به روز شده: 35 دقیقه قبل
کد مطلب: 72667
زمان انتشار: چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 - 19:43:56
رئیس قوه قضاییه در دیدار با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی:

روشنفکران واقعی جامعه ما شهدا هستند/ دوران آزمون و خطا در نظام جمهوری اسلامی به پایان رسیده است

 روشنفکران واقعی جامعه ما شهدا هستند/ دوران آزمون و خطا در نظام جمهوری اسلامی به پایان رسیده است
قوه قضائیه  - رئیس قوه قضاییه، شهدا را به معنای دقیق کلمه، سیاسی ترین چهره ها و روشنفکران واقعی جامعه توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار نمایندگان تشکلهای دانشجویی سراسر کشور با بزرگداشت ایام و لیالی ماه مبارک رمضان تصریح کرد: در این ضیافت الهی، عبادالرحمن با بهترین داشته حضرت حق که مقام ربانیت است پذیرایی می شوند.

آیت الله رئیسی، قیام، صیام، قرائت قرآن، استغفار و گره گشایی از زندگی مردم را مقدمه رسیدن به مقام ربانی دانست و افزود: از جمله ویژگیهای تربیت دینی ما، دگرخواهی در پرتو خداخواهی است که این فضیلت مورد توصیه حضرت امیرالمومنین علی (ع) در ساعات پایانی عمر با برکت ایشان نیز قرار گرفته است.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم بهره مندی از برکات ماه مبارک رمضان برای گره گشایی از کار مردم بویژه نیازمندان، اظهار کرد: این گره گشایی موجب قرب به ساحت پروردگار می شود و چنین امری برای خادمان مردم که مسئولان نظام هستند، اهمیت مضاعفی دارد.

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره حرکت های دانشجویی، خاطرنشان کرد: دانشجوی سیاسی، لزوما دانشجویی نیست که عضو یک حزب یا جریان سیاسی باشد بلکه دانشجوی سیاسی، دانشجویی است که جامعه خود را به خوبی بشناسد، نیازهای جامعه را به درستی درک کند و متناسب با این شناخت به ایفای نقش بپردازد. از این جهت، سیاسی ترین چهره ها و روشنفکران واقعی جامعه ما شهدا هستند که مسئولیت اجتماعی، سیاسی و دینی خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کردند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت بهره مندی از دیدگاههای مسئولان، قضات، حقوقدانان، صاحبنظران و عموم مردم خصوصا دانشجویان دردآشنا، عدالتخواه، حق جو و دغدغه مند، تصریح کرد: دانشجویان با نگرش های مختلف سیاسی، یک وجه مشترک دارند و آن، دغدغه نسبت به مسائل جامعه و آسیب های اجتماعی است. بی تردید خواسته غایی همه ما داشتن جامعه ای مبتنی بر ارزش های الهی است و همگی در این مسیر تلاش می کنیم.

آیت الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه گام اول انقلاب به لطف و عنایت الهی و به برکت خون شهدا، ایثار ایثارگران، حضور مردم و هدایت های امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری با موفقیت طی شده است، خاطرنشان کرد: گام دوم انقلاب، گام آزمون و خطا نیست و امروز باید کارها با پویایی، فعالیت مضاعف و نگاه تحولی انجام شود. بر همین اساس و بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حرکت ما در دوره جدید دستگاه قضایی نیز «گام تحولی» نام دارد که برای توفیق در این مسیر، خود را نیازمند هم اندیشی، همفکری و همکاری با همه افراد و دستگاه ها به ویژه جوانان عزیز و دانشجویان گرامی می دانیم و نگاهمان همان نگاه حضرت امام محمد باقر (ع) است که فرمودند بهترین دوستان ما کسانی هستند که کاستیها را به ما بنمایانند.

در این دیدار، نمایندگان تشکل های دانشجویی نیز به مدت حدود 3 ساعت به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

رئیس قوه قضاییه با تشکر از دانشجویان برای بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود، به موضوع ورود سازمان بازرسی به پرونده‌های واگذاری شرکت‌ها پرداخت و تصریح کرد: ان‌شاءالله همه مردم در جریان برخورد قاطع دستگاه قضایی با فساد در خصوصی‌سازی قرار خواهند گرفت.

آیت‌الله رئیسی در خصوص برخورد با مفاسد نیز با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد، افزود: در این بخش نیز از ظرفیت‌ها و نظارت‌های مردمی استفاده خواهیم کرد زیرا معتقدیم هر جا مردم به میدان آمده‌اند، نتایج بهتری را شاهد بوده‌ایم.

رئیس قوه قضاییه در خصوص نظارت بر رفتار قضات نیز از تهیه دستورالعملی برای حفظ کرامت مراجعان به دستگاه قضایی، قضات و کارکنان خبر داد. آ

آیت الله رئیسی با اشاره به وظیفه قوه قضاییه در حوزه حقوق بشر نیز یادآور شد: امروز باید نسبت به افشای چهره هایی که در سطح جهان اقدام به تضییع گسترده حقوق بشر می کنند اقدام کنیم.

رئیس قوه قضاییه درباره ورود دستگاه قضایی به موضوع بورسیه ها نیز اظهار کرد: مقام معظم رهبری چند بار در این خصوص تاکید کرده‌اند. پیگیری های لازم در این زمینه وجود داشته اما کافی نبوده است. ما مصمم هستیم که این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم و تلاشمان این است که حقی از کسی در این راستا ضایع نشود.

آیت الله رئیسی در خصوص موضوع پیشگیری از جرم نیز تصریح کرد: تاکید ما این است که دستگاه های مختلف از تمام ظرفیت های خود برای پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کنند. در این عرصه، دستگاه های اقتصادی و فرهنگی به عنوان مرزبانان اقتصاد و فرهنگ کشور نقش پررنگ تری دارند.

رئیس قوه قضاییه درباره پیشگیری از آسیب ها در فضای مجازی نیز گفت: در خصوص فضای مجازی اعتقاد ما بر این است که این فضا نباید جولانگاه افراد مستعد ارتکاب جرم یا سوء استفاده کنندگان شود. در این زمینه باید به صورت منطقی و قاطع عمل کنیم.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه خسارت ها در زمینه های مختلف گاهی بر اثر فعل و گاهی بر اثر ترک فعل پدید می آیند، به موضوع خسارت ها در سیلاب های اخیر اشاره کرد و گفت: اگر بسیاری از زیرساخت ها به شکل صحیحی ایجاد شده بود، بخش زیادی از خسارت ها به وجود نمی آید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر ضرورت بهره مندی دستگاه قضایی از نقش مردم و سازمان های مردم نهاد بویژه در حوزه پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی تصریح کرد: هر چه نهادهای فرهنگی و رسانه ها فعال تر باشند، شاهد کاهش جرایم خواهیم بود. باید از انگیزه ها و اندیشه های جرم جلوگیری کرد و سپس با تشدید نظارت ها کاری کرد که اساسا امکان و ساز و کار ارتکاب جرم وجود نداشته باشد.

آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر رسیدگی سریع، خارج از نوبت و دقیق به پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی و امنیت اجتماعی، خاطرنشان کرد: مواردی که جنبه ملی می یابد یا به نحوی افکار و وجدان عمومی را درگیر می کند، قطعا با رعایت جوانب قانونی به صورت کامل به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور زنان در بخش های مختلف دستگاه قضایی تا سطح دیوان عالی کشور، بر بهره مندی بیشتر از بانوان در سطوح گوناگون قوه قضاییه تأکید کرد.

آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر لزوم تقنین هر چه بیشتر قوانین حمایتی از بانوان، به نقش زنان در حوزه های تربیتی و پیشگیری از جرایم اشاره کرد. رئیس قوه قضاییه در خصوص نقش نظارتی دستگاه قضایی نیز اظهار کرد: همه مدیران، وظیفه نظارتی بر عهده دارند و این از وظایف ذاتی مدیران است.

آیت الله رئیسی در خصوص حراست از جنگل‌ها و منابع طبیعی نیز خاطرنشان کرد: در این حوزه ان‌شاءالله شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی را که در دادگستری های سراسر کشور وجود دارد، فعال تر خواهیم کرد تا از دست اندازی به حقوق بیت المال جلوگیری شود.

رئیس قوه قضاییه در خصوص مشکلات پدیدآمده در خصوص موسسات اعتباری نیز گفت: این مشکلات با نظارت و انجام وظایف قانونی امکان پیشگیری داشت و امیدواریم با تشدید نظارت ها از سوی دستگاه های مسئول دیگر شاهد این قبیل معضلات نباشیم.

آیت الله رئیسی در خصوص بررسی عملکرد دستگاه هایی که اقداماتشان موجب وارد آمدن خسارت به مردم می شود نیز اظهار کرد: در این عرصه معتقدیم هر مسئولی، فارغ از دوران مسئولیتش در هر زمان که ثابت شد اقدامش سبب ایراد خسارت به مردم شده است باید پاسخگو باشد و در این زمینه نباید صرفا محدود به دوران مسئولیت فرد باشیم.

رئیس قوه قضاییه در پایان، اطمینان داد که در حد ظرفیت های قانونی از جوانان کارآمد و متعهد در دستگاه قضایی استفاده خواهد کرد.

براساس این گزارش، دانشجویان در پایان این دیدار پس از گرفتن عکس یادگاری با رئیس قوه قضاییه و اقامه نماز مغرب و عشاء، روزه خود را به همراه آیت الله رئیسی افطار کردند.

کد مطلب: 72667
زمان انتشار: چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 - 19:43:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری