به روز شده: 21 ساعت و 47 دقیقه قبل
کد مطلب: 72752
زمان انتشار: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 10:19:13

ابوترابی: 19911 مورد دوقلوزایی در سال 97 رخ داد

کودکان  - سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: از یک میلیون و 366 هزار و 509 نفر متولد در سال گذشته، 19 هزار و 911 مورد دوقلوزایی بوده اند.

به گزارش ایرنا، سیف الله ابوترابی افزود: در سال گذشته، همچنین 646 مورد سه قلوزایی و 21 مورد هم چهار قلوزایی و بیشتر در کشور رخ داد.
وی ادامه داد: از این 21 مورد سه قلوزایی و بیشتر، پنج مورد در اصفهان، سه مورد در فارس و خوزستان، 2 مورد در آذربایجان غربی، یک مورد هم در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، تهران، سمنان، کردستان، ایلام، گلستان و همدان بوده است.
ابوترابی اعلام کرد: در سال گذشته 2 مورد پنج قلوزایی داشتیم که یک مورد در اصفهان و یک مورد هم استان مرکزی بود.

 یک میلیون و 366 هزار تولد
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: سال گذشته یک میلیون و 366 هزار و 509 نفر در ایران متولد شدند و ولادت آنها به ثبت رسید.
ابوترابی از متولدان سال گذشته 704 هزار و 54 نفر پسر و 662 هزار و 455 نفر هم دختر بودند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: بیش از 99 درصد ولادت ها و 98 درصد از موارد فوت در مهلت قانونی ثبت می شوند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر مهلت قانونی برای ولادت 15 روز بعد از تولد و مهلت قانونی برای ثبت وفات 10 روز است و هموطنان باید دقت داشته باشند که ولادت و وفات را در مهلت قانونی ثبت کنند؛ اگر واقعه ولادت در مهلت قانونی 15 روز ثبت نشود، برای ثبت خارج از این مهلت افراد هزینه بیشتری را متحمل می شوند.

 امیرعلی و فاطمه بیشترین نام های انتخاب شده در سال گذشته
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته فراوان ترین نام ها در بیش از 10 هزار نفر برای پسران به ترتیب، امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس و محمد طاها بود.
ابوترابی ادامه داد: فراوان ترین نام های دختران در بین 10هزار نام دختر هم در سال گذشته شامل فاطمه، زهرا، حلما و زینب بود.

 انتخاب نام با اعلام کننده است
ابوترابی گفت: برابر ماده 20 قانون ثبت احوال کشور، انتخاب نام با اعلام کننده است، برای نامگذاری یک نام ساده یا مرکب (مثل حسین، محمدمهدی و مانند آن) که یک نام محسوب می شود، انتخاب خواهد شد.
وی ادامه داد: انتخاب نام هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود و همچنین عناوین و القاب و نام های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس، ممنوع است. تشخیص نام های ممنوع با شورای عالی ثبت احوال است و این شورا نمونه های آن را تعیین و به این سازمان اعلام می کند.
ابوترابی تاکید کرد: به موجب ماده 20 قانون ثبت احوال و تبصره های آن، انتخاب نام های در فهرست نام های ممنوعه، قدغن است و دارندگان آنها می توانند با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تغییر آن اقدام کنند.
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال با اشاره به اعضای «کمیته انتخاب نام» ثبت احوال خاطرنشان کرد: این کمیته براساس مصوبه شورای عالی فرهنگی تشکیل شده و در آن دو استاد دانشگاه در حوزه دکترای ادبیات فارسی و ادبیات عرب، 2 نماینده از فرهنگستان ادب و زبان فارسی و سه متخصص از سازمان ثبت‌احوال حضور دارند و نام درخواست شده توسط افراد در این کمیته بررسی شده و در صورت تایید می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی اعلام کرد: به منظور رعایت حقوق شهروندی نام هایی که در فهرست نامگذاری ثبت احوال نیست، مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه مغایر با قوانین جاری ثبت احوال نباشد، متقاضی می تواند انتخاب کند.

کد مطلب: 72752
زمان انتشار: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 10:19:13
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

دیگر مطالب