به روز شده: 7 ساعت و 33 دقیقه قبل
کد مطلب: 73964
زمان انتشار: دوشنبه 31 تیر 1398 - 08:18:24

پاسخ بت کلیا به شایعات پیرامون عدم توجه به کلیساها در ایران/ تصاویر برخی از کلیساهای مرمت شده

پاسخ بت کلیا به شایعات پیرامون عدم توجه به کلیساها در ایران/ تصاویر برخی از کلیساهای مرمت شده
اقلیت ها  - نماینده آشوریان در مجلس با صدور بیانیه‌ای در واکنش به شایعه پراکنی‌های اخیر در حوزه عدم توجه به کلیساها در ایران تأکید کرد : مدعیان دروغین حقوق بشر و خودفروختگان مسیحی نما، با کوبیدن بر طبل‌های توخالی و تشکیل کمپین‌هایی در فضای مجازی باعث ایجاد شبهاتی شدند که صد البته همگان به توخالی بودن اخبارشان و کذب بودن آن پی بردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از خانه ملت، یوناتن بت کلیا با صدور بیانیه‌ای تحت عنوان «پاسخ به شایعه پراکن‌های خودفروخته علی الخصوص محبت نیوز جیره خوار صهیونیسم» به شایعه سازی‌های اخیر نسبت به صلیب کلیسای انجیلی تبریز واکنش نشان داد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: همانطور که همه واقفیم  مبشرین مسیحی‌نمای صهیونیستی هجمه ای علیه نظام را در دستور کار دارند و تلاش می‌کنند حملات انتقادی علیه نخبگان و روحانیون مسیحی ساکن کشور ایران داشته باشند و به هر نحو ممکن تصویری نادرست را بزرگ نمایی کرده و منتشر کنند.

این بیانیه می افزاید: گروه‌های تبشیری ای که با تفکری خاص در حال رشد و فعالیت هستند مورد قبول هیچیک از مسیحیان راستین نیست، چرا که مسیحیت در پی نفاق و تفرقه افکنی نمی‌باشد بلکه آموزه‌های عیسی مسیح بر پایه عشق و محبت بوده و در هیچ جای کتاب مقدس دورویی و نفاق جای ندارد. این مسیحی نماها جایی در مسیحیت ندارند و فقط خواستار خودنمایی هستند که صد البته کار به جایی نخواهند برد. ما مسیحیان ایرانی با افتخار به ایرانی بودن با یک اتحاد و همبستگی، اعتماد و آرامش مثال زدنی در کنار سایر هموطنان خود زندگی می‌کنیم. جامعه آشوری ایران اعلام می‌دارد که آشوری‌ها در غم‌ها، شادی‌ها و در ترقی و پیشرفت ایران همیشه سهیم و شریک بوده و سازمان‌های مختلف آشوری با وجود کمی جمعیت از یک قدرت قابل توجه ملی و بین المللی برخوردار است و منافع خود را در ایران به صورت جدی دنبال می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است : در ایران به غیر از مسلمانان سه اقلیت مذهبی یعنی مسیحی، کلیمی و زرتشتی زندگی می‌کنند. این سه اقلیت مذهبی با هم در زمین‌های فرهنگی و ورزشی همکاری نزدیک دارند. برگزاری جشنواره‌های ورزشی جام اتحاد و جام دوستی که از استقبال بی نظیر زن و مرد، پیر و جوان و کودک این اقلیت‌ها روبه رو است و سالی دو بار این جشنواره‌ها برگزار می‌شود. آشوریان قرن‌های متمادی در ارومیه زندگی کرده و در حال حاضر بیش از ۹۰ کلیسا در روستاهای این شهر داشته که به انجام فرایض مذهبی خود می‌پردازند. قدیمی ترین کلیسای جهان به نام کلیسای ننه مریم نیز در این شهر است کلیسایی که در قرن اول مسیحیت بنا نهاده شده است.

این بیانیه ادامه می دهد: جدای از این ۹۰ کلیسا ۶ کلیسا در تهران به برپایی آئین‌ها واعیاد مذهبی همت کرده و انجمن‌های این کلیساها با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی باعث جلب رضایت مردم خود شده‌اند. علاوه بر کلیساهای مختلف آشوریان، کلیساهای دیگری نیز در تهران فعال هستند که دو کلیسا متعلق به ارتدکس‌های یونانی و روس، چندین کلیسا متعلق به کاتولیک‌های واتیکان و چند کلیسا به پروتستان‌ها، علاوه بر این کلیساهایی در همدان، کرمانشاه، قزوین، سلماس، شاهین شهر، کرج و اهواز فعال هستند. موضوعی که متأسفانه اخیراً مستمسک قرار گرفت، صلیب کلیسای انجیلی تبریز بود. کلیسایی که متعلق به پروتستان‌ها بوده ولی اینک به سبب کم شدن جمعیت مسیحی در آن منطقه، گهگاهی برای مراسم عشاء ربانی توسط کلیسای کاتولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابر گزارش خلیفه گری ارامنه تبریز که در همان محل مستقر است به دلیل پوسیدگی دچار مشکل شده بود و پس از تعمیر بر سرجایگاه خود قرار داده شده است.

در پایان این بیانیه آمده است: متأسفانه در این خصوص فرافکنی‌های ناشایستی از سوی مدعیان دروغین حقوق بشر و خودفروختگان مسیحی نما، که فقط به فکر منافع شخصی خود هستند مشاهده شد و با کوبیدن بر طبل‌های توخالی و تشکیل کمپین‌هایی در فضای مجازی باعث ایجاد شبهاتی شدند که صد البته همگان به توخالی بودن اخبارشان و کذب بودن آن پی بردند. کشور ایران همواره در تلاش بوده که کلیساهای مسیحیان ایران را حفظ و حراست کند و چندین کلیسا را نیز ثبت میراث فرهنگی کرده و تعداد زیادی مرمت و بازسازی شده‌اند و برخی نیز در حال اجرای پروژه مرمت هستند. چگونه ممکن است کشوری که با اهتمام و کوشش سعی در حفظ و نگاهداری بناهای تاریخی دارد چنین حرکتی را داشته باشد؟


تصاویر برخی از کلیساهای مرمت شده در ایران


کلیسای ماراودیسشو


کلیسای مارزایا

کلیسای ماریوحانا

کد مطلب: 73964
زمان انتشار: دوشنبه 31 تیر 1398 - 08:18:24
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب