به روز شده: 5 ساعت و 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 72682
زمان انتشار: شنبه 28 اردیبهشت 1398 - 08:34:12

تخت روانچی:آمریکا به حضور غیر قانونی در سوریه پایان دهد

 تخت روانچی:آمریکا به حضور غیر قانونی در سوریه پایان دهد
حقوق بشر  > جهان  -  نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، ایجاد منطقه امن در ادلب را نافی حق دولت سوریه در مبارزه با تروریست ها ندانست و گفت: ایالات متحده باید به سرعت به حضور نظامی غیرقانونی خود در بخشی از سوریه پایان دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، 'مجید تخت روانچی' روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع ادلب سوریه برگزار شد، افزود: همراه با دیگر ضامن های چارچوب آستانه، جمهوری اسلامی ایران از تداوم ادلب به عنوان منطقه کاهش تنش حمایت می کند.

وی ادامه داد: این رویکرد بر اساس واقعیت و اصل بنیادین است که یک جمعیت زیادی از شهروندان غیر نظامی در آنجا زندگی می کنند و باید محافظت شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در عین حال، سوالات اساسی در این زمینه وجود دارند که عبارتند از آیا این شرایط می تواند و باید به صورت نامحدود ادامه یابد؟ آیا دولت باید اجازه دهد گروه های تروریستی داخلی به کنترلشان بر این مناطق ادامه دهند؟ آیا جامعه بین المللی باید اجازه دهند که چنین گروه هایی تعداد زیادی از شهروندان را گروگان خودشان بگیرند؟

تخت روانچی پاسخ این سوالات را روشن دانست و اظهار کرد: ایجاد منطقه کاهش تنش تنها یک اقدام موقت با هدف منحصر به فرد حفاظت از غیرنظامیان بود نه ایجاد پناهگاهی برای گروه های تروریستی. این حق دولت سوریه را برای مبارزه با تروریست های به رسمیت شناخته شده شورای امنیت محدود نمی کند که البته باید مطابق با قوانین بین المللی انسان دوستانه انجام شود.

وی تصریح کرد: بنابر این هم شکست دادن تروریست ها و هم آزاد سازی غیرنظامیان ضروری است.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه در حال حاضر 'به تروریست های خطرناک اجازه داده است بیش از 2 میلیون غیرنظامی را به عنوان سپر انسانی استفاده کنند'، گفت: ادامه تسلط این تروریست ها بر منطقه وسیعی از قلمرو دولت مستقل سوریه و تداوم حملات علیه نیروهای نظامی و غیرنظامی در فراتر از این منطقه نمی تواند و نباید به طور نامحدود ادامه یابد.
تخت روانچی افزود: تداوم این وضعیت تروریست ها را قادر می سازد تا غیرنظامیان بیشتری را بکشند. این در تضاد با اهداف ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب است. ما باید به اندازه کافی مراقب باشیم تا حفاظت از غیرنظامیان را با حمایت از تروریست ها اشتباه نگیریم.

از حق تعیین سرنوشت سوری ها حمایت می کنیم

وی تاکید کرد: ادامه وضعیت فعلی در ادلب بیشتر بازگرداندن کنترل دولت بر تمام قلمرو خود و تضمین ایمنی و امنیت همه شهروندان خود را مختل می کند و باعث ممانعت از بازگشت پناهندگان و افراد آواره داخلی، تاخیر در بازسازی کشور و مانع از اجرای راه حل های سیاسی می شود که هر یک به طور ذاتی به هم مرتبط هستند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر بر ضرورت احترام کامل به حاکمیت، استقلال سیاسی، اتحاد و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد و گفت: همانطور که در بیانیه مشترک نشست اخیر ضامن های آستانه در شهر 'نورسلطان' در 25-26 آوریل 2019 بیان شده است، هیچ اقدامی بدون توجه به عامل آن، نباید این اصول را تضعیف کند.

تخت روانچی افزود: در این زمینه، ضامن های فرمت آستانه همچنین تمام تلاش ها برای ایجاد واقعیت های جدید در صحنه را به بهانه مبارزه با تروریسم رد کردند. بنابراین، ایالات متحده باید به سرعت به حضور نظامی غیرقانونی خود در بخشی از سوریه پایان دهد.

وی تصریح کرد: با در نظر داشتن این موضوع، دولت سوریه باید در تشکیل کمیته قانون اساسی توسط جیر پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه که حمایت ما را با خود دارد، پشتیبانی شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ما او را تشویق می کنیم تا بیشتر رایزنی مستقیم خود را با دولت سوریه تقویت کند.

تخت روانچی با اشاره به بیانیه مشترک ضامن های توافق آستانه، خاطرنشان کرد: هیچ راه حل نظامی برای درگیری های سوریه وجود ندارد و تنها گزینه، پیش بردن فرایند سیاسی با هدایت سوری ها و سوری-سوری تحت تسهیلگری سازمان ملل متحد است.
وی تصریح کرد: حق تعیین آینده سوریه تنها به سوری ها تعلق دارد و باید از تحقق این هدف حمایت کنیم.

 

کد مطلب: 72682
زمان انتشار: شنبه 28 اردیبهشت 1398 - 08:34:12
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد