به روز شده: 3 ساعت و 30 دقیقه قبل
کد مطلب: 72507
زمان انتشار: چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 - 10:17:34

ظریف: ایران برخی تعهدات داوطلبانه برجامی را فعلا اجرا نمی‌کند

ظریف: ایران برخی تعهدات داوطلبانه برجامی را فعلا اجرا نمی‌کند
حقوق بشر  > جهان  -  وزیر امور خارجه، گفت: مواد ۲۶ و ۳۶ برجام چنین اختیاری را به ایران و البته سایر کشور‌های عضو داده که اگر کشوری تعهدات خودش را اجرا نکرد، آن‌ها هم تعهدات خود را به صورت جزئی و کلی اجرا نکنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شامگاه سه‌شنبه در بدو ورود به روسیه، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ایران کاملا در چارچوب برجام عمل می‌کند و این فرصتی است برای سایر اعضاء که اقدامات لازم را انجام دهند و نه اینکه صرفا به صدور بیانیه اکتفا کنند.

وی ادامه داد: مواد ۲۶ و ۳۶ برجام چنین اختیاری را به ایران و البته سایر کشور‌های عضو داده که اگر کشوری تعهدات خودش را اجرا نکرد، آن‌ها هم تعهدات خود را به صورت جزئی و کلی اجرا نکنند.

ظریف تصریح کرد: این تحولی است که روز چهارشنبه در اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران انجام خواهد شد که همکارانم در تهران جزئیات آن را به اطلاع مردم خواهند رساند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اقداماتی که آمریکا در طول یک سال گذشته به ویژه قبل و بعد از خروج از برجام داده، گفت: کاملا مشخص است تلاش‌های واشنگتن برای ایجاد وقفه در کار این معاهده بین المللی است.

ظریف اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در این مدت با علم به این سیاست آمریکا، با مدارا و صبر استراتژیک برخورد کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: متاسفانه اتحادیه اروپا و بقیه اعضای جامعه بین المللی این توان را نداشتند که برابر فشار آمریکا ایستادگی کنند و لذا جمهوری اسلامی ایران مصلحت دیده که برخی تعهدات و اقداماتی که به صورت داوطلبانه در برجام انجام می‌داده است را فعلا اجرا نکند.

وی ادامه داد: اما هدفی که من از سفر به مسکو دارم برای مذاکره در مورد همین موضوعات و همین طور مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: موضوعاتی که ما با روسیه در آن شریک هستیم، در سطح بین المللی بسیار زیاد است.

وی گفت: ما هر دو مخالف سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا هستیم، حالا چه این سیاست‌ها در مورد برجام و چه در مورد ونزوئلا باشد، ما با هم در این زمینه‌ها همکاری کرده ایم.

ظریف اضافه کرد: همکاری‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و روسیه به خصوص در موضوع سوریه و مقابله با تروریسم در این کشور و همین طور تلاش برای پایان دادن جنگ و درگیری در سوریه در کنار ترکیه، تلاش‌هایی است که جامعه بین المللی به عنوان تنها تلاش‌هایی که توانسته تاکنون مانع گسترش خشونت شود، از آن استقبال کرده اند لذا ما و روسیه دو شریک راهبردی در منطقه هستیم و این سیاست‌ها و این همکاری‌ها ادامه پیدا خواهد یافت و فردا هم در همین زمینه‌ها گفت‌وگو‌هایی خواهیم داشت.

وی افزود: در مورد موضوع برجام، روسیه به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت و یکی از اعضای برجام، طرف مذاکره ما خواهد بود، نخستین مذاکره رسمی ما همزمان با اقداماتی که در سالروز خروج آمریکا از برجام انجام خواهیم داد، با لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواهد بود که خود او نقش گسترده‌ای در به نتیجه رسیدن برجام داشته است. روسیه از همکاران نزدیک ما در سال‌های اخیر بوده و امیدواریم که این همکاری با جدیت بیشتر و با نقش مستقیم روسیه ادامه پیدا کند.

ظریف خاطرنشان کرد: بحث‌های دو جانبه بسیار زیادی با روسیه داریم و همکاری‌های دوجانبه ما در طول سال‌های گذشته به عالی‌ترین حد خود در بخش‌های اقتصادی و دیگر حوزه‌ها رسیده است و انشاالله در مورد زمینه‌های مشترک بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.

کد مطلب: 72507
زمان انتشار: چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 - 10:17:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد