به روز شده: 2 ساعت و 23 دقیقه قبل
کد مطلب: 74063
زمان انتشار: یکشنبه 6 مرداد 1398 - 07:22:35

اتحادیه اروپا به برخورد با تجمع غیرقانونی در مسکو واکنش نشان داد

اتحادیه اروپا به برخورد با تجمع غیرقانونی در مسکو واکنش نشان داد
حقوق بشر  > جهان  - سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به دستگیری صدها نفر از معترضان در تجمع غیرقانونی در مسکو، از روسیه خواست به تعهدات خود به سازمان امنیت و همکاری اروپا پایبند باشد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا بامداد یکشنبه در بیانیه ای گفت: بیش از هزار تن از تظاهرکنندگان مسالمت جو از جمله شخصیت ها و روزنامه نگاران مشهور مخالف دولت امروز در مسکو دستگیر شدند که خواستار برگزاری انتخابات آزاد و دمکراتیک بودند.

این بیانیه برخورد با این تجمع غیرقانونی را «استفاده نامتناسب از زور علیه تظاهرکنندگان مسالمت جو» توصیف کرد و آن را در ادامه آنچه «سلسه دستگیری ها و حملات نگران کننده علیه سیاستمداران مخالف در روزهای اخیر» می خواند، توصیف کرد.

سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا همچنین «آزادی های اساسی بیان و تجمع» را شناسایی شده در قانون اساسی فدراسیون روسیه دانست و خواستار صیانت از این آزادی ها شد.

بیانیه اتحادیه اروپا از مقام های فدراسیون روسیه خواست که به تعهدات خود به سازمان امنیت و همکاری اروپا و دیگر تعهدات بین المللی در انتخابات پیش رو پایبند باشند.

رسانه ها گزارش دادند که در جریان تجمع در مسکو پایتخت روسیه تاکنون بیش از یک هزار تن توسط پلیس دستگیر شده اند. این تجمع بدون مجوز در اعتراض به حذف شماری از نامزدهای مستقل (مخالف دولت) در انتخابات مجلس محلی مسکو در یکی از بلوارهای مرکزی این شهر برگزار شد.

پلیس مسکو روز شنبه با پایان یافتن تجمع معترضان اعلام کرد که این افراد به دلیل برهم زدن نظم عمومی و شرکت در تجمع بدون مجوز دستگیر شده اند و تعداد قابل توجه ای از آنان اهل مسکو نیستند.

گفتنی است، با توجه به فراخوان های چند روز پیش مخالفان در شبکه های اجتماعی، امروز پیش بینی می شد که معترضان با وجود اخطارهای پیشین مقامات شهرداری و پلیس مسکو در خیابان تورسکوی مسکو روبروی شهرداری پایتخت دست به تجمع بزنند.

از این رو از ساعات اولیه تجمع نیروهای پلیس و ضد شورش در محدوده شهرداری مسکو مستقر شدند و اجازه شکل گیری اعتراضات در خیابان اصلی را به معترضان ندادند.

اجتماع اعتراضی مخالفان دولت روسیه در حالی در برابر ساختمان شهرداری مسکو در خیابان تورسکوی در مرکز مسکو برگزار شد که سرگئی سابیانین شهردار مسکو صبح امروز درتوئیتی به شرکت کنندگان در این تجمع اخطار داد که با برخورد پلیس مواجه خواهند شد.

شهردار مسکو تاکید کرد که معترضان و نامزدهای رد صلاحیت شده باید از طریق حقوقی به دنبال حل وفصل مشکلات خود باشند و برپایی نا آرامی هیچ نتیجه ای در پی نخواهد داشت و تنها نظم پایتخت را برهم می زند.

 اجتماع اعتراضی در برابر شهرداری مسکو ساعت 14 بعدازظهر به وقت مسکو آغاز شد و پیش از آن ماموران امنیتی دهها نفر از افراد واقع در این محل را بازداشت کردند.

روز گذشته و امروز نیز شماری از رهبران مخالفان ازجمله دمیتری گودکوف و لیوبوف سوبول که فراخوان به شرکت در تجمع غیر قانونی داده بودند پیش از رساندن خود به محل تجمع توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند و با توجه به بی توجه ای به اخطارهای پلیس برای نداشتن مجوز ممکن است با احکام سنگینی مواجه شوند.

چند روز پیش نیز الکسی ناوالنی برجسته ترین رهبر مخالفان پس از خروج از منزل توسط ماموران پلیس بازداشت و روانه بازداشتگاه شد و گفته شده که تا یک ماه باید در بازداشت باشد.

او شنبه گذشته در تجمع دارای مجوز در همین رابطه اعلام کرده بود که اگر مشکل رد صلاحیت شده ها حل نشود، هفته آینده نیز دوباره تجمع برگزار خواهد شد.

در هفته های اخیر چند بار تظاهرات در اعتراض به حذف نامزدهای انتخابات مجلس محلی مسکو در پایتخت روسیه برگزار شده است.
آخرین مورد اجتماع اعتراضی در مسکو روز 29 تیر ماه برگزار شد و در حالی که پلیس مسکو شمار افراد شرکت کننده در آن را 12 هزار نفر خواند مخالفان از شرکت 20 هزار تن در این تجمع خبر دادند.
پیشتر والنتین گوربونوف رئیس کمیسیون انتخابات مسکو در جمع بندی نتایج مرحله اول کارزار انتخابات مجلس محلی مسکو اعلام کرد که ۲۳۳ نامزد در انتخابات ثبت شده اند که ۱۷۱ نفر نمایندگان احزاب و ۶۲ نفر نامزد مستقل بودند و ۵۷ نفر نیز رد شدند.
انتخابات مجلس محلی مسکو به نام موس گور دوماً روز هشتم ماه سپتامبر (۱۷ شهریور ماه) برگزار می شود و ساکنان هر منطقه مسکو در مجموع ۴۵ نماینده این مجلس قانونگذاری را انتخاب می کنند.

کلید واژه: روسیه
کد مطلب: 74063
زمان انتشار: یکشنبه 6 مرداد 1398 - 07:22:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد