به روز شده: 21 ساعت و 26 دقیقه قبل
کد مطلب: 74019
زمان انتشار: چهارشنبه 2 مرداد 1398 - 11:38:02

«شیخ زکزاکی» ها....

«شیخ زکزاکی» ها....
بیداری اسلامی  -  ما نه لشگر اطلاعاتی می‌خواهیم و نه لشگر نظامی، بلکه حرف ملت ایران و آن طرحی که ملت ما برای اداره‌ی ملت‌ها و جوامع به میان آورده، در دل ملت‌های مسلمان می‌نشیند و ملت‌های مسلمان به طور طبیعی علاقه‌مند و طرفدار ملت ما می‌شوند، که هستند و شدند و روزبه‌روز هم بیشتر می‌شوند.

به گزارش میزان، امروز به برکت انقلاب اسلامی ایران، اندیشه و روحیه مقاومت در برابر زورگویان و سلطه‌گران در جای جای جهان، شکل گرفته است. از ملل غرب آسیا تا ساکنان قاره آفریقا و آمریکای جنوبی که زمانی حیات خلوت آمریکایی‌ها بود.

یک نکته مهم در این میان آن است که این اندیشه و روحیه انقلابیگری و مقاومت در برابر سلطه‌جویان با ابزار‌های سیاسی یا نظامی یا امنیتی، از ایران به سایر کشورها صادر نشده است، بلکه به تعبیر مقام معظم رهبری مفاهیم انقلاب و مفاهیم اسلام، مثل عطر گلهاى بهارى است؛ هیچ کسى نمی‌تواند جلوى آن را بگیرد؛ پخش می‌شود، همه‌جا می‌رود؛ نسیم روح‌افزا و روان‌بخشى است که همه‌جا را به خودى خود می‌گیرد. معظم‌له در تعبیر دیگری می‌فرمایند: انقلاب مثل باد بهاری است؛ خودش فضا‌های گرفته و متعفّن را عوض و جابه‌جا می‌کند. انقلاب را کسی نباید صادر کند؛ انقلاب خودش صادر می‌شود. (۱۳۸۲/۰۲/۱۰؛ در دیدار کارگران و معلمان)

بنابراین اینکه گفته می‌شود جمهوری اسلامی ایران، انقلاب اسلامی خود را صادر کرده است و ظهور شخصیت‌ها و جنبش‌ها و نهضت‌های مقاومتی در سرتاسر بلاد اسلامی، نشانه و قرینه چنین صدوری است، سخنی مقرون به واقعیت نیست بلکه در جمهوری اسلامی ایران معارف والای اسلامی نظیر مقاومت در برابر زورگویان و سلطه جویان، بازتولید شده و این بازتولید به مسلمانان و آزادیخواهان جهان هویت بخشیده است. هویتی که به مسلمانان و آزادیخواهان، تشخص و جسارت و اراده بخشیده تا عَلم ایستادگی در برابر زیاده خواهی‌های مستکبرین را برافراشته سازند.

مقام معظم رهبری در مراسم سی‌امین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) در بخشی از بیاناتشان، این موضوع را تشریح کردند و فرمودند: مقاومت به تدریج از مرز‌های جمهوری اسلامی فراتر رفت. نه اینکه ما بخواهیم این عنوان مقاومت را یا فکر مقاومت را صادر کنیم که بعضی‌ها -از سیاسیّون، از دیگران- در گوشه و کنار اعتراض می‌کنند که چرا می‌خواهید انقلاب را صادر کنید. ما انقلاب را صادر نمی‌کنیم؛ انقلاب، فکر است، اندیشه است، راه است؛ اگر مورد پسند و قبول یک ملّتی قرار بگیرد، به خودیِ خود آن ملّت آن را می‌پذیرد. ما مگر برای روز قدسِ امسال رفتیم به این کشور‌ها گفتیم که شما بیایید راه‌پیمایی کنید؟ خودشان کردند، خودشان خواستند؛ خود مقاومت مورد قبول ملّت‌ها قرار گرفت. امروز در منطقه‌ی ما، منطقه‌ی غربِ آسیا، کلمه‌ی مشترکِ ملّت‌ها مقاومت است؛ مقاومت را همه قبول دارند. البتّه بعضی جرئت می‌کنند وارد میدان مقاومت بشوند، بعضی جرئت نمی‌کنند؛ امّا آن کسانی هم که جرئت می‌کنند کم نیستند. همین شکست‌هایی که در این چند سال، آمریکایی‌ها در عراق و در سوریه و در لبنان و در فلسطین و مانند این‌ها داشتند، محصول مقاومت گروه‌های مقاومت است. جبهه‌ی مقاومت، امروز یک جبهه‌ی قوی است.

معظم‌له در ۱۴ خرداد ۸۹ نیز در خطبه‌های نماز جمعه، بیان داشتند: یک نقطه‌ی دیگر از نقاط روشن خط امام، جهانی بودن نهضت است. امام نهضت را جهانی می‌دانست و این انقلاب را متعلق به همه‌ی ملت‌های مسلمان، بلکه غیر مسلمان معرفی می‌کرد. امام از این ابائی نداشت. این غیر از دخالت در امور کشورهاست، که ما نمی‌کنیم؛ این غیر از صادر کردن انقلاب به سبک استعمارگران دیروز است، که ما این کار را نمی‌کنیم، اهلش نیستیم؛ این معنایش این است که بوی خوش این پدیده‌ی رحمانی باید در دنیا پراکنده شود، ملت‌ها بفهمند که وظیفه‌شان چیست، ملت‌های مسلمان بدانند که هویتشان چگونه است و کجاست.

مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۷ آبان ۸۵ در اجتماع مردم سمنان در همین رابطه، اظهار کردند: این‌ها خیال می‌کردند که ما برای صدور انقلاب لشگرکشی خواهیم کرد؛ یا لشگر نظامی یا لشگر امنیتی و اطلاعاتی؛ مثل خودشان که برای مقاصدشان لشگر‌های امنیتی می‌فرستند؛ اما غافل از اینکه نه، ما نه لشگر اطلاعاتی می‌خواهیم و نه لشگر نظامی، بلکه حرف ملت ایران و آن طرحی که ملت ما برای اداره‌ی ملت‌ها و جوامع به میان آورده، در دل ملت‌های مسلمان می‌نشیند و ملت‌های مسلمان به طور طبیعی علاقه‌مند و طرفدار ملت ما می‌شوند، که هستند و شدند و روزبه‌روز هم بیشتر می‌شوند.

اما یکی از ملت‌های آزاده‌ای که پیرو مکتب مقاومت شد و نسیم روح افزای انقلاب اسلامی ایران را استشمام کرد، جمعیت ۱۴ میلیونی شیعیان نیجریه است؛ شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شجاع و حق‌طلب مسلمانان و شیعیان نیجریه، حدود ۴ سال است که با وجود ابتلاء به بیماری شدید در بدترین وضعیت ممکن، با توطئه آمریکایی- صهیونیستی- سعودی، زندانی ارتش نیجریه است.

نیجریه کشوری با ۱۷۰ میلیون جمعیت است که بیش از ۶۰ درصد از مردم آن را مسلمانان و حدود ۱۴ میلیون نفر آن‌ها را شیعیان ۱۲ امامی تشکیل می‌دهند؛ در سال‌های اخیر به دلیل افزایش روز افزون شیعیان این کشور، رژیم صهیونیستی و آل سعود چنگال خود را به سمت مردم این کشور و به خصوص مسلمانان نیجریه نشانه گرفته‌اند.

آذرماه سال ۹۴ در جریان برگزاری مراسم اربعین، ارتش نیجریه به وحشیانه‌ترین شکل ممکن به تجمع عزاداران نیجریه‌ای در منطقه «زاریا» حمله کرد و ضمن کشتار صد‌ها تن از شیعیان نیجریه‌ای، حسینیه منطقه زاریا را تخریب کرد و شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه را به حالت فجیعی در عین ضرب و شتم، دستگیر کرد.

دستگیری شیخ زکزاکی در آذرماه سال ۹۴ در شرایطی توسط ارتش نیجریه انجام گرفت که چندی پیش از آن، عناصر گروه تروریستی – تکفیری بوکوحرام با چراغ سبز ارتش نیجریه، سه فرزند ایشان را به شهادت رسانده بودند. همچنین چهارمین پسر شیخ زکزاکی نیز در جریان حمله وحشیانه ارتش نیجریه در آذر ۹۴ به شهادت رسید.

در همان زمان برخی کارشناسان و صاحبنظران، از نقش سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در کشتار شیعیان نیجریه سخن گفتند؛ از منظر این کارشناسان شواهد متقنی وجود داشت که گواهی بر نقش عناصر سیا در نیجریه برای سرکوب و کشتار شیعیان این کشور بود.

علاوه بر سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)، رژیم سعودی نیز در کشتار شیعیان نیجریه در آذرماه سال ۹۴، نقش داشت. بگونه‌ای که قبل از این جنایت، رئیس ستاد ارتش نیجریه سفری مخفیانه به ریاض داشت و در آنجا متوجه خشم سران رژیم سعودی از فعالیت شیعیان نیجریه شد. البته این خبر در آن مقطع رسانه‌ای نشد، بلکه بعد از کشتار شیعیان نیجریه توسط ارتش این کشور، از سوی «شیخ یعقوب سانا» از علمای دینی بورکینافاسو در غرب آفریقا، رسانه‌ای شد.

نکته قابل تامل آنکه، در همان مقطع یعنی در آذرماه سال ۹۴، که سران رژیم سفاک سعودی، فرمانده ارتش نیجریه را مجاب کردند شیعیان این کشور را سرکوب و شیخ زکزاکی را دستگیر کند، دستور اعدام «آیت‌الله نمر» روحانی شیعی و حق‌طلب عربستانی را صادر کرده بودند؛ از اینرو در همان زمان این هراس در میان شیعیان نیجریه و اعضای جنبش اسلامی این کشور وجود داشت که مبادا ارتش نیجریه با چراغ سبز سعودی‌ها، شیخ زکزاکی را به شهادت برساند.

اما نشانه دیگری که گواهی بر نقش رژیم سعودی در کشتار شیعیان نیجریه در منطقه زاریا و دستگیری همراه با ضرب و جرح شیخ زکزاکی داشت، این بود که بلافاصله پس از این کشتار، «محمدو بوهاری» رئیس جمهور نیجریه به عربستان سعودی دعوت شد و مورد تجلیل سران رژیم سعودی قرار گرفت.

سعودی‌ها در نخستین گام برای جلوگیری از افزایش شیعیان در نیجریه، اقدام به تجهیز و تسلیح گروهک تروریستی – تکفیری بوکوحرام در این کشور کردند؛ شکست این سیاست سعودی‌ها و استمرار گرویدن مردم نیجریه به مذهب تشیع، سعودی‌ها را واداشت تا با همکاری رژیم صهیونیستی و ارتش نیجریه به سرکوب گسترده شیعیان نیجریه و آزار رهبر مسلمانان این کشور یعنی شیخ زکزاکی بپردازند.

سران رژیم سفاک سعودی تصور می‌کردند با جنایت ارتکابی در آذرماه سال ۹۴ که بیش از ۵۰۰ تن از شیعیان نیجریه توسط ارتش این کشور به شهادت رسیدند، توانسته‌اند از مردم مسلمان این کشور آفریقایی زهر چشم بگیرند، اما نه تنها شیعیان نیجریه‌ای به هراس نیفتادند بلکه برای پیگیری مطالبات خود از جمله آزادی رهبر شجاع و حق طلب‌شان شیخ زکزاکی مصمم‌تر شدند؛ از اینرو عمال و مزدوران ارتش نیجریه با فرمان صادره از ریاض در جریان مراسم اربعین سال ۹۷ نیز به سرکوب و کشتار شیعیان عزادار نیجریه‌ای پرداختند.

روز شنبه پنجم آبان ۹۷، سه سال بعد از کشتار وحشیانه شیعیان نیجریه در منطقه زاریا و دستگیری توام با ضرب و شتم شیخ زکزاکی توسط عمال نیجریه‌ای مستکبرین، ارتش نیجریه با بی‌رحمی تمام، مجددا به تجمع عزاداران نیجریه‌ای برای بزرگداشت اربعین حسینی حمله‌ور شد و چند نفر را به شهادت رساند. این اتفاق در نزدیکی شهر «ابوجا» پایتخت نیجریه رخ داد و بر اثر آن حدود ۳۷ نفر از شیعیان نیجریه و پیروان شیخ زکزاکی به شهادت رسیدند و عده‌ای دیگر زخمی شدند.

اعضای «جنبش اسلامی نیجریه» در سال ۹۷ در شرایطی که در یک تجمع مسالمت‌آمیز در حال عزاداری برای اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین بودند تنها به این دلیل که تصاویری از «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر مسلمانان نیجریه را حمل می‌کردند، با تیراندازی و سرکوب وحشیانه ارتش نیجریه مواجه شدند.

اما اواخر تیرماه سال جاری، انتشار اخباری مبنی بر وخامت شرایط جسمانی «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه، بار دیگر موضوع سرکوب خونین و وحشیانه شیعیان در نیجریه را برجسته کرد. سرکوب خونینی که با سکوت رسانه‌ها و مجامع حقوق بشری غربی همراه شده است.

مطابق اخبار منتشره، شیخ ابراهیم زکزاکی که در چهار سال اخیر با ادعا‌های واهی دولت نیجریه و با توطئه آمریکایی – سعودی - صهیونیستی در حبس به سر می‌برد، در شرایط جسمانی نامطلوبی قرار دارد. تیم پزشکی وی اعلام کرده که رهبر جنبش اسلامی نیجریه که در آذر ۹۴ در محل اقامت خود در استان شمالی «کادونا» مورد یورش مرگبار نیرو‌های ارتش نیجریه قرار گرفت، اکنون با آسیب جدی در کبد و مشکلات خونی مرگبار مواجه شده است.

تایید بالا بودن سرب و کادمیم در خون شیخ زکزاکی سبب گمانه‌زنی‌هایی در مورد منشا این مواد شده است. در حالی که برخی معتقدند این عناصر از طریق مواد غذایی مسموم وارد خون وی شده برخی دیگر از احتمال توطئه ارتش نیجریه برای مسموم کردن رهبر شیعیان نیجریه به موازات ممانعت ارتش از درمان وی خبر می‌دهند.

تیم حقوقی شیخ زکزاکی از مدت‌ها پیش با ارائه اسناد و مدارک پزشکی وی اعلام کردند رهبر شیعیان نیازمند مراقبت‌های فوری پزشکی خارج از کشور است، اما دادگاه عالی ایالت کادونا این درخواست را رد کرده است.

حسن هانی‌زاده پیش‌تر با اشاره به عمق نفوذ شیخ زکزاکی در نیجریه، به خبرنگار میزان گفت: شیخ ابراهیم زکزاکی یکی از رهبران تشیع در نیجریه، سازماندهی مناسبی نسبت به جمعیت ۱۴ میلیونی شیعیان نیجریه داشته که باعث حساسیت عربستان نسبت به این موضوع شده است. 
 
وی ادامه داد: برخی رژیم‌های مرتجع منطقه مانند عربستان با پرداخت پول به فرماندهان ارتش نیجریه سعی دارند از وحدت شیعیان در این کشور جلوگیری کنند و حتی مانعی برای برگزاری مراسمات مذهبی در این کشور شوند.

این کارشناس امور بین‌الملل تاکید کرد: در طول سال‌های اخیر عربستان سعودی با برخورداری از توان مالی و رسانه‌ای بالا سعی کرده تا انسجام شیعیان نیجریه را بر هم بزند. دستگیری شیخ ابراهیم زکزاکی و کشتار شیعیان که تعداد آنها در طول سال‌های اخیر، به چند صد تن رسیده است، نشان می‌دهد وهابیت به شدت نگران گسترش مکتب اهل‌بیت(ع) در آفریقاست.

هانی زاده تاکید کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد، فرماندهان ارتش نیجریه با دریافت دلار‌های نفتی عربستان، اقدام به سرکوب راهپیمایی شیعیان می‌کنند. شرایط به گونه‌ای است که علی‌رغم این فشار‌ها بسیاری از مسلمانان نیجریه به مذهب اهل‌بیت(ع) گرایش یافتند.
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای از همه کشور‌های اسلامی و مجامع بین‌المللی به ویژه دولت و مجلس نیجریه خواستند هر چه سریعتر برای آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی و همسر ایشان اقدام کرده و امکان خروج ایشان را برای معالجه فراهم کنند.

همچنین سید عباس موسوی با اشاره به وخامت حال شیخ زکزاکی و گذشت بیش از دو ماه از انتشار گزارش تیم پزشکی مبنی بر نیاز فوری وی و همسرش به درمان در خارج از کشور اظهار داشت: از مسئولین نیجریه انتظار می‌رود در اسرع وقت نسبت به انتقال شیخ ابراهیم زکزاکی به خارج از بازداشتگاه برای دسترسی ایشان به خدمات درمانی مناسب و فوری اقدام کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات در نیجریه و آسایش مردم خواستار حفظ آرامش دو طرف، خویشتنداری مسئولین نیجریه، تسریع در روند درمان شیخ زکزاکی و رفع نگرانی‌های موجود نسبت به وخامت حال ایشان و همچنین حل مشکلات موجود از طریق گفت‌وگو شد.
 
به هر ترتیب، شیخ زکزاکی و شیعیان مظلوم نیجریه اگرچه دوران سختی را سپری می‌کنند و در زیر چکمه‌های عمال استکبار روزگار می‌گذرانند، اما بی تردید پیروزی نهایی متعلق به آنهاست و خداوند وعده این پیروزی را داده است؛ وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ (قصص؛ آیه ۵).

کلید واژه: شیخ زکزاکی
کد مطلب: 74019
زمان انتشار: چهارشنبه 2 مرداد 1398 - 11:38:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین