به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 74227
زمان انتشار: یکشنبه 13 مرداد 1398 - 20:06:35

فعال حقوق بشر عراقی: زکزاکی ها همه جا وجود دارند اما به دلیل دیکتاتور بودن حاکمان سرکوب می شوند

فعال حقوق بشر عراقی: زکزاکی ها همه جا وجود دارند اما به دلیل دیکتاتور بودن حاکمان سرکوب می شوند
حقوق بشر  -  شیخ علی عبدالرزاق مرزه گفت​: در هر منطقه یک شیخ زکزاکی وجود دارد، اما به دلیل دیکتاتور بودن حاکمان و رژیم های عربی این زکزاکی‌ها سرکوب می‌شوند و به آن‌ها اجازه آزادی بیان و آزادی عقیده و اندیشه داده نمی شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، شیخ علی عبدالرزاق مرزه فعال حقوق بشر از عراق امروز در چهارمین نشست بین المللی حقوق بشر اسلامی که در سالن جلسات ستاد حقوق بشر قوه قضائیه برگزار شد، اظهار داشت : صدام حسین حاکم دیکتاتور عراق را همه ملت ها به خاطر ظلم و دیکتاتور بودنش می شناسند. این دیکتاتور خون های زیادی را پایمال کرد، از جمله خونریزی‌های او حمله به جمهوری اسلامی ایران و جنگ تحمیلی با این کشور بود که صد‌ها هزار نفر از هر دو طرف ایران و عراق قربانی این جنگ شدند.

وی افزود: از زمانی که تغییراتی در قانون اساسی ایجاد شد و دولت عراق طبق قانون جدید تشیکل شد، در این نظام که مبتنی بر قانون اساسی  است حقوق بشر در این کشور رعایت می‌شود ،به ویژه اینکه در عراق اقوام و مذاهب مختلفی داریم. اما اگر احزاب هر کدام بخواهند خود را رهبر و فرمانده یک دولت بدانند هر چند در این کشور دموکراسی برقرار باشد، اما این دموکراسی از نظر عملی به هرج و مرج کشیده خواهد شد.

شیخ عبدالرزاق مرزه در ادامه تأکید کرد: درست است که انتخابات برگزار می‌شود و پارلمان و نخست وزیر و رئیس جمهور توسط مردم انتخاب می‌شوند اما احزاب هر کدام قدرتی را در دست دارند و با این قدرت می‌توانند حتی با قانون اساسی نیز مخالفت کنند و این مسائل خواسته‌های حقوق بشری را تضعیف می‌کند.

وی افزود: البته موسسه‌هایی هم تاسیس شدند که آزادانه فعالیت می‌کنند، اما در حقیقت اینگونه موسسه‌ها از نظر مکتب اسلامی هیچگونه تجربه‌ای ندارند در حالی سکولار‌ها بر موسسه‌های حقوق بشر همچنان مسلط هستند. از این موسسه‌ها انتظار فعالیت مثبت و خیری نداریم، زیرا فرهنگی که آن‌ها مننتشر می‌کنند ضد اسلام و مسلمانان است. ما نیاز به موسسه‌هایی داریم که بر پایه اسلام و در سطح اتحادیه عرب باشند شاید هم جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها کشور اسلامی که نماینده اسلامگرایان است بتواند چنین فعالیتی را انجام دهد.

فعال حقوق بشری عراق گفت:​ ما نیاز به موسسه‌های گستره‌تر و بزرگ تری داریم و اعضای این موسسه‌ها باید دوره‌های ویژه حقوق بشر را آموزش ببینند تا ملت عراق را بر اساس حقوق بشری واقعی که حامی انسان عدالت گستر باشد، هوشیار و بیدار کند و امیدواریم این مسئله در آینده محقق شود. البته بدبین یا ناامید نیستم، زیرا سیر تحولات عراق، مثبت است هرچند عراق با مشکلاتی هم مواجه می‌شود، اما امیدوارم به مرحله‌ای برسیم که هر شهروند عراقی بسته‌ای از حقوق بشر باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر جامعه بین الملل اجازه بدهد که اعتماد به موسسه‌های حقوق بشری برگردد و این موسسه‌های حقوقی بتوانند در کشور‌های عربی آزادانه فعالیت کنند، شرایط خوبی برای حقوق بشر ایجاد خواهد شد، زیرا بیشتر حاکمان کشور‌های عربی در حقیقت دیکتاتورند و درخواست‌های حقوق بشری هیچگاه با نظام دیکتاتوری همخوانی ندارد علرغم اینکه تغییراتی هم رخ بدهد.

شیخ مرزه در بخش دیگری از سخنانش درباره جایگاه شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه در جهان اسلام و نقش وی در تحولات مجامع اسلامی گفت​: در هر منطقه یک شیخ زکزاکی داریم، اما شرایط متفاوت است ما در شبه جزیره عربستان شهروندانی داریم که حامی زکزاکی هستند، همان طور که امام صادق علیه السلام فرمودند هر زمینی کربلاست و هر روزی عاشوراست، بنابراین در همه جا زکزاکی ها حضور دارند، اما به دلیل دیکتاتور بودن حاکمان و رژیم‌های عربی این زکزاکی‌ها سرکوب می‌شوند و به آن‌ها اجازه آزادی بیان و آزادی عقیده و اندیشه داده نمی شود.

کد مطلب: 74227
زمان انتشار: یکشنبه 13 مرداد 1398 - 20:06:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد