به روز شده: 5 ساعت و 30 دقیقه قبل
کد مطلب: 73668
زمان انتشار: یکشنبه 16 تیر 1398 - 12:56:55

احضار مجدد سفیر انگلیس به وزارت خارجه طی ۴ روز گذشته/ مقصد نفت‌کش سوریه نبود

احضار مجدد سفیر انگلیس به وزارت خارجه طی ۴ روز گذشته/ مقصد نفت‌کش سوریه نبود
حقوق بشر  > ایران  - - معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به موضوع توقیف نفت‌کش ایران توسط انگلیس گفت: در تماس مستمر با دولت انگلیس هستیم و دیروز نیز سفیر انگلیس مجددأ به وزارت امور خارجه احضار شد.

به گزارش میزان،سیدعباس عراقچی امروز در یک نشست خبری، با اشاره به موضوع توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس گفت: این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت بود و از آنجایی که کانال سوئز ظرفیت عبوردهی این نفتکش را نداشت، از تنگه جبل الطارق عبور این نفتکش انجام شد.

وی گفت: برخلاف ادعای دولت انگلیس مقصد این نفتکش سوریه نبوده است و آن پالایشگاه سوری که انگلیسی‌ها نام بردند اصلا ظرفیت پذیرش این میزان بشکه نفت را ندارد بنابر این مقصد آن نفتکش توقیف شده توسط انگلیس جای دیگری بوده است.

عراقچی تصریح کرد: این نفتکش در حال عبور از یک آبراه بین المللی بوده است و هیچ قانونی به دولت انگلیس اجازه توقیف آن را نمی‌دهد و ما معتقدیم این اقدام انگلیس یک دزدی دریایی است.

وی بیان کرد: در تماس مستمر با دولت انگلیس هستیم و دیروز نیز سفیر انگلیس مجددا به وزارت امور خارجه احضار شد؛ همچنین سفیر اسپانیا را هم به وزارت خارجه دعوت کردیم؛ به هر حال مسیر حقوقی این موضوع در حال طی شدن است و وکلای مبرز را به کار گرفته‌ایم و برای استیفای حقوق خود در این رابطه از هیچ امکانی فروگذار نخواهیم کرد؛ البته امید داریم که با رایزنی‌های دیپلماتیک موضوع این نفتکش حل و فصل شود.

به گزارش میزان،عصر پنج شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸ نیز «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران در اعتراض به توقیف نفتکش حامل نفت جمهوری اسلامی ایران توسط رئیس اداره سوم غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد.

در جریان این احضار رئیس اداره سوم غرب اروپا با غیرقابل قبول دانستن این اقدام و اینکه حسب اطلاعات موجود توقیف این نفتکش به درخواست آمریکا صورت گرفته است، خواستار رهاسازی سریع نفتکش مزبور شد. وی با اشاره به حرکت این نفتکش در آبراه‌های بین المللی، اقدام نیروی دریایی انگلیس را معادل با راهزنی دریایی دانسته و گفت آن کشور حق ندارد تحریم‌های یکجانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشور‌های دیگر اعمال نماید. این همان سیاست زورمدارانه آمریکا است که کشور‌های اروپایی همواره نسبت به آن معترض بوده اند.

در این دیدار مدارک و مستندات مربوط به این نفتکش و محموله آن که حکایت از حرکت کاملا قانونی نفتکش دارد در اختیار سفیر انگلیس قرار گرفته و تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران از تمامی ظرفیت‌های سیاسی و قانونی خود برای رهاسازی این کشتی و استیفای حقوق خود استفاده خواهد کرد.

سفیر انگلیس با اظهار اینکه مراتب را سریعا به لندن منتقل خواهد کرد تاکید کرد انگلیس از تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران تبعیت نمی‌کند.

کد مطلب: 73668
زمان انتشار: یکشنبه 16 تیر 1398 - 12:56:55
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد