به روز شده: 2 ساعت و 19 دقیقه قبل
کد مطلب: 72983
زمان انتشار: یکشنبه 12 خرداد 1398 - 07:26:45

سخنگوی سازمان ثبت احوال: آماری از فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران خارجی وجود ندارد

کودکان  - سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: آمار تعداد فرزندان متولد شده از ازدواج مادران ایرانی با پدران خارجی در جایی ثبت نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، یکشنبه ۲۲ اردیبهشت بود که نمایندگان مجلس در جلسه علنی  کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را با ۱۸۸ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تصویب کردند.

در صورت اجرای این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی تابعیت ایرانی خواهند گرفت.

سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به این سؤال که «آیا آماری از این فرزندان که می توانند تابعیت ایرانی بگیرند وجود دارد؟»گفت : «هیچ دستگاهی آمار دقیقی از تعداد فرزندانی که از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده اند، ندارد.»

وی ادامه داد: از آنجایی که آمار این فرزندان تاکنون ثبت نشده است، هیچ شخص و دستگاهی نمی‌تواند آمار درستی در این رابطه ارائه دهد چرا که متولی مشخصی برای این امر وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال کشور متولی این قانون نیست، افزود: ما نه پیشنهاد دهنده و نه پیگیری کننده این قانون هستیم، بنابراین در این خصوص آماری در سازمان ثبت احوال کشور موجود نیست.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در رابطه با ازدواج دختران ایرانی با مردان خارجی، اظهار داشت: یک تعداد خانم‌های ایرانی هستند که با پروانه صادره از سوی استانداران ازدواج می‌کنند و از این طریق برای فرزندان خود گواهی ولادت اتباع خارجی دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: اما عده‌ی زیادی از دخترانی که به عقد مردان خارجی در می‌آیند، ازدواج شرعی غیر ثبتی انجام می‌دهند. برای مثال دختری ایرانی در مناطق عشایری سیستان و بلوچستان با مردی غیر ایرانی ازدواج می‌کند. این ازدواج به لحاظ شرعی درست است، اما چون در جایی ثبت نشده است به ازدواج شرعی غیرثبتی معروف است؛ بنابراین کسی نمی‌تواند آماری در این خصوص ارائه دهد.

ابوترابی خاطرنشان کرد: بحث‌های عددی و آماری که در این رابطه مطرح می‌شود مبنایی نیست و سندیت ندارد.

منبع: میزان

کد مطلب: 72983
زمان انتشار: یکشنبه 12 خرداد 1398 - 07:26:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب