به روز شده: 5 ساعت و 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 72622
زمان انتشار: سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 - 10:09:57

پنج کشته و ده‌ها زخمی در جریان سرکوب تحصن معترضان سودانی در خارطوم

پنج کشته و ده‌ها زخمی در جریان سرکوب تحصن معترضان سودانی در خارطوم
حقوق بشر  > جهان  - کمیته پزشکان سودان اعلام کرد، تعداد تظاهرکنندگانی که در تیراندازی عصر دوشنبه در محل تحصن آنها در خارطوم کشته شدند، به چهار نفر افزایش یافت، همچنین یک افسر ارتش این کشور نیز کشته شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری ارم نیوز، کمیته پزشکان سودان صبح امروز (سه‌شنبه) با انتشار بیانیه‌ای گزارش داد، تعداد تحصن‌کنندگان کشته شده در تیراندازی عصر دوشنبه در اطراف محل تحصن آنها در مقابل مقر فرماندهی ارتش این کشور در خارطوم به چهار تن افزایش یافت و یک افسر ارتش نیز در این درگیری کشته شد.

 

در این بیانیه‌ به تعداد زخمی‌های این تیراندازی اشاره‌ای نشد اما فعالان شبکه‌های اجتماعی می‌گویند تعداد زخمی‌ها بیش از ۵۰ تن است.

کمیته یاد شده در ادامه اعلام کرد، در جریان برچیدن چادرهای برپا شده در این تحصن تعداد زخمی‌ها به ۱۵ تن افزایش یافت. جراحات وارده در اثر ضربات با قنداق تفنگ، باتوم و شلاق بود.

تلویزیون سودان نیز کشته شدن یک افسر ارتش این کشور و سه غیرنظامی و نیز زخمی شدن تعداد زیادی از معترضان در جریان اعتراضات عصر دوشنبه را تایید کرد.

شورای نظامی سودان نیز پیش از این در بیانیه‌ای از کشته شدن یک پلیس نظامی و زخمی شدن سه تن دیگر از آنها و نیز زخمی شدن تعداد زیادی از معترضان در درگیری‌های عصر دوشنبه خارطوم خبر داده بود.

 

شورای نظامی در ادامه گروه‌های مسلحی که از پیشروی در مسیر دستیابی به توافق نهایی میان شورا و گروه‌های آزادی و تغییر خرسند نیستند را به تیراندازی در اعتراضات و تحریک به خشونت متهم کرد.

در بیانیه یاد شده آمده است، این گروه‌ها وارد محدوده تحصن و چند منطقه دیگر شده و فراخوان‌های برنامه‌ریزی شده‌ای را برای افزایش تنش‌ها آغاز کردند.

گروه‌های آزادی و تغییر در بیانیه‌ای از خشونت‌ها و نقض آشکار حقوق معترضان در محل تحصن و دیگر مناطق خارطوم ابراز نگرانی و مخالفت خود را با اقدامات خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان از سوی هر گروهی اعلام کرد.

همچنین این گروه‌ها در ادامه با تاکید بر این مساله که حفظ جان انقلابی‌ها اولویت اصلی است که نمی‌توان از آن غافل شد، از شورای نظامی خواست به وظایف خود در حمایت از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز عمل کند.

در این بیانیه در عین حال بر ادامه انقلاب تا تحقق تمامی اهدافش تاکید و عنوان شد، خواسته‌های انقلاب طبق بیانیه این گروه‌ها در انتقال قدرت به دولتی مدنی خلاصه می‌شود.

کلید واژه: سودان
کد مطلب: 72622
زمان انتشار: سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 - 10:09:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد