به روز شده: 6 ساعت و 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 73735
زمان انتشار: سه شنبه 18 تیر 1398 - 11:36:01

رحیمی: اقدامات خوبی برای آزادی و درمان شیخ زاکزاکی و همسرش انجام شده است

رحیمی: اقدامات خوبی برای آزادی و درمان شیخ زاکزاکی و همسرش انجام شده است
حقوق بشر  - معاون بین‌الملل مرکز دانشجویی حقوق بشر ایران در تماس تلفنی با سفیر ایران در نیجریه با ابراز نگرانی از وضع شیخ زکزاکی خواستار پیگیری هرچه بیشتر در این باره شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سامان نیازی معاون‌ امور بین‌الملل مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران (صلح زیبا) در تماسی تلفنی با مرتضی رحیمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه ضمن ابراز نگرانی در خصوص وضعیت شیخ زکزاکی، از اقدامات انجام شده سفارت ایران استفسار و خواستار پیگیری هرچه بیشتر در این خصوص شد.

وی در این تماس تلفنی افزود: نهادهای حقوق بشری نگران وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی هستند و به نتایج اقدامات دیپلماتیک دستگاه دیپلماسی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در نیجریه چشم دوخته اند.

نیازی در ادامه با بیان اینکه اخیرا موسسه حقوق بشر صلح زیبا نامه ای به گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت شیخ زکزاکی و یادآوری وظایف دبیرکل، به قلم و امضاء معاون حقوقی ارسال کرده است، اظهار داشت: قطعا اقدامات دیپلماتیک و رسانه ای هماهنگ و حساب شده ، می تواند برای حل این مناقشه مفید باشد.

وی در این تماس تلفنی از اقدامات صورت گرفته دیپلماتیک سفارت، از مرتضی رحیمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه قدردانی کرد.

مرتضی رحیمی در پاسخ به سخنان نیازی اظهارداشت: تاکنون اقدامات متعدد و خوبی برای آزادی و درمان شیخ ابراهیم زاکزاکی و همسرش از سوی طرف‌های مختلف انجام شده است.

وی ادامه داد: سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در چارچوب روابط سیاسی دو کشور و بر اساس دستور العمل‌های وزارت امور خارجه در همین راستا گامهای فشرده و مفیدی برداشته و با جهات مختلف در تماس و گفتگو بوده است.

سفیر ایران افزود: در نتیجه این گفت‌وگوها و اقدامات مقامات نیجریه‌ای با پذیرش یک تیم پزشکی برای معاینه شیخ و همسرش گامی موثر در جهت فراهم کردن زمینه معالجه آنها بر اساس تشخیص تیم پزشکی در خارج از نیجریه برداشته اند که مورد استقبال جمهوری اسلامی نیز قرار گرفت. بر مبنای اطلاعات منتشره هم اکنون چندی است که تیم پزشکی گزارشش را داده و وکلای شیخ آنرا تنظیم کرده تا به دادگاه ارائه کنند.

رحیمی تصریح کرد: وکلای شیخ زکزاکی، فرزند شیخ و دیگران دنبال تشکیل هر چه سریعتر دادگاه هستند تا گام بعدی که رای به آزادی شیخ و همسرش برای درمان در خارج از کشورست برداشته شود.‌ انتظار می‌رود با پیگیری‌های جاری این امکان هرچه زودتر فراهم شود.

وی افزود: بر همین اساس سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در این خصوص با اشاره به اقدامات وزارت خارجه و دیدار آقای مهدی آقاجعفری دستیار وزیر و مدیر کل آفریقا با کاردار نیجریه در تهران پیگیری موضوع را مورد تاکید قرار داد.

سفیر کشورمان در پایان ضمن تشکر از تماس سامان نیازی و پیگیری های موسسه صلح زیبا یاد آور شد: لازمست از نهادهایی که در این راستا و اساسا برای حل مشکلات جامعه شیعیان نیجریه با دولت این کشور تلاش می کنند، تشکر شود و امید است آنها از دعای خیر خویش نیز برای گشایش بیشتر در این امر دریغ نورزند.

 

کد مطلب: 73735
زمان انتشار: سه شنبه 18 تیر 1398 - 11:36:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد