به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 73023
زمان انتشار: دوشنبه 13 خرداد 1398 - 09:21:32

آیا آفریقا جولانگاه بعدی داعش خواهد بود؟

آیا آفریقا جولانگاه بعدی داعش خواهد بود؟
حقوق بشر  > جهان  - یک کارشناس سیاسی در مصاحبه با شبکه بلومبرگ درباره قدرت گرفتن و سازماندهی مجدد گروه تروریستی داعش در آفریقا احتمالاتی را مطرح کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «جولیان گودمن» کارشناس سیاسی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی بلومبرگ اعلام کرد گروه تروریستی داعش به دنبال سازماندهی مجدد خود در آفریقا است.

در ابتدا مجری این شبکه تلویزیونی گفت: با وجود آنکه داعش بسیاری از سرزمین‌های تحت کنترل خود را در عراق و سوریه از دست داده است، اما این گروه هم اکنون در حال بازسازی خود در آفریقا است.

در ادامه جولیان گودمن افزود: ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش اخیرا در ویدئویی ظاهر شده است. او در این ویدئو درباره بمب‌گذاری‌های سریلانکا و بازسازی خلافت در آفریقا سخن می‌گوید. او از وفاداری یک گروه در بورکینافاسو به داعش خبر داد. البغدادی همچنین از گسترش داعش به سودان و الجزایر خبر داد. به نظر می‌رسد که داعش به آفریقا به عنوان محلی برای بازسازی و سازماندهی مجدد و تامین منابع مالی خود می‌نگرد.

گودمن در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: بیم آن وجود دارد که داعش در خارج از آفریقا با گروه‌های طرفدار آن در داخل آفریقا متحد شود و یک گروه یکپارچه را تشکیل دهد، آیا این موضوع امکان‌پذیر است؟ گفت: در حال حاضر تصور این موضوع دشوار است. داعش از بین رفته است. این گروه دیگر منابع مالی و نیرو نمی‌تواند در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) جذب کند. اما احتمالا این اتفاق در بلند مدت روی خواهد داد. اگر این اتفاق بیافتد آنگاه داعش بار دیگر به یک تهدید عمده تبدیل خواهد شد.

این کارشناس در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: دولت آمریکا تا چه اندازه نگران حضور داعش در آفریقا است، گفت: در حال حاضر دولت آمریکا زیاد نگران نیست. اما فرماندهی نیرو‌های آمریکایی در آفریقا این موضوع را به شدت زیر نظر دارد. اگر تهدید بیشتر شود آنگاه آمریکا نیرو‌های بیشتری به آفریقا اعزام خواهد کرد. اما بسیاری از کشور‌ها خواهان حضور نیرو‌های آمریکایی در کشور خود نیستند که این هم مشکل دیگری است.

 

کلید واژه: آفریقا - داعش
کد مطلب: 73023
زمان انتشار: دوشنبه 13 خرداد 1398 - 09:21:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد