به روز شده: 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 73667
زمان انتشار: یکشنبه 16 تیر 1398 - 12:51:32
گزارشی از نشست سه جانبه برای اعلام گام دوم؛

دیگر مفهومی تحت عنوان ۱+۵ را به رسمیت نمی‌شناسیم/آماده غنی‌سازی اورانیوم در هر سطح و با هر سرعتی

دیگر مفهومی تحت عنوان ۱+۵ را به رسمیت نمی‌شناسیم/آماده غنی‌سازی اورانیوم در هر سطح و با هر سرعتی
حقوق بشر  > ایران  - جمهوری اسلامی ایران پیرو نقض‌عهد‌های مکرر کشور‌های اروپایی در اجرای برجام، امروز با استناد به بند‌های ۲۶ و ۳۶ این توافق‌نامه بین‌المللی، گام دوم آغاز کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز کرد. گام اول از ۶۰ روز قبل آغاز و برداشته شده بود.

به گزارش میزان، طبقه ۸ ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری امروز میزبان اصحاب رسانه بود تا نشست خبری نمایندگان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی را درباره اعلام گام دوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران پوشش دهند البته به دلیل سیاسی‌کاری دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی دولت، از حضور برخی رسانه‌ها از جمله میزان در این نشست ممانعت شد!

 
علی ربیعی سخنگوی دولت اداره این نشست خبری را که  به صورت زنده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخس می‌شد، برعهده داشت و سید عباس عراقچی رئیس ستاد اجرای برجام و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این نشست حضور داشتند تا به سوالات سیاسی و فنی پاسخ دهند.
 
سخنگوی دولت در ابتدای این نشست اعلام کرد امروز از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده عبور کردیم و مبنای غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود.
 
در ادامه سید عباس عراقچی ضمن پاسخ به سوالات مختلف خبرنگاران، درباره آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجام گفت: از آنجایی که به خواسته‌های ما در برجام از جمله بازگشت فروش نفت به قبل از خروج آمریکا از برجام جامعه عمل پوشانده نشد لذا ما گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را بر می‌داریم.

وی افزود: در گام اول کاهش تعهدات، ما محدودیت ذخایر اورانیوم غنی شده را برداشتیم و در گام دوم اعلام می‌کنیم که دیگر متعهد به میزان درصد و غلظت اورانیوم مندرج در برجام نیستیم.

نامه ظریف به موگرینی
رئیس ستاد اجرای برجام تاکید کرد: در همین رابطه نامه‌ای از سوی وزیر امور خارجه به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تدوین شد که امروز ارسال می‌شود.

وی اظهار داشت: بعد از برداشتن گام دوم، باز هم یک مهلت ۶۰ روز به طرف مقابل داده می‌شود و پس از آن نیز در صورت عدم تحقق خواسته‌های ایران روند کاهش تعهدات ایران ادامه می‌یابد.
 
عراقچی تاکید کرد: ما خواهان ادامه برجام هستیم، ولی خواسته‌های ما از این سند هم حتما هم برآورده شود در غیر این صورت ما در تعهدات خود تجدیدنظر می‌کنیم

وی با بیان اینکه این منطقی است که ما را امروز به اینجا رسانده است تاکید کرد: اگر کشور‌های اروپایی نتوانند خواسته‌های ایران را برآورده کنند این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

مراجعه آمریکا به شورای حکام، طنز است!
عراقچی تصریح کرد: با این حال طنزی در بین این موضوعات اتفاق افتاده است و آن این است که آمریکا که خودش از برجام خارج شده به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مراجعه کرده و خواستار تشکیل جلسه شورای حکام برای بررسی نقض برجام توسط جمهوری اسلامی ایران شده است.

وی تاکید کرد: البته هر عضوی از شورای حکام می‌تواند هر زمانی که درخواست تشکیل جلسه اضطراری این شورا را مطرح کند و این خیلی امر فوق‌العاده‌ای نیست و مهم این است که مابقی کشور‌های مشارکت کننده در برجام اعم از روسیه و چین با این درخواست همراهی نکرده‌اند و آمریکا در این حرکت خود منزوی و تنها است.

عراقچی ادامه داد: برآورد ما این است که شورای حکام منطق جمهوری اسلامی ایران را خواهند شنید و حتما خواهند پذیرفت که جمهوری اسلامی ایران به اندازه کافی فرصت برای دیپلماسی به کشور‌های متعهد در برجام داده است.

رئیس ستاد اجرای برجام تاکید کرد: ایران یک سال تمام قبل از آنکه طرف‌های مذاکره کننده کاهش تعهدات خود را آغاز کنند به کشور‌ها فرصت لازم را داد بنابراین حرکت ما یک حرکت کاملا مشروع است و در داخل برجام صورت می‌گیرد.

برجام را نقض نکرده‌ایم
وی تصریح کرد: اقدامی که ایران در کاهش تعهدات خود در برجام انجام می‌دهد نقض برجام به حساب نمی‌آید چرا که از حق خودمان در برجام استفاده و درست طبق مواد ۲۶ و ۳۶ عمل می‌کنیم.

عراقچی با بیان اینکه منطق ایران درباره کاهش تعهداتش در برجام در جلسه شورای حکام مطرح خواهد شد اظهار کرد: ما هم همزمان شکایت خودمان را هم از آمریکا و کشور‌های اروپایی به خاطر نقض برجام ارائه خواهیم کرد چرا که آن‌ها در انجام تعهدات خود کوتاهی کردند و این مسئله منجر به نقصان در اجرای برجام شده است و آن‌ها هم باید پاسخگو باشند.

مکالمه تلفنی دیروز «روحانی» و «مکرون» سازنده بود
وی با اشاره به تماس تلفنی شب گذشته رئیس جمهور ایران و فرانسه تاکید کرد: این تماس به اعتقاد ما تماس سازنده‌ای بود. گرایش کشور‌های اروپایی اعم از روسیه و چین به پیدا کردن راه حل در این موضوع مشهود است؛ تمایل برای پیدا شدن یک راه حل وجود دارد که البته کار آسانی نیست آن هم به دلیل سیاست‌های فشار حداکثری آمریکا. اما با این حال این اراده وجود دارد که دکتر روحانی و آقای مکرون صحبت‌های خوبی در این زمینه داشتند.

عراقچی تاکید کرد: به هر حال بین رئیس جمهور و آقای مکرون این توافق صورت گرفته که دور جدیدی از گفت‌وگو‌ها بین طرفین ایجاد شود تا ما بتوانیم وارد گفت‌وگو‌های معقول و سازنده برای پیدا کردند یک راه حل شویم.
 
ناتوانی اروپا در تامین خواسته‌های ایران
معاون سیاسی وزیر خارجه در ادامه این نشست خبری با اشاره به موضوع اینستکس گفت: اگر اروپایی‌های از طریق اینستکس توانسته بودند خواسته‌های ما را برآورده کنند ما در این نقطه نبودیم؛ علت اینکه امروز ما گام دوم کاهش تعهدات برجامی را بر می‌داریم آن است که اروپایی‌ها نتوانستند خواسته‌های ما در برجام به ویژه موضوع فروش نفت را تحقق ببخشند.
 
اینستکس بدون خرید نفت ایران و تامین اعتبار از ناحیه اروپا، بی‌ ارزش است
وی بیان کرد: راه اندازی اینستکس بسیار طولانی شده است؛ همچنین منابع درآمدی در این ساز و کار وجود ندارد مگر اینکه کشور‌های اروپایی از ایران نفت بخرند و یا اعتباراتی به ایران اختصاص دهند که تاکنون هیچ کدام از این اقدامات صورت نگرفته است.

عراقچی گفت: البته اینستکس به لحاظ قرار گرفتن اروپا در برابر آمریکا در موضوع ایران دارای اهمیت سیاسی است اما تا زمانی که برای ما منافع اقتصادی نداشته باشد، قابل قبول نیست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: مقرر شده علاوه بر انگلیس و فرانسه و آلمان که سهامداران اولیه و اصلی اینستکس هستند. کشور‌های دیگری نیز سهامدار این سازو کار مالی شوند.
 
وی تاکید کرد: قطعا اگر خواسته‌های برجامی ایران و منافع اقتصادی ما از سوی اروپایی‌ها برآورده نشود ما طی ۶۰ روز آینده گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را برخواهیم داشت.
 
اگر مدرن سازی راکتور اراک مطابق زمانبندی ما انجام نشود به فرمول خود بازمی‌گردیم
عراقچی با اشاره به موضوع رآکتور اراک گفت: موضوع رآکتور اراک بحثی جدا از گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای ایران است؛ با توجه به آنکه روند مدرن‌سازی رآکتور اراک از سوی طرف مقابل با کندی پیش رفته است ما پیش بینی کرده‌ایم که اگر این روند طبق جدول زمان بندی مطلوب ما پیش نرود ما طبق فرمول و فناوری قبلی خود روند اقدامات در رآکتور اراک را ادامه دهیم.

وی افزود: گروه کاری رآکتور اراک متشکل از کشور‌های چین و انگلیس، برخی قرارداد‌ها را در بُعد فنی با ما امضا کرده‌اند لذا با توجه به این موضوع ما فرصتی را برای آ‌نها در زمینه مدرن سازی راکتور اراک در نظر گرفته‌ایم؛ اگر آن‌ها در این فرصت مطابق جدول زمان بندی مدنظر ما، روند مدرن سازی رآکتور اراک را پیش ببرند ارتباط کاری ما با آن‌ها در اراک ادامه می‌یابد.

ادعای دروغ انگلیس در خصوص نفتکش «گریس یک»
عراقچی با اشاره به موضوع توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس گفت: این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت بود و از آنجایی که کانال سوئز ظرفیت عبوردهی این نفتکش را نداشت، از تنگه جبل الطارق عبور این نفتکش انجام شد.

وی گفت: برخلاف ادعای دولت انگلیس مقصد این نفتکش سوریه نبوده است و آن پالایشگاه سوری که انگلیسی‌ها نام بردند اصلا ظرفیت پذیرش این میزان بشکه نفت را ندارد بنابر این مقصد آن نفتکش توقیف شده توسط انگلیس جای دیگری بوده است.

عراقچی تصریح کرد: این نفتکش در حال عبور از یک آبراه بین المللی بوده است و هیچ قانونی به دولت انگلیس اجازه توقیف آن را نمی‌دهد و ما معتقدیم این اقدام انگلیس یک دزدی دریایی است.
 
احضار مجدد سفیر انگلیس
وی بیان کرد: در تماس مستمر با دولت انگلیس هستیم و دیروز نیز سفیر انگلیس مجددا به وزارت امور خارجه احضار شد؛ همچنین سفیر اسپانیا را هم به وزارت خارجه دعوت کردیم؛ به هر حال مسیر حقوقی این موضوع در حال طی شدن است و وکلای مبرز را به کار گرفته‌ایم و برای استیفای حقوق خود در این رابطه از هیچ امکانی فروگذار نخواهیم کرد؛ البته امید داریم که با رایزنی‌های دیپلماتیک موضوع این نفتکش حل و فصل شود.
 
طرح گام به گام کاهش تعهدات برجامی ایران تدوین شده است/ اقدامات ایران در گام سوم مشخص است
در ادامه نشست خبری، عراقچی گفت: با همکاری سازمان انرژی اتمی، طرح گام به گام کاهش تعهدات برجامی ایران تدوین شده است و ما می‌دانیم که باید در گام سوم و گام‌های بعدی چه اقداماتی را در راستای کاهش تعهدات هسته‌ای خود انجام دهیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه، تصریح کرد: هنگامی که تصمیم به کاهش تعهدات برجامی گرفتیم، مقرر کردیم که اقدامات گام‌های اول و دوم را یکجا اعلام کنیم، اما اقدامات ما در گام سوم، در وقت مقتضی و احتمالا در پایان ۶۰ روز آینده اعلام می‌شود.
 
خواهان سفر نمایشی دیپلمات‌ها و مقامات خارجی به تهران نیستیم
وی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال سفر رئیس جمهور فرانسه به تهران طی روز‌های آتی گفت: طی روز‌های آینده رفت و آمد‌های دیپلماتیک را خواهیم داشت، اما باید توجه داشت که ما خواهان سفر نمایشی نیستیم؛ فی‌نفسه سفر هیچ دیپلمات و مقامی به تهران مطلوب ما نیست مگر آنکه از این سفر نتیجه‌ای حاصل شود.

عراقچی تصریح کرد: ما بر روی برگزاری نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ طی روز‌های آتی اصرار نداریم بلکه مصّر هستیم که این نشست توأم با نتیجه و دستاورد باشد و صرفا به بحث و جدل ختم نشود؛ البته مطلوب ما این است که در همین ماه جاری میلادی (جولای) نشست مزبور برپا شود.
 
ما دیگر مفهومی تحت عنوان ۱+۵ را به رسمیت نمی‌شناسیم
معاون سیاسی وزیر امور خارجه، تاکید کرد: ما دیگر مفهومی تحت عنوان ۱+۵ را به رسمیت نمی‌شناسیم و آمریکا خارج قطعی از برجام تلقی می‌شود و این کشور از هیچ مکانیزم داخل برجام نمی‌تواند استفاده کند. اما نمایندگان واشنگتن مشروط به برداشتن تحریم‌های نفتی و بانکی در مرحله نخست و برداشتن سایر تحریم‌ها در مراحل بعدی می‌توانند در قالب جلسات ایران و ۱+۴ حضور پیدا کنند.
 
عراقچی تاکید کرد: برجام یک پرونده بسته شده است؛ به این معنا که قابل مذاکره مجدد نیست و ما اصرار داریم که توافق هسته‌ای بدون یک کلمه اضافه یا کم باید اجرا شود.
 
حل مسائل بانکی، صرفا نخستین تعهد از تعهدات یازده‌گانه اروپایی‌ها است
وی بیان داشت: بعد از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها ۱۱ تعهد به ما دادند؛ موضوعات بانکی اولین تعهد آن‌ها بود که فعلا به این شکل در قالب اینستکس درآمده است؛ برجام زمانی به وضعیت نرمال بازمی گردد که اروپایی‌ها به تمام ۱۱ تعهدشان رد قبال ایران جامه عمل بپوشانند.
 

عراقچی در ادامه در ارزیابی خود از یکصدایی جامعه در راستای موضوع هسته‌ای ایران تاکید کرد: ما به صدای واحد در برخورد با موضوعات مهم ملی کشور احتیاج داریم و به اعتقاد بنده این یکصدایی تاکنون وجود داشته و در حال حاضر هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه اختلاف نظر‌ها در موضوع هسته‌ای هم برکت خود را دارد، خاطر نشان کرد: وقتی دیدگاه‌های مختلف بیان می‌شود این مسئله به ما کمک می‌کند تا صحنه سیاسی را بهتر شناخته و بهتر تصمیم گیری کنیم و نقاط ضعف را بهتر بشناسیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تاکید کرد: بنده اختلاف نظر‌ها و اختلاف دیدگاه‌ها را منفی نمی‌دانم البته این تا جایی مناسب است که منجر به هدف قرار دادن منافع ملی نشود.

عراقچی تاکید کرد: ما در موضوعات هسته‌ای و برجام هر وقت که نیاز داشتیم با صدای واحد با دنیا صحبت کنیم و مواضع محکم خود را نشان بدهیم الحمدلله از این صدای واحد برخوردار بودیم که نمونه آن شرایط فعلی است؛ وقتی جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت وارد روند کاهش تعهدات خود در برجام شود این مسئله مورد حمایت قابل توجه ملت، هم از طرف مردم و هم از طرف جناح‌های مختلف داخل کشور قرار گرفت که به اعتقاد بنده این مسئله امری مبارک است.

رایزنی‌های دیپلماتیک تعطیل نشده
وی تصریح کرد: اینکه اروپایی‌ها نتوانستند خواسته‌های ما از برجام را برآورده کنند و ما مجبور شدیم گام دوم را هم برداریم بدین معنی نیست که رایزنی‌های دیپلماتیک تعطیل شده باشد و یا ایده و یا ابتکاراتی در این زمینه وجود نداشته باشد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه بیان کرد: در حال حاضر هم رفت و آمد‌های دیپلماتیک رسمی و غیر رسمی و هم علنی و غیر علنی در این زمینه و جود دارد. در این رفت و‌آمد‌ها ایده‌هایی مورد بحث و بررسی بین طرف‌های مختلف قرار می‌گیرد البته در این بین تماس‌هایی هم حتی در سطوح بالا که نمونه آن تماس تلفنی مکرون با رئیس جمهور بود، وجود دارد.

عراقچی بیان داشت: در حال حاضر ایده‌ای که مطرح است این است که گفتگو‌هایی که بین ما و ۴+۱ وجود دارد در صورت نیاز آمریکایی‌ها هم در آن حضور پیدا کنند. آقای دکتر روحانی صحبتی که در این زمینه داشتند بیان کردند که این مسئله از نظرم ما مانعی ندارد به شرط اینکه تحریم‌ها از سوی آمریکایی‌ها برداشته شود و ما به شرایط قبل از تحریم‌ها برگردیم؛ بنابراین حضور آمریکا در مذاکرات ایران و ۱+۴ از نظر ما مانعی نخواهد داشت البته این به معنی تشکیل مجدد ۱+۵ نیست چرا که از نظر ما آمریکا از برجام خارج شده و ما دیگر یک واحد سیاسی و مفهومی به معنای ۱+۵ نداریم.

وی خاطر نشان کرد: البته اینکه دیشب از این اصطلاح استفاده شد در حقیقت برای اشاره به مجموع کشور‌هایی بود که در مذاکرات می‌توانند حضور داشته باشند؛ بنابراین مذاکرات ما تنها با ۱+۴ است و اگر آمریکا هم بخواهد در این مذاکرات حضور پیدا کند به شرط برداشتن تحریم‌ها می‌تواند این کار را انجام دهد. این مسئله حتی بین آقای روحانی و آقای مکرون مورد بحث قرار گرفته است. امیدواریم در روز‌های آتی با تصمیمی که بین اعضا گرفته می‌شود بتوانیم به ابتکارات جدیدتری دست پیدا کنیم.

امیدی به هیچ کشوری نبسته‌ایم
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به برخی زوایای نادیده گرفته شده موضوع اینستکس بیان داشت: یک توضیح خیلی مهمی در رابطه با اینستکس وجود دارد و آن این است که جمهوری اسلامی ایران هیچ امید و اتکایی به هیچ کشور به خصوصی نبسته؛ چه به اروپایی‌ها و چه به اینستکس، اما ما از هر امکان و ظرفیتی در شرایط تحریمی حاضر، کم یا زیاد استفاده خواهیم کرد.

عراقچی تصریح کرد: ما در این معرکه و جنگ اقتصادی که ترامپ علیه ایران شروع کرده هر مسیر و هر معبری که بتوانیم برای جممهوری اسلامی ایران باز خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: معابری که تاکنون سیاست خارجی کشور توانسته آن‌ها را برای کشور باز کند از مسیر چین، روسیه، ترکیه، هند و همسایگانمان و شرکای اقتصادی جممهوری اسلامی ایران بوده و ما با همه این کشور‌ها برنامه داریم و ازطریق این کشور‌ها مسیر باز کرده‌ایم تا تعاملات اقتصادی جدیدی تعریف شود. همچنین ما در این راستا استفاده از پول‌های محلی راتعریف کردیم و ابتکارات بسیار مفصلی داریم.

اتکا به اینستکس نداریم
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: یکی از این ابتکارات و یکی از این مسیر‌ها مسیر اروپا و یک مسیر هم ابتکار اینستکس است، ما نه اتکایی به این مسیر داریم و نه امیدی به این مسیر بسته‌ایم. حتی وزارت امور خارجه به همه دستگاه‌های کشور اعلام کرده است که هیچ کس به اینستکس امیدی نبندد لذا اگر اینستکس عملیاتی شود و بتواند مسیری ولو باریک برای کشور باز کند خب ما در این صورت از این مسیر استفاده می‌کنیم. همچنین ما اگر بتوانیم این مسیر را فراخ‌تر کنیم باز هم از آن استفاده خواهیم کرد، اما هیچ کس نباید معطل اینستکس در کشور باشد. کما اینکه ما نباید معطل هیچ چیز دیگری هم باشیم ما باید براساس اصول اقتصاد مقاومتی و اصول اتکا به خود حرکت کنیم و همه مسیر‌ها را در این حرکت امتحان کنیم.

عراقچی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر از یک عزت و مشروعیت خوبی در دنیا برخوردار است که مذاکرات هسته‌ای را با حسن نیت انجام داد و با حسن نیت این توافق را اجرا کرد و بعد از خروج آ‌مریکا از برجام هم بازهم ایران به مدت یک سال در برجام ماند و صبر راهبردی خود را به کشور‌ها نشان داد بنابراین این حرکت منطقی و معقول جمهوری اسلامی ایران با طمأنینه کافی برای ما یک حقانیت و مشروعیت و یک موضع برتر اخلاقی و سیاسی در صحنه بین المللی ایجاد کرده است.

وی گفت: حتما اجازه نخواهیم داد آمریکا در سیاست فشار حداکثری خود علیه ایران به نتیجه برسد. ما حتما آمریکا را در این سیاست مأیوس خواهیم کرد.

امروز گام دوم را بر‌داریم
به گزارش میزان، بهروز کمالوندی نیز به سوالات متعدد خبرنگاران پاسخ داد و گفت: امروز روز شصتم است و مهلت طرف مقابل برجام پایان یافته است، بر اساس دستور رئیس شورای عالی امنتیت ملی ما امروز گام دوم کاهش تعهدات برجامی را بر می‌داریم.

وی ادامه داد: اگر برداشتن گام اول یعنی افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده با بالای ۳۰۰ کیلوگرم زمانبر بود، اما در گام دوم دیگر زمان مطرح نیست و دفعتا واحد است.

تا چند ساعت دیگر اقدامات فنی به اتمام می‌رسد
کمالوندی افزود: تا چند ساعت دیگر اقدامات فنی به اتمام می‌رسد و فرآیند غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالای ۳.۶۷ شروع می‌شود؛ همچنین رونوشت تغییر دی‌ای کیو به نماینده آژانس انرژی اتمی در تهران تحویل داده می‌شود و پیش بینی ما این است که صبح فردا وقتی آژانس بین المللی انرژی اتمی نمونه گیری کند ما از سطح ۳.۶۷ فراتر رفته باشیم.

می‌توانیم به سمت سوخت رآکتور تهران حرکت کنیم
وی افزود: آنچه امروز تصمیم گرفته شده تامین سوخت برای نیروگاه‌های قدرت است که مورد نیاز ما می‌باشد و نیاز‌های بعدی نیز از جمله برای رآکتور‌های تحقیقاتی و پیش‌ران‌ها مدنظر است؛ همچنین فعلا به سوخت رآکتور تهران نیازی نداریم، اما این اجازه را داریم که در صورت نیاز به سمت آن حرکت کنیم.(توضیح خبرنگار: سوخت مورد نیاز نیروگاه تهران ۲۰ درصد است)

استیصال آمریکا
کمالوندی با اشاره به اقدام آمریکا در تدارک جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز چهارشنبه این هفته تصریح کرد: این آ‌قدام آمریکا از روی استیصال است و نشان داد که آمریکا در انزوا قرار دارد چرا که مطلوب واشنگتن این بود که آژانس یا کشور دیگری برای برپایی نشست فوق العاده شورای حکام پیرامون اقدامات ایران پیش قدم شود، اما اینچنین نشد.

وی بیان کرد: در شورای حکام موضوعات پادمانی مطرح می‌شود حال آنکه موضوع افزایش ذخایر و غلظت غنی سازی ایران موضوعاتی مرتبط با بر جام است که سازو کار‌های مشخص خود را دارد و به هیچ وجه در موضوعات پادمانی بحث محدودیت در ذخایر و غلظت غنی سازی اورانیوم وجود ندارد؛ بنابر این نتیجه نشست چهارشنبه شورای حکام قابل پیش بینی است.
 
امکان احیای راکتور آب سنگین اراک
کمالوندی با اشاره به فعالیت رآکتور آب سنگین خنداب گفت: آنچه که برای رآکتور آب سنگین خنداب اتفاق افتاده این است که لوله‌های مخزن اصلی – مخزنی که در آن سیمان ریخته شد – در آن موقع با علم به اینکه امکان احیای این رآکتور است و لوله‌های آن و جود دارد ما مسیری را رفتیم و خب در حال حاضر این امکان وجود دارد که ما رآکتور آب سنگین خنداب را احیا کنیم.

وی افزود: در حال حاضر میزان جمعیت نوترونی که مورد نیاز فعالیت‌های تحقیقاتی است در این رآکتور جدید چندین برابر رآکتور قبلی است به علاوه اینکه امکان استفاده آن برای آزمایش‌های سوخت نیروگاهی هم وجود دارد بنابر این اگر سوال شود که ما قرار است کدام یک از این دو رآکتور را فعال کنیم ترجیح ما این است که ما رآکتور مدرن و جدید را به راه بیاندازیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: همچنین باید عنوان کنم که در این رآکتور جدید هم مقداری پلوتونیوم وجود دارد لذا این نیازمند این است اگر ما بخواهیم این فرآیند را به سرعت ادامه دهیم و اگر در آن زمان همراهی کافی وجود نداشته باشد خب ما با کندی مواجه می‌شویم لذا ما فعالیت خود را به نحوی پیش می‌بریم که هرزمان خواستیم به هر کدام از آن دو رآکتور شیفت کنیم. بنابر این ترجیح ما این است که رآکتور جدید را مورد استفاده قرار دهیم البته این رآکتور از لحاظ زمانی مقداری عقب است، اما پیشرفت‌هایی در چند هفته گذشته وجود داشته که ما را امیدوار به ادامه فعالیت با این راکتور کرده است.

همکاری خوب چینی‌ها
کمالوندی خاطر نشان کرد: در این زمینه همکاری چینی‌ها با ما خیلی خوب بوده البته مسئولین این کشور به شدت تحت فشار سیاست‌های آمریکا هستند.
 
کمالوندی در ادامه نشست خبری، تصریح کرد: ما با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، حتی قبل از ۱۸ اردیبهشت ۹۷ که آمریکا از برجام خارج شود، گزینه‌های فنی و هسته‌ای پاسخگویی به نقض برجام را به رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور ارائه کردیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: این سازمان، آمادگی دارد غنی سازی اورانیوم را در هر سطح و با هر سرعتی انجام دهد.
 
به اندازه کافی رادیو دارو برای مصارف پزشکی و درمانی وجود دارد
وی با بیان اینکه به اندازه کافی در کشور رادیو دارو برای مصارف پزشکی و درمانی وجود دارد، گفت: راکتور تهران که کارویژه‌اش تامین رادیو دارو برای مصارف درمانی و پزشکی است، برای چندین سال از ذخیره سوخت بهره‌مند است و از این بابت هیچ نگرانی‌ای در کشور وجود ندارد؛ این امر بگونه‌ای است که حتی چند صدهزار نفر در خارج از تولیدات رادیو دارویی ما بهره می‌گیرند.
 
عبور از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده
همچنین علی ربیعی در این نشست گفت: امروز از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده عبور کردیم و مبنای غلظت بر اساس نیاز ما خواهد.

راهزنی لندن
سخنگوی دولت در بخشی دیگری از سخنان خود اظهار داشت: انگلیس توقیف کشتی را به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا اعلام کرده است، ولی همه کشور‌های مهم اتحادیه اروپا مانند اسپانیا اعتراض کردند و سایر کشور‌های اروپایی هم اعلام نگرانی کردند. این مسئله نفتکش مسئله اتحادیه اروپا نیست و معلوم است این راهزنی در ادامه روابط لندن و واشنگتن است.

ربیعی در ادامه این نشست خبری با اشاره به دو طیف موافق و مخالف توافقنامه برجام بیان داشت: ما از ابتدای توافق هسته‌ای با دو طیف مواجه بودیم، دو طیفی که در حداکثر و در حداقل موضوع هسته‌ای بحث می‌کردند؛ عده‌ای معتقد بودند که برجام از ابتدا فایده‌ای برای کشور نخواهد داشت. در حال حاضر به طور طبیعی این طیف معتقدند که برجام نباید باشد و باید این توافق به هم بخورد.

وی افزود: در کنار این طیف طیفی هم در کشور و جود داشت که برجام را به هر قیمتی توصیه می‌کند و می‌گویند ما باید به هر قیمت و به هر ترتیبی در برجام بمانیم لذا بنده فکر می‌کنم به رغم تنوع دیدگاه‌ها این حق جامعه و حق گروه‌های مختلف است که در این رابطه نظر دهند. با این حال ما معتقدیم تصمیم که ما در برجام گرفتیم به نفع صلح جهانی بوده و همگان از آن نفع می‌بردند. البته بنده معتقدم آمریکا در خروج از برجام یک اشتباه استراتژیک انجام داد.

به هر قیمتی حاضر نیستیم در برجام بمانیم
ربیعی با بیان اینکه ما به هر قیمتی حاضر نیستیم در برجام بمانیم، تاکید کرد: ما امروز هر گونه اقدام در ارتباط با افزایش غنی‌سازی را برای حفظ برجام می‌دانیم چرا که این نظر دولت است و ما هر کاری انجام دادیم برای حفظ برجام بوده است. البته این بستگی به دیدگاه طرف‌های مقابل دارد چرا که ما به هر قیمتی حاضر نیستیم در برجام باقی بمانیم.

وی تصریح کرد: باید به این نکته هم اشاره کنیم که از ابتدا هم خروج آمریکا از برجام با هدف بر هم زدن نظم اجتماعی ایران صورت گرفت بنابراین راه حل بزرگ ما در این مقطع انسجام اجتماعی است و ما هیچ تردیدی در این موضوع نداریم.
کد مطلب: 73667
زمان انتشار: یکشنبه 16 تیر 1398 - 12:51:32
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد