دهند.

کلید واژه: افغانستان
کد مطلب: 72464
زمان انتشار: دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 - 09:45:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب