به روز شده: 6 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 73094
زمان انتشار: یکشنبه 19 خرداد 1398 - 09:24:27

ادامه اعتراضات گسترده بین‌المللی به صدور حکم اعدام برای یک نوجوان در عربستان

 ادامه اعتراضات گسترده بین‌المللی به صدور حکم اعدام برای یک نوجوان در عربستان
حقوق بشر  > جهان  - شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گزارش داد: صدور حکم اعدام برای یک نوجوان در عربستان با انتقادات گسترده بین‌المللی روبه‌رو شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در ابتدا مجری این شبکه تلویزیونی گفت: عربستان سعودی به دلیل صدور حکم اعدام برای یک نوجوان به خاطر حضور در تظاهرات ضد دولتی تحت انتقاد شدید بین‌المللی قرار دارد. «مرتجی القریریص» با مجازات اعدام روبه‌رو است. برخی از اتهامات وی به ده سال پیش باز می‌گردد.

در ادامه خبرنگار این شبکه تلویزیونی افزود: شهر قطیف در سال ۲۰۱۱ شاهد ناآرامی‌هایی بود. جامعه شیعیان بر ضد اقدامات تبعیضی رژیم حاکم بر عربستان تظاهرات کردند. در قطیف چندین پسر نوجوان بازداشت شدند و به مجازات اعدام محکوم شدند. از جمله این افراد مرتجی القریریص بود. وی ماه نوامبر ۲۰۱۱ بازداشت شد. در آن روز جمعیت شعار مرگ بر آل سعود سر می‌دادند. در این تظاهرات برادر مرتجی که علی نام داشت حضور داشت. او به ضرب گلوله ماموران کشته شد. مرتجی در مراسم بزرگداشت برادرش حضور پیدا کرد و به همین خاطر دولت عربستان او را بازداشت کرد.

شرکت در تظاهرات ضدحکومتی، شرکت در مراسم خاکسپاری برادرش علی که در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ کشته شد، پرتاب کوکتل مولوتوف به سوی ایستگاه پلیس و شلیک گلوله به سوی نیرو‌های امنیتی از جمله اتهامات ضد وی است. او زمانی که ۱۳ سال سن داشت بازداشت شد و سازمان ملل و گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند که وی بار‌ها تحت شکنجه قرار گرفته است. او سال‌ها در زندان انفرادی به سر برده است. او اعترافاتی برخلاف میل خود داشته است که به حکم اعدام وی منجر شده است. او هم اکنون ۱۸ سال سن دارد.

در ادامه «رادنی دیکسون» فعال حقوق‌بشر گفت: این موضوعی تکان‌دهنده است زیرا این مجازات اعدام قرار است درباره یک نوجوان انجام شود. از طرف دیگر یک فرآیند قضایی منصفانه در جریان نبوده است. این پسر چندین سال است که در زندان بوده است. وی نتوانسته است که از وکیل استفاده کند.

کلید واژه: اعدام - عربستان
کد مطلب: 73094
زمان انتشار: یکشنبه 19 خرداد 1398 - 09:24:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد