به روز شده: 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 73583
زمان انتشار: چهارشنبه 12 تیر 1398 - 06:51:17

گزارشگر سازمان ملل خواستار تحریم عربستان شد

گزارشگر سازمان ملل خواستار تحریم عربستان شد
حقوق بشر  > جهان  - «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خارج از چارچوب قضایی روز سه شنبه طی سخنانی در اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» خواستار تحریم فناوری عربستان سعودی به خاطر قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی شد.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، کالامارد افزود: بایستی فروش فناوری هایی که امکان شناسایی شهروندان عربستان را می دهد به دولت این کشور ممنوع شود.

وی گفت: در پاسخ به قتل خاشقچی تحریم ها بایستی شامل دولت سعودی شود و نه ۱۷ نفری که از سوی دولت آمریکا تحریم شدند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خارج از چارچوب قضایی اضافه کرد: پس از اینکه ما دولت سعودی را مسئول قتل خاشقچی مشخص کردیم، گام منطقی بعدی این است که شخص مسئول این قتل در زنجیره مسئولان سعودی مشخص شود.

وی با اشاره به برگزاری دادگاه آن هایی که عربستان سعودی متهم پرونده قتل خاشقچی خوانده است، اظهار داشت: محاکمه جنایی در عربستان سعودی از استانداردهای مطلوبی برخوردار نیست و در پشت درهای بسته برگزار می شود.

کالامارد همچنین گفت: اطلاعات کافی وجود دارد که می توان اینگونه برداشت کرد که مقام های سعودی پیش از اینکه به مقام های ترکیه برای ورود به محل قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول اجازه دهند، محل جنایت را پاکسازی کردند.

کالامارد هفته گذشته نیز در گزارشی رهبران عربستان از جمله «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را مسئول اصلی قتل این روزنامه نگار دانست.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد همچنین گفته بود: در «تحقیقات رسمی عربستان درباره خاشقچی به موضوع آمران قتل اشاره‌ای نشده، مظنونین مهم آن را نادیده گرفته و زنجیره مسئولان ارشد سعودی را به حاشیه رانده است.»

خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله به‌عنوان منتقد هیأت حاکمه سعودی، مهرماه سال گذشته یک هفته پس از آنکه از مقام‌های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت‌های رییس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

خاشقچی پیش‌تر نیز در سلسله مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست آمریکا، از سیاست‌های عربستان درباره بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقامات سعودی با رسانه‌های و فعالان مدنی به‌ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود.

کد مطلب: 73583
زمان انتشار: چهارشنبه 12 تیر 1398 - 06:51:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد