به روز شده: 4 ساعت و 26 دقیقه قبل
کد مطلب: 73168
زمان انتشار: چهارشنبه 22 خرداد 1398 - 11:29:55

گزارش تازه سازمان بهداشت جهانی از وضعیت روانی مردم جنگ زده

گزارش تازه سازمان بهداشت جهانی از وضعیت روانی مردم جنگ زده
حقوق بشر  > جهان  - نتایج تحقیقات جدید سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد یک پنجم مردمی که در مناطق جنگی زندگی می‌کنند از بیماری‌های روانی رنج می‌برند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه خبری رویترز، سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) اعلام کرد یک نفر از هر پنج نفر که در مناطق جنگی زندگی می‌کنند دارای افسردگی، اضطراب، استرس پس از آسیب روانی، اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی است. این سازمان خاطر نشان کرد بسیاری از کسانی که در مناطق جنگی زندگی می‌کنند دچار بیماری‌های شدید روانی هستند.

سازمان جهانی بهداشت خاطر نشان کرد یافته‌ها تاثیرات بلندمدت بحران‌های ناشی از جنگ را در کشور‌هایی از جمله افغانستان، عراق، سودان جنوبی، سوریه و یمن نشان می‌دهد. یافته‌ها نشان می‌دهد تعداد افراد دارای اختلالات روانی به شکل قابل توجهی در مقایسه با زمان صلح افزایش یافته است به گونه‌ای که از هر ۱۴ نفر یک نفر بیماری روانی دارد.

این سازمان افزود با توجه به تعداد بسیار زیاد افراد دارای اختلالات روانی نیازمند به درمان و نیز کافی نبودن امکانات درمان این بیماران، سرمایه گذاری گسترده در این بخش بسیار ضروری است.

آمار سازمان ملل نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۶ تعداد درگیری‌ها به بالاترین میزان افزایش یافت و ۱۲ درصد از مردم دنیا در مناطق جنگی زندگی می‌کنند. از جنگ جهانی دوم، تقریبا ۶۹ میلیون نفر در سراسر دنیا مجبور شدند از جنگ و خشونت فرار کنند.

نتیجه مطالعه بهداشت روانی سازمان بهداشت جهانی که در مجله پزشکی لنست منتشر شد را یک تیم از محققان سازمان بهداشت جهانی، دانشگاه کوئینزلند استرالیا و مؤسسه معیار‌های بهداشت و ارزیابی در دانشگاه واشنگتن و دانشگاه هاروارد آمریکا انجام داده اند. در این تحقیق نتایج ۱۲۹ تحقیق و داده‌های ۳۹ کشور که بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۱۷ منتشر شده‌اند، بررسی شده است.

مناطقی که در ده سال گذشته شاهد درگیری بوده‌اند در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته‌اند و بیماری‌های روانی در آن کشور‌ها متوسط یا بسیار برآورد شده است. در این تحقیق فجایع طبیعی یا شیوع بیماری‌هایی مثل ابولا گنجانده نشده است. نتایج این تحقیق همچنین نشان می‌دهد میزان افسردگی و اضطراب در مناطق جنگی با افزایش سن، افزایش می‌یابد و افسردگی در میان زنان شایع‌تر از مردان است.

کد مطلب: 73168
زمان انتشار: چهارشنبه 22 خرداد 1398 - 11:29:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد