به روز شده: 3 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 72505
زمان انتشار: چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 - 10:07:13

روحانی: ‌اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را از امروز نمی‌فروشیم

روحانی: ‌اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را از امروز نمی‌فروشیم
حقوق بشر  > ایران  -  رئیس‌جمهور گفت: آمریکایی‌ها با خروج خود از برجام در نظر داشتند ایران را وادار کنند که روز بعد از برجام خارج شوند تا پرونده به شورای امنیت برود و فشار‌ها بر ایران تشدید شود، اما هنر، تدبیر و هوشمندی ایران این بود که در این دام نیفتاد و در زمین آمریکا بازی نکرد.

به گزارش میزان، حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» طی سخنانی در جلسه امروز هیئت دولت اظهار کرد: امروز ۱۸ اردیبهشت ماه است؛ درست یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و زیر پا گذاشتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌گذرد؛ امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی را به عرض ملت ایران برسانیم.

وی با بیان اینکه اساس برجام یک تصمیم ملی و راهبردی بود، گفت: برجام نه تصمیم فردی و نه تصمیم جناحی و دولتی بود بلکه یک تصمیم ملی و تصمیم کل نظام بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: از آغاز توافق برجام دشمنان ایران با این توافق مخالف بودند یعنی تندرو‌ها در آمریکا، صهیونیست‌‎ها و ارتجاع منطقه با برجام مخالف بودند.

روحانی با بیان اینکه البته انتقاد از برجام غیر از دشمنی با برجام است، گفت: دشمنی با برجام مخصوص تندرو‌های آمریکا، صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: برجام به نفع منطقه و کل جهان و به ضرر دشمنان ایران بود لذا مخالفان برجام تمام تلاش خود را صرف کردند تا این بنا را فرو بریزند.

رئیس جمهور بیان داشت: بعد از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا که با یک شرایط نامتعارفی همراه بود علی رغم اینکه با شعار صلح و خروج سربازان آمریکایی از منطقه غرب آسیا از مردم آمریکا رای گرفته بودند، اما به تعهدات خود عمل نکردند و در حال حاضر گروه تندرویی اکثر امور در کاخ سفید را در دست دارد؛ به گونه‌ای که حتی اختیار کار را از رئیس جمهور آمریکا گرفته است.

وی افزود: دولت جدید آمریکا شرایطی را ایجاد کرده که حتی دوستان و متحدان آمریکا نظیر کانادا، اروپا، پاسیفیک، کانادا و مکزیک نیز از این شیوه در رنج هستند.

رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها یک سال و خرده‌ای شعار دادند و بعداز دی ماه ۹۶ برای زیر پا گذاشتن تعهدات برجامی خود امیداوارتر شدند که این موضوع باید در جای خود مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 روحانی تاکید کرد: آن‌ها در پایان دی ماه ۹۶ گفتند از برجام خارج می‌شویم و در هجدهم اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شدند به امید اینکه تابستان آنچنانی را به قول خودشان برای ایران پیش بینی کردند و ۱۳ آبان را به عنوان نقطه عطف دانستند تا کریسمس را در تهران جشن بگیرند و بدون اینکه جشن ۴۰ سالگی انقلاب در ایران وجود داشته باشد، اما در تمامی این مراحل شکست خوردند.

وی افزود: آمریکایی‌ها با خروج خود از برجام در نظر داشتند ایران را وادار کنند که روز بعد از برجام خارج شوند تا پرونده به شورای امنیت برود و فشار‌ها بر ایران تشدید شود، اما هنر، تدبیر و هوشمندی ایران این بود که در این دام نیفتاد و در زمین آمریکا بازی نکرد.

رئیس جمهور یادآور شد: وقتی دوستان ما و ارو پایی‌ها با تماس حضوری وتلفنی از ما خواستند مهلتی دهیم ما نیز به خواسته آن‌ها پاسخ مثبت دادیم به دلیل اینکه اتمام حجت کنیم و مردم ما بدانند در کار‌ها عجله نمی‌کنیم و حساب شده عمل می‌کنیم.

وی یادآور شد: ما می‌دانیم برجام چقدر مهم و ویرانی برجام چقدر برای منطقه و جهان خسا رت بار است به همین دلیل ما به آن‌ها پاسخ مثبت دادیم و قرار بود چند هفته صبر کنیم که چند ماه صبر کردیم و دوباره تماس گرفتند و خواستند بیشتر مهلت دهیم و ما آن مهلت را نیز دادیم.

روحانی عنوان کرد: بر اساس بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام، چهار نوبت با ۵ کشور باقی مانده مذاکره کردیم که دو مرتبه در سطح معاونین وزرا و دو مرتبه نیز در سطح وزرا بود، پس ساز و کار برجام را به کار گرفتیم و از لحاظ حقوقی قدم‌هایی که می‌بایست را برداشتیم.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه دوستان ما قدم‌های خوبی، ولی ناکافی بردشتند، عنوان کرد: اروپایی‌ها از لحاظ زبان و تبلیغات مواضع خوبی در پیش گرفتند منتهی در عمل و بخش اقتصادی متاسفانه ناتوان بودند.

وی افزود: یک مشکل که در ذهن اروپائیان وجود دارد اینکه آمریکا را کدخدا می‌داند و این تفکر نمی‌گذارد تصمیم قاطعی برای منافع ملی خود اتخاذ کنند.

رئیس جمهور گفت: البته در چند سال اخیر کدخدایی آمریکا در امور سیاسی و حقوقی را قبول ندارند، اما در بخش اقتصادی و تجاری شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی، آمریکا را کدخدا می‌دانند.
 
وی بیان داشت: من در سازمان ملل بیش از ۷ ماه پیش اعلام کردم استراتژی نظام مبنی بر تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض، تهدید در برابر تهدید و اقدام در برابر اقدام است و امروز می‌خواهیم به آن سخنان عمل کنیم و بگوییم در چارچوب برجام امروز، اولین قدم قاطع خود را برمی داریم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: از سال ۹۴ تا به امروز، آژانس بین المللی را در ۱۴ نوبت تأیید کرده که ایران به همه تعهدات خود عمل کرده و ۵ کشور نیز در تمام جلسات اعلام کرده اند ایران نمی‌تواند از همه منافع برجام استفاده کند و این عدم توازن را همه قبول دارند.
 

رئیس جمهور گفت: ۵ نامه از طرف من امروز به سران ۵ کشور باقیمانده در برجام ارسال شد؛ در این نامه‌ها ما به طرف‌ها اعلام کردیم یک سال به توصیه‌های شما صبر کردیم و این صبر ما یک صبر استراتژیک بود و در این یک سال به تمام تعهدات خود پایبند بودیم.

روحانی افزود: امروز ما نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم؛ امروز روز پایان برجام نیست؛ امروز روز گام جدید در چارچوب برجام است؛ طبق بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام ما حق داریم که اگر طرف مقابل تعهدات خود را نقض کند ما آن را در کمیسیون مشترک در سطح کارشناسی و هیئت وزیران مطرح کنیم که این کار انجام شد.

رئیس جمهور ادامه داد، اما متاسفانه علی‌رغم اینکه اروپایی‌ها و دوستان ما اعلام کرده بودند که خروج آمریکا از برجام را به نحوی جبران می‌کنند در مقام عمل شاهد چنین امری نبودیم.

وی افزود: امروز بنا به تصمیم شورای عالی امنیت ملی به سران ۵ کشور باقیمانده در برجام اعلام کردیم از دو اقدامی که تا کنون انجام می‌دادیم صرف نظر خواهیم کرد این دو اقدام به یک بیان ساده دو فروش است.

روحانی گفت: یعنی هر وقت مواد غنی شده ما به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید ما در عوض کیک زرد این مواد غنی شده به کشور دیگری می‌دادیم، اما از امروز این فروش متوقف می‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: همچنین هرگاه آب سنگین ما از ۱۳۰ تن تجاوز می‌کرد ما اضافی آن را به کشور دیگری می‌فروختیم، اما از امروز این فروش متوقف می‌شود.

روحانی گفت: ما از امروز دو اقدام خود در برجام را متوقف می‌کنیم و این امر در توقف دو فروش است؛ یعنی نه اورانیوم غنی شده خود و نه آب سنگین خود را از امروز نمی‌فروشیم؛ البته این اعلام برای ۶۰ روز است.

وی گفت: به طرف مقابل اعلام کردیم که اگر ظرف ۶۰ روز پای میز مذاکره آمدند و به نتیجه رسیدیم و منافع اصلی ما مخصوصا نفت و بانک تامین شد، به نقطه اول برمی‌گردیم.

روحانی با بیان اینکه اگر در پایان این ۶۰ روز به نتیجه نرسیدیم، دو اقدام را آغاز خواهیم کرد، گفت: در برجام توافق شده بود که غنی‌سازی در سطح ۳.۶۷ نگه داشته شود که در صورت عدم به توافق رسیدن در این ۶۰ روز، ما از این سطح عبور خواهیم کرد. همچنین قرار بود راکتور آب سنگین اراک با مشارکت کشور‌های مذاکره‌کننده در برجام نوسازی شود که در صورت عدم به توافق رسیدن در این ۶۰ روز، ما هم در این زمینه تصمیم جدیدی خواهیم گرفت و برنامه قبل از برجام را برای این راکتور ادامه خواهیم داد.

وی افزود: در پیام خودمان به ۶ کشور صراحتا گفتیم که اگر آن‌ها بخواهند نسبت به این اقدام ایران اعتراض کنند و پرونده را به شورای عالی امنیت ببرند، با یک اقدام بسیار قاطع از سوی جمهوری اسلامی ایران روبرو خواهند شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه برجام همچنان وجود دارد، اما ما آن روی سکه برجام را نشان خواهیم داد، تاکید کرد: در برجام این بند وجود دارد که در صورت تخلف یکی از طرفین در اجرای تعهدات، طرف دیگر نیز از اجرای تعهدات خود بکاهد. اقدام امروز ما یک جراحی برای نجات برجام است نه نابودی برجام.

روحانی با بیان اینکه ما همچنان مرد صلح و اعتدال هستیم، گفت: ما آغازگر نقض تعهد نبوده‌ایم و آغازگر جنگ هم نیستیم، اما هیچگاه تسلیم فُلدری نشدیم و نخواهیم شد و در برابر هر متجاوزی پاسخ قاطع خواهیم داد.

وی با بیان اینکه ما آماده مذاکره در چهارچوب برجام «نه یک کلمه کم نه یک کلمه اضافه» هستیم، عنوان کرد: ما میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم و آن قُلدری که بنا بود میز مذاکره را به هم بزند تا امروز ناموفق بوده است.

رئیس جمهور ادامه داد: همه می‌دانند نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه چقدر بوده است و این را هم می‌دانند که اگر ایران نبود، امروز تروریست‌ها در پایتخت‌های کشور‌های اروپایی جولان می‌دانند. همه می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران بزرگترین سنگر مبارزه با قاچاق مواد مخدر بوده است و این را هم می‌دانند که این ما هستیم که نگذاشتیم حجم بسیاری از مواد مخدر به اروپا برسد. انجام این اقدامات میلیارد‌ها دلار مخارج دارد و با شرایطی که آمریکا به وجود آورده است، ما قادر به هزینه این مخارج نیستیم.

روحانی با بیان اینکه اگر برجام برای صلح و توسعه منطقه است، همه باید بهای آن را پرداخت کنند، گفت: ما به اروپا توصیه می‌کنیم که برای مصالح خودشان و محافظت از جوانان‌شان در برابر مواد مخدر و برای جلوگیری از سیل مهاجرت، در روند اجرای برجام تجدیدنظر کنند. ما امروز با یک زبان جدید که زبانی «حقوقی» است مذاکره را شروع کرده‌ایم.
 
رئیس جمهور یادآور شد: ما می‌خواهیم از زبان سیاسی و حقوقی برای احقاق حق ملت استفاده کنیم ایران به خوبی قادر است کشور را اداره کند، نظام ما نظام پایداری است و ملت ما ملت منسجمی است اگر اختلاف سلیقه داشتیم به خاطر فشار آمریکا کنار گذاشته و می‌گذاریم.

وی تاکید کرد: امروز از هر روز دیگر دولت و مجلس، ملت و دولت و همه ارکان  و دستگاه‌ها یک صداتر، متحدتر و منسجم‌تر هستند.

رئیس جمهور با بیان اینکه راه امروز ما راه جنگ نیست، بلکه راه دیپلماسی است، گفت: به عنوان نماینده ملت ایران به ملت عرض می‌کنم راه امروز ما راه درگیری و جنگ با دنیا نیست، راه و روش ما دیپلماسی با یک زبان و منطق جدید است.

روحانی اظهار کرد: من از روز اول گفتم و تأیید می‌کنم برجام، یک توافق برد – برد بوده است و نمی‌گذاریم آمریکا آن را به برد – باخت تبدیل کند.

وی بیان داشت: دنیا هم بداند برجام برد – باخت نمی‌شود یا به شکل باخت – باخت می‌شود. شما اشتباه نکنید و آمریکا سرتان کلاه نگذارد چرا که راه و مسیر ما مشخص است.

رئیس جمهور افزود: امروز ما در چارچوب برجام از حق قانونی برای یک مرحله ضمن استفاده، ۶۰ روز هم به دوستانمان وقت دادیم و امیدواریم در این فرصت ۶۰ روزه با مذاکره با دوستان به نقطه مطلوب برسیم.

روحانی خاطر نشان کرد: اصل برجام درست و صحیح بوده و صبر یک ساله ما نیز راهبردی و استراتژیک بوده است آغاز راه جدید هم ملی و راهبردی برای ماست و به نفع ملت است وا ین مسیر را ادامه می‌دهیم و خدا نیز به ما نصرت خواهد داد.

وی در پایان گفت: اتحاد، وحدت و یکپارچگی و تلاش همه جانبه ما و امیدمان به آینده بی تردید ما را پیروز خواهد کرد.
کد مطلب: 72505
زمان انتشار: چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 - 10:07:13
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد