به روز شده: 14 ساعت و 33 دقیقه قبل
کد مطلب: 73776
زمان انتشار: چهارشنبه 19 تیر 1398 - 14:44:32

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: در یک سوم استان‌ها تأسیسات هسته‌ای داریم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: در یک سوم استان‌ها تأسیسات هسته‌ای داریم
حقوق بشر  > ایران  -  سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه صنعت هسته‌ای یک صنعت استراتژیک است خاطرنشان کرد: ما در یک سوم از استان‌ها دارای تاسیسات هسته‌ای هستیم؛ البته اگر مبنا را تاسیسات هسته‌ای مرتبط با موضوع پزشکی و رادیودارو‌ها بگذاریم تقریبا در همه نقاط کشور دارای این تاسیسات هستیم.

به گزارش میزان بهروز کمالوندی امروز چهارشنبه طی سخنانی در شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: ترامپ در مقطع پیش از خروج آمریکا از برجام به اعضای وزارت خارجه‌اش پرخاش کرده بود که شما عرضه ندارید بهانه‌ای در خصوص نقض برجام توسط ایران پیدا کنید؛ لذا ترامپ در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ دستور خروج آمریکا از برجام را در شرایطی که دولت آمریکا بهانه‌ای علیه ایران در خصوص برجام پیدا نکرده بود، صادر کرد.


وی تصریح کرد: تلقی آمریکایی‌ها این بود که با خروج‌شان از برجام، ایران نیز احساسی عمل می‌کند و از برجام خارج می‌شود و در نتیجه اروپایی‌ها جانب آمریکا را می‌گیرند؛ اما ایران با اتخاذ صبر استراتژیک این نقشه آمریکایِی‌ها را خنثی کرد.

کمالوندی گفت: حتی قبل از خروج آمریکا از برجام، ما در سازمان انرژی اتمی پیش‌بینی‌های لازم را کرده بودیم لذا در همان مقطع پیش از خروج آمریکا از برجام، گزینه‌های کاهش تعهدات هسته‌ای را برای تصمیم‌گیری به شورای عالی امنیت ملی ارسال کردیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به موضوع آب سنگین گفت: همین چند وقت پیش ما مقداری از آب سنگین خود را به صورت ارزش افزوده‌ای صادر کردیم و در این رابطه بازار‌های جدیدی را پیدا کردیم؛ اگرچه در زمینه آب سنگین دیگر مقید به رعایت سقف ۱۳۰ تن نیستیم.

وی با اشاره به وجود سه ایستگاه مختلف برای غنی‌سازی اورانیوم گفت: ایستگاه اول غنی‌زاده اورانیوم مرتبط با نیروگاه‌های قدرت است که ۹۰ درصد نیاز‌ها در حوزه انرژی اتمی با همین نیروگاه‌ها برآورده می‌شود؛ لذا ما از روز شانزدهم تیر غنای اورانیوم خود را به ۴ و نیم درصد رساندیم و این ایستگاه اول است؛ همچنین ایستگاه بعدی رساندن غنای اورانیوم به بیست درصد است و ایستگاه بعد از آن غنی‌سازی ۶۰ درصد می‌باشد که مختص پیشران‌ها هست و نیاز امروز ما نیست.

کمالوندی تصریح کرد: ما تا ساعت ۱۲ شب روز شانزدهم تیر به طرف مقابل مهلت دادیم و حتی به آژانس انرژی اتمی نیز اعلام کردیم در ساعت چهار تا صفر(۰۰:۰۰) بر درصد غنی‌سازی اورانیوم خود خواهیم افزود؛ امروز نیز آژانس انرژی اتمی با نمونه‌گیری که انجام داد تایید کرد که ایران بر اساس تغییرات دی‌آی‌کیو، تولید و برداشت خود را بر مبنای ۴ و نیم درصد شروع کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه صنعت هسته‌ای یک صنعت استراتژیک است خاطرنشان کرد: ما در یک سوم از استان‌ها دارای تاسیسات هسته‌ای هستیم؛ البته اگر مبنا را تاسیسات هسته‌ای مرتبط با موضوع پزشکی و رادیودارو‌ها بگذاریم تقریبا در همه نقاط کشور دارای این تاسیسات هستیم.

 

 

کد مطلب: 73776
زمان انتشار: چهارشنبه 19 تیر 1398 - 14:44:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد