به روز شده: 13 ساعت و 31 دقیقه قبل
کد مطلب: 73182
زمان انتشار: پنجشنبه 23 خرداد 1398 - 12:52:24

‌برگزاری هشتمین دور گفتگوهای قضایی و حقوق بشری میان ایران و سوئیس

 ‌برگزاری هشتمین دور گفتگوهای قضایی و حقوق بشری میان ایران و سوئیس
حقوق بشر  > ایران  - هیأت قضایی و حقوق بشری ایران به منظور ملاقات با مقامات سوئیس تهران را به مقصد زوریخ ترک کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، هیأت حقوقی و قضایی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی دکتر سید مجید تفرشی معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر به منظور ملاقات با مقامات قضایی سوئیس عصر روز گذشته تهران را به مقصد زوریخ ترک نمود.

نشست قضایی - حقوقی فوق در چارچوب هشتمین دور گفتگوهای دوجانبه دو کشور برگزار می گردد.

بر اساس این گزارش ، در روز اول سفر سه موضوع نحوه اجرای عدالت قضایی در خصوص نوجوانان، فعالیت کانون های اصلاح و تربیت و سیستم عفو و مقایسه محورهای فوق در نظامات قضایی دو کشور مورد بحث و گفتگو قرار گرفت، بازدید از کانون اصلاح و تربیت شهر زوریخ و نحوه مدیریت آن از دیگر برنامه های این سفر دو روزه بود.

در این نشست ابتدا هیات سوئیسی از بازدیدهایی که در تهران از مراکز کانون اصلاح و تربیت داشتند، این برنامه ها و فعالیت ها  را سرزنده و آموزنده اعلام نمودند.

 همچنین موارد متعدد در خصوص میزان و تنوع فعالیتهای انجام شده توسط سیستم قضایی کشورمان در ارتباط با جوانان و نوجوانان خصوصا رویه حاکم قضایی بر حفظ و رعایت آبرو ، شان و موقعیت متهمین نوجوان و خانواده های ایشان، در رابطه با فراگیری فن آوری ها و هنر آموزش های مختلف در طول مدت حضور در کانون های اصلاح و تربیت از سوی طرف سوئیسی مورد استقبال قرار گرفت.

بر اساس برنامه تنظیم شده هیات قضایی دو کشور بناست در خصوص سایر موارد مورد علاقه منجمله روش های حل و فصل اختلافات قبل از ورود پرونده های حقوقی به دادگاه و اطاله دادرسی بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

نحوه کار سیستم عفو و تخفیف در کشورمان که سالانه ۱۴ بار و به مناسبتهای مختلف اتفاق افتاده و هر بار دهها هزار نفر مورد عفو و بخشودگی کامل یا موردی و یا تخفیف مجازات قرار می گیرند نیز از دیگر موارد مورد توجه طرف سوئیسی بود.

 نحو کارآمدی و سازوکار آن به همراه کتب و بروشورهای مربوطه در اختیار طرف سوئیسی قرار گرفت.

لازم به ذکر است در چارچوب مذاکرات دوجانبه قضایی ، حقوقی و همکاری های مربوطه طرفین همواره قوانین و نظام های قضایی خود را معرفی نموده و در این خصوص تبادل نظر و مقایسه صورت می گیرد و سعی می کنند نقاط مثبت خود را مورد توجه قرار دهند و از تجربیات یکدیگر استفاده کنند.

خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران مجموعه قوانین قضایی و رویه های قضایی بسیار پیشرفته ای دارد که از یک سو منبعث از تفکر اسلامی نظام می باشد  و از سوی دیگر تجربیات مدرن حقوقی معاصر در آن لحاظ شده است لذا همواره دیدار قضات و حقوقدانان طرفین آثار مثبتی به همراه دارد.

در جلسه نهایی امروز پنج شنبه، همکاری ها در زمینه حقوق بشر در سازمان های بین المللی در جریان مکانیرم یو. پی. آر  و همچنین گفتگوهای دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

گفتنی است این هیأت با حضور آقایان سیروس شیخ پور معاون قضایی سازمان زندان ها و آقای غلامرضا مهدوی معاون قضایی شورای حل اختلاف برگزار گردید.

کد مطلب: 73182
زمان انتشار: پنجشنبه 23 خرداد 1398 - 12:52:24
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب