به روز شده: 9 دقیقه قبل
کد مطلب: 72724
زمان انتشار: یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 - 11:16:42
جنایت تازه سعودی ها؛

از گروگان گرفته شدن اجساد فعالان و بازداشتی های شیعه تا دفن آنها در گور جمعی

 از گروگان گرفته شدن اجساد فعالان و بازداشتی های شیعه تا دفن آنها در گور جمعی
حقوق بشر  > جهان  - یک پایگاه خبری عربی در گزارشی از اقدامات ضد انسانی آل سعود علیه شهروندان شیعه عربستان ، از گروگان گرفته شدن اجساد فعالان و بازداشتی های شیعه توسط رژیم، عدم تحویل آنها به خانوادهایشان و دفن آنها در گورهای دسته جمعی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،  ایرنا به نقل از پایگاه خبری مرآة الجزیره گزارش داد که از زمان روی کار آمدن آل سعود در عربستان، سرکوب مخالفان شیعه در این کشور یک سیاست دنباله دار و سازمان یافته است و غالبا نیز این سرکوب ها به صورت دسته جمعی بوده و اهالی یک محله یا یک منطقه به طور کلی برای انتقام گیری از یک فرد در استان های شیعه نشین این کشور مجازات می شوند.

طبق این گزارش، زندانی کردن های طولانی مدت، شکنجه های سازمان یافته، بازداشت های بی دلیل و محاکمه های غیر قانونی برخی از اقدامات سعودی ها علیه شهروندان شیعه است که در نهایت به اعدام و گروگان گیری اجساد شهدا در گورهای دسته جمعی ختم می شود این درحالی است که موضع گیری کشورهای غربی- عربی درباره این جنایت های دولت ریاض تنها محکوم کردن های لفظی و غیر جدی و سکوت مطلق در برابر آن است و این در حالیاست که سعودی ها قوانین بین المللی و اصول دینی را درباره آزادی انسان و حقوق بشر زیر پا می گذارند.

پایگاه مرآة الجزیره در گزارش خود به گزارش پایگاه موسوم به «احرار» که پایگاهی برای دفاع از حقوق شهروندان و فعالان بازداشت شده در شرق عربستان است، اشاره می کند که در آن آمده است: سعودی ها در اقدامات جنایت آمیز خود علیه فعالان و شهروندان شیعه، آنها را با گردن زدن یا شلیک گلوله به سرشان اعدام می کنند و برخی از اجساد را در گورهای دسته جمعی قرار داده و به خانواده هایشان تحویل نمی دهند.

طبق این گزارش با عنوان « گورهای دسته جمعی سری سعودی ها»، اعدام شهروندان شیعه سیاست دایمی سعودی ها ضد شهروندان شیعه در عربستان است.

پایگاه احرار در این گزارش با اشاره به اینکه اجساد فعالان شیعه گروگان ، مثله و مورد اهانت قرار می گیرد و در گورهای دسته جمعی سری دفن می شوند خواستار تحرک جدی برای افشای این گورهای جمعی و بازخواست سعودی ها شد.

براساس این گزارش در آخرین اقدام در 11 می (21 اردیبهشت) نظامیان سعودی با حمله به شهرک شیعه نشین «السنابس» 8 جوان از اهالی این شهرک را به ضرب گلوله کشتند و اجساد آنها را به سرقت برده و در گورهای جمعی ناشناس دفن کردند.

همچنین آنها 33 فعال از شهروندان شیعه که در زندان های سعودی اسیر بودند را در 23 آوریل (3 اردیبهشت) سال 2019 اعدام کردند و اجساد آنها در گورهای دسته جمعی سری دفن شده است.

نظامیان سعودی همچنین در 7 ژانویه سال جاری میلادی نیز به شهرک شیعه نشین «أم الحمام » حمله کرده و شش جوان از اهالی این شهرک را به قتل رساندند که طبق این گزارش اجساد آنها نیز به خانواده هایشان تحویل داده نشده و در گورهای دسته جمعی دفن شدند.
همچنین این نظامیان در 23 آوریل گذشته به محله 'الکویکب' در استان شیعه نشین القطیف این کشور یورش برده و 3 نفر از اهالی آن را کشتند که اجسادشان تحویل داده نشده است .

در این گزارش به یورش نظامیان رژیم سعودی به محله شیعه نشین و تاریخی «المسوره» و تخریب آن در سال 2017 و غارت ، آتش زدن خانه ها و قتل و ضرب و شتم اهالی این محله در خیابان ها و میدان های عمومی نیز اشاره شده است.

احرار گزارش می دهد که در تابستان همان سال مقامات سعودی حکم اعدام چهار بازداشتی شیعه را صادر کردند و نظامیان این رژیم نیز به شهر شیعه نشین «سیهات» حمله کردند که در جریان آن سه جوان شیعه در خیابان به ضرب گلوله کشته شدند.

این پایگاه ، اعدام و گروگانگیری اجساد شیعیان در عربستان را اقدامی جدید از سوی سعودی ها ندانسته و اشاره می کند که در دهه های گذشته دایما رخ داده است بطوری که اشاره می کند در 2 اکتبر 1988 نیز مقامات سعودی حکم اعدام 4 نفر از شیعیان را در حجاز صادر کردند که اجسادشان به نقاط نامعلومی منتقل شده و به خانواده هایشان تحویل داده نشده است.

 

کلید واژه: عربستان
کد مطلب: 72724
زمان انتشار: یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 - 11:16:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد