به روز شده: 3 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 72542
زمان انتشار: شنبه 21 اردیبهشت 1398 - 11:39:32

نامه علمای اهل سنت به سازمان ملل در محکومیت اعدام‌های اخیر عربستان

نامه علمای اهل سنت به سازمان ملل در محکومیت اعدام‌های اخیر عربستان
حقوق بشر  > جهان  - بیش از ۲۰۰ نفر از علمای شاخص اهل سنت کشور اعم از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، ائمه جمعه و جماعات، مدرسین و مدیران مدارس علوم دینی اهل سنت، اعضای شورای افتا و همچنین اعضای شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور در پی گردن زدن ده‌ها تن از شهروندان بی‌گناه عربستانی توسط دولت این کشور و سکوت نهادهای حقوق بشری بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، در نامه‌ای خطاب به دبیرکل این سازمان ضمن محکومیت شدید این اتفاق از وی خواستند موضعی موثر در این خصوص گرفته و حادثه مذکور را محکوم کنند.


به گزارش ایسنا به نقل از دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، متن نامه علمای اهل سنت کشور خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد به شرح زیر است:

«دبیرکل محترم سازمان ملل متحد جناب آقای آنتونیو گوترش

با اهدای سلام

همانگونه مستحضرید متأسفانه در چند روز اخیر ده‌ها نفر از شهروندان بی‌گناه عربستانی به بهانه اتهامات واهی تروریستی توسط دولت عربستان به شیوه قرون وسطایی گردن زده شده‌اند!

دولت این کشور مدعی شده که این افراد، افکار تروریستی داشته و باندهای ترور را با هدف ایجاد ناامنی ایجاد کرده بودند در حالی که ناظران و آگاهان، صحت مدعای سعودی‌ها را زیر سوال برده‌اند. متأسفانه در برابر چشمان ناظران و افکار عمومی جهان، سازمان‌های ذیربط مسؤول مانند ملل متحد سکوت اختیار کرده‌اند!

متأسفانه هیأت حاکم عربستان با در پیش گرفتن سیاست اختناق و نقض آشکار حقوق شهروندانش و نیز دخالت در کشورهای منطقه و ایجاد تفرقه در بین اقوام و مذاهب، کژراهه‌ای در پیش گرفته و با تکیه بر دلارهای نفتی دست به هر جنایتی می‌زند که از جمله آنها قتل فجیع خبرنگار منتقد و معتدل سعودی، جمال خاشقچی است که به گونه‌ای دهشتناک ابتدا کشته و سپس پیکرش را قطعه قطعه کردند و به افکار عمومی دنیا و سازمان‌های بین‌المللی دروغ گفتند؛ در کشاکش این ماجرا بوده که اینک به این جنایت تازه دست یازیده‌اند! خاطر نشان می‌سازد پیشتر که شیخ باقر النمر را به شهادت رساندند اعتراضی از سوی علمای اهل سنت ایران، خدمتتان ارسال کردیم که متأسفانه مورد اعتنا و توجه لازم از سوی جنابعالی قرار نگرفت. اگر آن هنگام به درستی رسیدگی می‌شد و از ساز و کارهای لازم نظارتی بهره می‌گرفتید چه بسا شاهد تکرار این جنایات نبودیم.

ما جمعی از علما و مدرسان مدارس علوم دینی اهل سنت در جمهوری اسلامی ایران، ضمن محکوم کردن این جنایت و اعلام انزجار، همه وجدان‌های بیدار و بخصوص ناظران و مسؤولان سازمان ملل و در رأس آن، جناب‌عالی را به عنوان دبیرکل آن سازمان، به اعتراض مؤثر و اعلام محکومیت این جنایت هولناک فرا می‌خوانیم و انتظار دارد بنا به مسئولیت مهمی که دارید از ساز و کارهای لازم برای تحقیق دقیق و مستقل درباره این جنایت اخیر و سایر موارد، بهره گیرید تا مانع تکرار چنین فجایعی در آینده شویم.»

اخیراً ۳۷ شهروند عربستانی که ۳۲ تن از آنان از محبان اهل بیت علیهم السلام و طلاب علوم دینی بوده‌اند به اتهام واهی تشکیل هسته‌های تروریستی توسط دولت این کشور گردن زده شدند.

کد مطلب: 72542
زمان انتشار: شنبه 21 اردیبهشت 1398 - 11:39:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد