به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 72573
زمان انتشار: یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 - 13:17:59

فرانسه شریک جنایت در یمن

 فرانسه شریک جنایت در یمن
حقوق بشر  > جهان  -  امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه گفت فرانسه از عربستان تضمین گرفته است که از سلاح‌های جنگی خریداری شده در جنگ علیه یمن، استفاده نکند. وی افزود فرانسه نمی‌تواند از فروش اسلحه به عربستان چشم‌پوشی کند!


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود نوشت: این سخنان مکرون در واکنش به تظاهرات گسترده نهادهای مردمی و فعالان حقوق بشر مطرح شده که طی روزهای اخیر مانع پهلو گرفتن کشتی عربستان برای بارگیری سلاح‌های جنگی تولیدی فرانسه به مقصد عربستان شدند و کشتی بدون بارگیری سلاح‌های جنگی مجبور به ترک سواحل فرانسه شد.
اکنون تلاش‌هائی در جریان است که انتقال سلاح‌های جنگی ساخت فرانسه به کشتی سعودی در اولین فرصت ممکن انجام شود و اعتراضی هم به‌دنبال نداشته باشد! نکته مهم اینکه صرفنظر از نقش فرانسه در تامین نیازهای تسلیحاتی ماشین جنگی عربستان در یمن، فرانسه در جریان حملات وحشیانه نیروهای چندملیتی به بندر الحدیده نقش جدی و کلیدی را در اعزام رنجرها و نیروهای ویژه تکاوران فرانسوی ایفا کرد ولی با تحمل تلفات سنگینی وادار به عقب‌نشینی شد.

در واقع فرانسه جزو شرکای جرم ائتلاف بدنام سعودی در جنگ یمن محسوب می‌شود که در عین تامین سلاح‌های جنگی موردنیاز سعودی‌ها، مزدوران فرانسوی را نیز برای کمک به ائتلاف سعودی به جنگ علیه مردم مظلوم یمن اعزام کرده و حتی در اتاق جنگ ائتلاف سعودی نیز حضور فعال دارند.

افشای این پدیده برای مکرون و دستیارانش بسیار گران و پرهزینه تمام شد و باعث آبروریزی بزرگی در صحنه سیاسی و رسانه‌ای در فرانسه و حتی اروپا گردید و آنها بسیار زود با تکذیب و سرپوش گذاشتن بر رسوائی‌های خود تلاش کردند همه چیز را وارونه جلوه دهند و نقش آشکار خود را نیز به‌کلی تکذیب کنند.

آنچه در این میان اهمیت بیشتری دارد، همکاری نزدیک فرانسه یا آمریکا و انگلیس در فجایع سوریه، لیبی و یمن است که مشخصاً برای شخص مکرون منافع مالی بادآورده‌ای را به همراه دارد. مکرون یک بانکدار و سرمایه‌گذار شناخته شده محسوب می‌شود که در بسیاری از فعالیت‌های برون مرزی فرانسه، منافع شخصی و تشکیلاتی دارد و به همین دلیل نمی‌تواند از منافع سرشار «تجارت مرگ» با عربستان و سایر رژیم‌های فاسد عربی چشم‌پوشی کند. این نکته از تناقض آشکاری پرده‌ برمی‌دارد که از یکطرف مکرون شریک جرم سعودی‌ها در جنگ یمن است و ازسوی دیگر مرتباً با توسل به تبلیغات عوام‌فریبانه برای درد و رنج مردم مظلوم یمن اشک تمساح می‌ریزد و سالوسانه خواستار توقف جنگ در یمن است. استمرار این جنگ 5 ساله، درآمدهای بیشتری را برای فرانسه و شخص مکرون تضمین می‌کند.
در همین حال، سازمان ملل پیوسته درباره فجایع انسانی در جنگ یمن هشدار می‌دهد و آنرا بزرگترین فاجعه انسانی قرن می‌داند. صندوق کودکان ملل متحد به افزایش تعداد قربانیان کودک در جنگ یمن استناد می‌کند و خواستار جلوگیری از جنایات جنگی ائتلاف سعودی به‌ویژه در حملات وحشیانه به مدارس، مناطق مسکونی و مراکز تجمع مردم مظلوم یمن شده که عمدتاً تلفات انسانی را متوجه کودکان، زنان و افراد سالخورده کرده است. بعلاوه سازمان بهداشت جهانی مرتباً هشدار می‌دهد که محاصره زمینی، دریائی و هوایی یمن باعث جلوگیری از ارسال دارو، غذا و کمک‌های انسان دوستانه برای مردم قحطی‌زده شده که بیشترین عواقب آن را کودکان و اقشار ضعیف متحمل شده‌اند.

مطابق آمار سازمان ملل حدود 21 میلیون تن در معرض قحطی و گرسنگی قرار دارند و تقریباً همه مردم یمن دچار سوءتغذیه هستند. ادامه این وضعیت باعث فقر داروئی و غذائی در یمن شده که به طور متوسط روزانه جان 135 نفر را در معرض خطر جدی قرار داده و بسیاری از آن‌ها کمتر از نیمی از وزن مطلوب و مورد انتظار در سنین مختلف به‌ویژه در کودکی را احراز کرده‌اند و در معرض انواع بیماریهای عفونی و واگیر هستند. درست در همین شرایط، ائتلاف سعودی با بمباران تعمدی زیرساخت‌ها ازجمله تاسیسات آبرسانی، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها عملاً باعث شیوع طیف وسیعی از بیماری‌ها شده‌اند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اخیراً یکبار دیگر جنگ یمن را یک جنگ احمقانه و بیهوده نامید و گفت اراده لازم برای توقف این جنگ خانمانسوز وجود ندارد ولی به فاصله کوتاهی، این اظهارنظر رسمی گوترش از سایتها حذف شد و جملات بی‌خاصیتی جای آن را گرفت. ظاهراً اشاره گوترش به قدرتهای شیطانی بود که مستقیماً از ادامه جنگ یمن سودهای بادآورده‌ای را می‌برند و در نتیجه خواستار استمرار جنگ پرسودی هستند که با فروش اسلحه بیشتر به ائتلاف سعودی، جیب مکرون، ترامپ و کمپانی‌های اسلحه‌سازی آمریکا، فرانسه و انگلیس را پر می‌کند.
مواضع مکرون از این دیدگاه، تفاوت چندانی با ترامپ ندارد و عملاً پیرو همان سیاست‌هائی است که دارودسته‌ ترامپ در مورد یمن دنبال می‌کنند. مکرون معتقد است حمایت نظامی از سعودی‌ها در یمن باید ادامه یابد و توقف آن به مصلحت نیست.

کلید واژه: یمن - فرانسه
کد مطلب: 72573
زمان انتشار: یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 - 13:17:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد