به روز شده: 2 ساعت و 37 دقیقه قبل
کد مطلب: 73345
زمان انتشار: شنبه 1 تیر 1398 - 09:00:00

سریلانکا وضعیت اضطراری را مجددا تمدید کرد

 سریلانکا وضعیت اضطراری را مجددا تمدید کرد
حقوق بشر  > جهان  - رییس جمهور سریلانکا امروز شنبه همزمان با موعد منقضی‌ شدن وضعیت اضطراری اعلام شده در پی حملات تروریستی عید پاک گذشته، این وضعیت اضطراری را تمدید کرد.


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که مایتریپالا سیریسنا، رییس جمهور سریلانکا پیشتر وعده داده بود که وضعیت اضطراری و قوانین سختگیرانه اعلام شده بعد از حملات تروریستی عید پاک گذشته که ۲۵۸ کشته برجای گذاشت را کنار می‌گذارد.

سیریسنا در حکمی که امروز ابلاغ شد اعلام کرد، به اعتقاد او همچنان وضعیت اضطراری عمومی در کشورش وجود دارد و با استناد به بندهای قانون امنیت عمومی به تمدید وضعیت اضطراری برای مدت یک ماه می‌پردازد.

قوانین سختگیرانه مربوط به وضعیت اضطراری در سریلانکا به نیروهای امنیتی و پلیس این کشور اختیارات گسترده‌ای برای دستگیر کردن و بازداشت مظنونان می‌دهد و این وضعیت بر اساس حکم قبلی قرار بود امروز منقضی شود.

بالغ بر ۱۰۰ مظنون از جمله ۱۰ زن در سریلانکا در ارتباط با حملات تروریستی رخ داده در ماه آوریل گذشته علیه سه کلیسا و سه هتل در شهر کلمبو در بازداشت به سر می‌برند. اواخر ماه مه سیریسنا به دیپلمات‌های چند کشور شامل استرالیا، کانادا، ژاپن، آمریکا و کشورهای اروپایی گفته بود وضعیت امنیتی در کشورش "به میزان ۹۹ درصد عادی شده است" و او در تاریخ ۲۲ ژوئن قوانین وضعیت اضطراری را کنار می‌گذارد.

او همچنین به این دیپلمات‌ها اطمینان داده بود که نیروهای امنیتی سریلانکا همه افرادی که به صورت مستقیم با این حملات مرتبط بودند را یا دستگیر کرده یا کشته‌اند. مقصر این حملات یک گروه شبه نظامی محلی در داخل سریلانکا اعلام شد هرچند که گروه تروریستی داعش نیز مسئولیت این حملات را به عهده گرفت.

دولت سریلانکا هنوز اعلام نکرده چرا رییس جمهور این کشور نظرش عوض شده و وضعیت اضطراری را تمدید کرده است. گزارش‌ها حاکی از آن بوده‌اند که همچنان تدابیر امنیتی در شهر کلمبو پایتخت سریلانکا شدید است.

اخیراً پلیس سریلانکا خبر از اجرای چند تحقیقات کیفری علیه چند مقام نظامی ارشد این کشور به اتهام غفلت و لغزش امنیتی پیش از وقوع بمب‌گذاری‌های عید پاک خبر داد.

دولت سریلانکا برای مدت یک ماه قانون وضعیت اضطراری را تمدید کرده و پارلمان این کشور باید در عرض ۱۰ روز آن را تصویب کند.

کلید واژه: سریلانکا
کد مطلب: 73345
زمان انتشار: شنبه 1 تیر 1398 - 09:00:00
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب