به روز شده: 15 ساعت و 27 دقیقه قبل
کد مطلب: 73286
زمان انتشار: سه شنبه 28 خرداد 1398 - 13:08:51

اذعان سازمان ملل به "شکست‌های سیستماتیک" در واکنش به بحران میانمار

اذعان سازمان ملل به
حقوق بشر  > جهان  - سازمان ملل در گزارشی اذعان کرد، این نهاد شکست‌های سیستماتیکی را در مدیریت اوضاع میانمار که موجب آوارگی جمعی روهینجاها در سال ۲۰۱۷ شد، تجربه کرده است.


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این یافته‌ها پس از آن به دست آمد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ماه فوریه دستور داد تا تحقیقات داخلی درباره عملیات‌های سازمان مذکور در میانمار انجام دهد. پیش از آن مقام‌های سازمان ملل در میانمار به نادیده گرفتن نشانه‌های حملات علیه مسلمانان اقلیت روهینجا متهم شده بودند.

امروز حدود ۷۴۰ هزار روهینجایی در کمپ‌های بنگلادش ساکن هستند. آنها سال ۲۰۱۷ از حملات نظامیان ارتش میانمار در استان راخین گریختند که سازمان ملل آن را پاکسازی قومی توصیف کرد.

در گزارش سازمان ملل که دوشنبه منتشر شد، آمده است: در حالی که تعیین مسئولیت‌ها برای شکست‌های سیستماتیک دشوار است، یک مسئولیت مشترک در بخشی از تمام طرفین دخیل وجود دارد و آن عدم انتقال جدی نگرانی‌های اصولی سازمان ملل در رابطه با نقض جدی حقوق بشر است.

برخی از انتقادهای سازمان ملل بر این اتهام استوار است که رناتا لوک-دسالین، هماهنگ‌کننده وقت سازمان ملل متحد نگرانی‌های مربوط به بدتر شدن سوء استفاده علیه مردمان روهینجا را در ازای اولویت همکاری اقتصادی با دولت میانمار کم‌اهمیت جلوه داده بود. سازمان ملل این اتهامات را رد می‌کرد.

اما گزارش ۳۶ صفحه‌ای سازمان ملل که تقدیم کشورهای عضو شد، "وجود اختلافات به جای انسجام در نظام سازمان ملل متحد، فقدان یک استراتژی واضح و یکپارچه و نقص‌های سیستماتیک و عدم وجود تحلیل‌های میدانی یکپارچه" را تقبیح کرد.

گرت روزنتال،‌ دیپلمات کهنه‌کار اهل گوآتمالا که از نویسندگان این گزارش است، تاکید کرد: سازمان ملل باید جمع‌آوری داده، اطلاعات و تجزیه و تحلیل وقایع میدانی را در زمان مناسب ارتقا داده، سیستمی کرده و به اشتراک بگذارد و چنانچه تفسیرهای متنوعی از جهات مختلف به دست آمد، باید به اشتراک گذاشته شود و برای درک آنها تلاش شود.

این دیپلمات تاکید کرد، از جمله دلایل ناکامی‌های سازمان ملل متحد می‌توان به "علاقه اولیه بخشی از جامعه بین‌المللی به گذار سیاسی" اشاره کرد که مربوط به "وضعیت تقریبا افسانه‌ای" است که آنگ سان سوچی، رهبر غیر نظامی این کشور به آن رسیده بود.

کد مطلب: 73286
زمان انتشار: سه شنبه 28 خرداد 1398 - 13:08:51
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد