به روز شده: 13 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 74209
زمان انتشار: یکشنبه 13 مرداد 1398 - 09:44:45

اشتهای بالای ترامپ به استفاده از تسلیحات کشتار جمعی

 اشتهای بالای ترامپ به استفاده از تسلیحات کشتار جمعی
حقوق بشر  > جهان  - خبر خروج رسمی آمریکا از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد» زمانی نگرانی‌های جهانی را بیشتر افزایش می‌دهد که بدانیم ترامپ مارس فروردین ۹۵ در جریان تبلیغات انتخاباتی‌اش، در ایالت ویسکانسن آمریکا گفته بود که «شاید روزی ما مجبور شویم از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کنیم»!

 

آمریکا روز جمعه ۱۱ مرداد ۹۸ برابر با دوم آگوست ۲۰۱۹ به صورت رسمی از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد با روسیه یا INF خارج شد.
به گزارش میزان، روسیه نیز در واکنش به اقدام آمریکا از پیمان مزبور خارج شد؛ این موضوع، باعث شده است تا نگرانی‌هایی در محافل سیاسی و رسانه‌ای دنیا پیرامون آغاز جنگ تسلیحاتی مطرح شود.

خبرگزاری رویترز، پس از انتشار خبر خروج رسمی آمریکا از پیمان «آی ان اف» گزارش داد:  انتظار می‌رود آمریکا در چند هفته آینده موشک کروز زمین به هوای جدیدی را مورد آزمایش قرار دهد. پنتاگون نیز اعلام کرده است که در ماه نوامبر(آبان) موشک بالستیک با برد متوسط را آزمایش خواهد کرد.

بنا به گزارش رویترز، دونالد ترامپ رئیس رژیم آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود: زمانش که برسد، آمریکا زرادخانه هسته‌ای خود را افزایش خواهد داد و این یک پیام برای روسیه و چین است.

روزنامه کامرسانت روسیه پیش از اعلام خروج آمریکا از «آی ان اف» به نقل از یک مقام نظامی این کشور نوشته بود: «پیمان‌های تسلیحاتی بین روسیه و آمریکا همواره عاملی برای بازدارندگی هسته‌ای بوده و عواقب خودداری از ادامه اجرای این توافقات می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی باشد».

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در واکنش به الغاء پیمان «آی ان اف» گفت: پیمان منع تولید موشک‌‌های هسته‌ای میان بُرد، توافقی مهم بوده و به ثبات اروپا و پایان جنگ سرد کمک کرد. انقضاء این پیمان به معنای از بین رفتن عامل بازدارنده و ارزشمند جنگ هسته‌ای در جهان است؛ این امر موجب تشدید تهدیداتی می‌شود که از ناحیه موشک‌های بالستیک ایجاد می‌شوند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در بخشی از پیامی که روز جمعه ۱۱ مرداد، در صفحه شخصی خود در فضای مجازی منتشر کرد، بیان داشت: آمریکا باید از منزوی کردن خود دست بکشد و واقعیت‌های جدید جهانی را بپذیرد. قدرت و تجارت بین‌المللی در حال تغییر است. نه تروریسم اقتصادی علیه ایران و چین و نه خارج شدن از معاهده‌ موشک‌های میان‌برد با روسیه این حقیقت را تغییر نمی‌دهد.

در همین رابطه، فرزان شهیدی کارشناس مسائل سیاست خارجی به خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، گفت: ملغی شدن پیمان منع گسترش موشک‌های میان‌‎برد هسته‌ای یا «آی ان اف»، بیش از همه موجب نگرانی اروپایی‌هایی می‌شود چرا که یکطرف این پیمان، روسیه‌ای قرار داشت که در همسایگی کشورهای اروپای غربی و عضو ناتو است و تعهد نداشتن مسکو به تولید موشک‌هایی با برد مشخص، بزرگترین تهدید برای متحدان و موتلفان اروپایی آمریکا است.

بنا به گفته این کارشناس عضو اندیشکده راهبردی تبیین، آمریکا با استمرار خروج‌های خود از پیمان‌ها و معاهدات بین‌المللی می‌خواهد به جهانیان القاء کند که داعیه نظام تک قطبی را از فهرست راهبردهای کلان خود در عرصه جهانی خارج نکرده و کماکان به دنبال استیلا و سیطره‌جویی و اتخاذ رویکرد هژمونیک است. ترامپ نیز چه پیش از انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و چه پس از ورود به کاخ سفید، بارها اعلام کرد که تعهدی به پیمان‌ها و معاهدات بین‌المللی ندارد.البته زمزمه‌های خروج آمریکا از پیمان منع گسترش موشک‌های میان‌‎برد هسته‌ای، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما مطرح شد؛ در آن مقطع نیز، محافل آمریکایی، روسیه را متهم به افزایش برد موشک‌های هسته‌ای از سطح ۵۵۰۰ کیلومتر کردند.

«پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد» یا «آی ان اف» در سال ۱۹۸۷ میان «میخائیل گورباچف» آخرین رئیس اتحاد جماهیرشوروی و «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور وقت آمریکا با هدف کنترل تسلیحاتی در واشنگتن به امضا رسید.

مطابق «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد»، هر دو کشور آمریکا و شوروی باید زرادخانه‌های خود را از موشک‌های بالستیکی با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر خالی می‌کردند. بر همین اساس روس‌ها موشک «اوکا» و آمریکایی‌ها موشک «پرشینگ» خود را از رده خارج کردند.

شهیدی در همین رابطه به خبرنگار میزان گفت: پیمان منع گسترش موشک‌های میان‌‎برد هسته‌ای که در زمان جنگ سرد میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، رهبران آمریکا و شوروی منعقد شد یکی از ارکان پایان بخشی به مسابقه تسلیحاتی رعب‌آور دنیا بود و به موجب این پیمان، تا سال ۱۹۹۱، در حدود ۲۶۰۰ موشک هسته‌ای میان‌برد که تهدید بالقوه امنیت و صلح جهانی بود، منهدم شد. 

اما خروج یکجانبه آمریکا از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد» یا همان «آی ان اف» می‌تواند معاهده «استارت ۳» را هم که موعد تمدید آن سال ۲۰۲۱ است، از اعتبار ساقط کند.

استارت ۳ معاهده‌ای میان آمریکا و روسیه است که در ۱۹ فروردین ۱۳۸۹ در پراگ پایتخت جمهوری چک میان واشنگتن و مسکو منعقد شد و طبق آن طرفین متعهد به کاهش تسلیحات هسته‌ای خود شدند.

اما خبر خروج رسمی آمریکا از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد» زمانی نگرانی‌های جهانی را بیشتر افزایش می‌دهد که بدانیم ترامپ مارس ۲۰۱۶ (فروردین ۹۵) در جریان تبلیغات انتخاباتی‌اش، در ایالت ویسکانسن آمریکا گفته بود که «شاید روزی ما مجبور شویم از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کنیم»!

بنا به گزارش شبکه تلویزیونی آمریکایی «ام اس ان بی سی»، ترامپ در همان مقطع کاندیداتوری از مشاوران سیاست خارجی خود چنیدن بار پرسیده بود که چرا آمریکا نمی‌تواند از تسلیحات هسته‌اش استفاده کند؟

ترامپ پس از حضور در کاخ سفید به عنوان رئیس رژیم آمریکا نیز نتوانست علاقه خود به تسلیحات اتمی را کتمان کند؛ وی در مرداد ۹۶ طی توئیتی که درونمایه‌ای تهدید آمیز برای امنیت جهانی داشت، نوشت: تسلیحات هسته‌ای آمریکا از هر زمان دیگری به مراتب قوی‌تر و قدرتمندتر است.

شهیدی کارشناس مسائل سیاست خارجی در رابطه با تاثیر الغای پیمان «آی ان اف» در توازن قوای نیروهای اثرگذار دولتی در عرصه جهانی به خبرنگار میزان گفت: در این میان نباید موضوع چین را نیز مغفول گذاشت؛ چرا که یکی از بهانه‌های ترامپ برای خروج از «آی ان اف»، عدم عضویت پکن در این پیمان بود؛ این امر با توجه به گسترش توان موشکی چین به عنوان قدرت نوظهور نظامی و دایر بودن روابط استراتژیکی میان روسیه و چین، قابل تامل است.

بنا به گفته شهیدی، خروج آمریکا از پیمان منع گسترش موشک‌های میان‌‎برد هسته‌ای یا «آی ان اف» که به الغای این پیمان تاثیرگذار و امنیت آفرین جهانی منجر شد، وضعیت پیچیده‌ای را در عرصه بین‌الملل ایجاد خواهد کرد و بر نگرانی‌ها مبنی بر وقوع اتفاقات غیرمترقبه خواهد افزود.   

کد مطلب: 74209
زمان انتشار: یکشنبه 13 مرداد 1398 - 09:44:45
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد