به روز شده: 1 روز و 5 ساعت و 32 دقیقه قبل
کد مطلب: 74441
زمان انتشار: دوشنبه 28 مرداد 1398 - 14:41:18

معاون اول قوه قضائیه : بسیاری از جرایم موجود در سایر استان‌ها در خراسان جنوبی وجود ندارد

قوه قضائیه  -  مراسم معارفه رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، مراسم معارفه رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضا ضمن تبریک به مناسبت عید غدیر اظهار کرد: خدا را از باب همه نعمت هایش سپاسگزاریم و از اینکه توفیقی حاصل شد در خدمت شما سروران عزیز باشم خدا را شاکرم.

وی ادامه داد: عید غدیر واقعه بسیار برزگی است و حقیقتا ما از درک عمق این واقعه عاجز هستیم. این شخصیت امیرالمومنین (ع) است که به این واقعیت عظمت بخشیده و باعث شده که این عید، عیدالله اکبر شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اضافه کرد: متاسفانه بشر نتوانست از وجود این شخصیت الهی نه در زمان حیات استفاده کند و به آن پی ببرد و نه بعد از آن. واقعیت این است که آنطور که شاید و باید امیرالمومنین (ع) شناخته شده نیست؛ هنوز هم حتی طرفداران اسلام ناب و حتی کسانی که دنبال حقیقت بودند نتوانسته اند این واقعه بزرگ را به درستی درک کنند.

وی تصریح کرد: در جریان اثبات حق، خیلی از حق‌ها با دو شاهد عادل استیفا می‌شود. در واقعه غدیر هزاران نفر که بسیاری از آن‌ها انسان‌هایی عادل و فاضل بودند، شاهد قضیه بودند و شهادت دادند و باز هنوز هم که هنوز است، این حق برای همگان به اثبات نرسیده است. از خداوند بزرگ می‌خواهیم که ما را در این شب و روز بزرگی که در پیش داریم، فضل و کرمش را شامل حال همه ملت ایران و مسلمین جهان بگرداند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای خطاب به همکاران قضایی گفت: اگر می‌خواهیم حامل عدل باشیم و گره از کار مردم باز کنیم و به درد مردم برسیم و احقاق حق کنیم، باید اول به پرونده خودمان نگاه کنیم و خودمان را اصلاح کنیم. اگر من اصلاح نشدم، نمی‌توانم حامل عدل و اجرای عدالت باشم.

وی با طرح این سوال که آیا اگر از هوای نفس و شیطان تبعیت کردم، می‌توانم مجری عدالت باشم، گفت: اگر بر نفس خودم مسلط نشدم و بین خودم و خدا را اصلاح نکردم، بعید است بتوانم اصلاح ذات‌البین کنم و نگاهی واحد به همه اطراف پرونده داشته باشم و ممکن است خدای ناکرده نگاه من متفاوت شود. در جریان رسیدگی‌ها فردی دارای موقعیت اجتماعی است و فرد دیگری قرابت و دوستی دارد و فرد دیگری زر و زور دارد؛ در اینجا اگر من خودساخته نباشم چه بسا تحت تاثیر هر یک از این‌ها قرار گیرم و اگر تحت تاثیر این موارد (زر، زور، قرابت و نسبت) قرار گیرم، معلوم است که پای من در زمینه اجرای عدالت می‌لنگد.

گفتنی است، در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حمیدی که پیش از این در سمت رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان بود؛ به عنوان رئیس جدید دادگستری استان خراسان جنوبی معارفه شد.

معاون اول قوه قضاییه ضمن قدردانی از نماینده، ولی فقیه در استان و استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: امروز برای تکریم و سپاس از زحمات آقای سیفی جمع شده‌ایم. او در طول حدود سه دهه در این استان و در حوزه قضایی کار کرده و چند سالی نیز در سمت ریاست کل دادگستری استان بود. همکاران عزیز و مدعوین می‌دانند که کار قضا امری خطیر و سخت است و اینکه انسان بتواند در یک استان حدود سه دهه تلاش و کار کند و بعد هم مدیریت حوزه قضایی کل استان را عهده دار شود و بین مردم و مسئولان صاحب احترام شود، این نعمت بزرگی است.

وی با تشکر از رئیس کل سابق دادگستری استان خراسان جنوبی افزود: از شما تشکر می‌کنم و شما هم از خداوند شاکر باشید. از مردم هم که نزدیک سه دهه شما را پذیرفتند و به شما احترام گذاشتند و از همکاران قضایی هم به دلیل همکاری با شما تشکر می‌کنم.

وی افزود: هم ریاست قوه قضاییه و هم بنده تلاش کردیم که آقای سیفی در مسئولیت خود بماند؛ اما ایشان به دلیل بیماری اصرار بر بازنشستگی داشت.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: از حجت الاسلام و المسلمین حمیدی که این مسئولیت را پذیرفت نیز تشکر می‌کنم. کسی که حدود ۲۱ سال در استان سیستان و بلوچستان خدمت کند که ۱۱ سال آن در سمت رئیس کل دادگستری استان باشد با آن شرایطی که استان دارد، کارش بسیار سخت بوده است و امیدوارم وی در مسئولیت جدید هم کما فی السابق و بیش از گذشته تلاش کند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: آفای حمیدی بدانید که این مردم سزاوار خدمت هستند. البته اینکه می‌گویم نه اینکه شما نمی‌دانید؛ بلکه از باب تذکر و یادآوری است. اگر ما این را درک کنیم که مردم ما امروز شایسته و سزاوار خدمت هستند، به شکل دیگری دل به کار می‌دهیم.

وی افزود: ما قدر این مردم را باید بدانیم. سپاهی، ارتشی، بسیجی، قاضی، کارمند، استاندار، فرماندار، بخشدار و شهردار همه باید منت از مردم بکشیم. خداوند این توفیق را به ما داده است که به این مردم و نظام خدمت کنیم و این نعمت بزرگی است.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: بحمدالله در این استان با ریشه‌های عمیق دینی و با روحانیت بزرگی که در طول تاریخ در اینجا کار و تلاش کردند، بسیاری از گرفتاری‌هایی را که برخی استان‌ها دارند، ندارد. بسیاری از جرائم و جرائم خشن که در برخی استان‌ها داریم در اینجا نداریم و خداوند را شاکر هستیم؛ اما مسائلی نیز هست که معتقدم با همکاری همه بخش‌های خارج از قوه قضاییه و داخل قوه قضاییه و با همکاری تمامی همکاران باید حل شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: یکی مسئله مواد مخدر است که ریشه آن جای دیگر است و آنطور که شنیدم شاید بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد از متهمان مواد مخدری که در اینجا تحت تعقیب قرار می‌گیرند از افراد این استان نیستند و از جا‌های دیگر می‌آیند. آن‌هایی که جرایم بسیار سنگین دارند، مسائل‌شان خارج از اینجاست؛ اما به هر تقدیر در کل استان نیز مشکلاتی هست. می‌بایست همکاری و همفکری با استان‌های همجوار و مسئولان استان انجام دهید و فکر کنید که چه اقداماتی را انجام دهید که در مرحله اول مردم خود استان نه به اعتیاد و نه خرده فروشی مواد مخدر و نه خدای نکرده بالاتر و عمده اش گرفتار نشوند و اگر مبتلا شدند چکار کنید؛ اگر دستگیر و محکوم شدند در زندان با آن‌ها چگونه رفتار کنید؛ چگونه آن‌ها را بسازید؛ با خانواده‌ها چکار کنید و آن‌ها چگونه می‌توانند در این مسیر کمک کنند.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: باید فکر کنید که با زندانی و خانواده‌اش چکار کنید و چگونه پیشگیری و اصلاح کنید و چگونه کاری کنید که فرزندانشان از تحصیل و شغل نیفتند و خودشان بعد از مدتی که از حبس آزاد شدند، دوباره رها نشوند و بتوانند به اجتماع باز گردند که این یکی از معضلات است و نیاز به همفکری دارد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ی تصریح کرد: مسئله بعدی میزان تصادفات است. با استاندار و نیروی انتظامی جلسه بگذارید و از فکر مردم استفاده و مدیر کل راه را دعوت کنید و زیرساخت‌ها و جاده و نقاط حادثه خیز را شناسایی و بر روی فرهنگ مردم در رانندگی کار کنید. آمار دقیقی ندارم؛ اما می‌دانم آمار نسبت به جمعیت و منطقه بالاست و وقتی که این‌ها اصلاح شود پرونده‌های کمتری به مجموعه شما سرریز می‌شود.

وی بیان داشت: یکی دیگر از مسائل منطقه درگیری‌های منجر به ضرب و جرح است. این استان سالیان سال است که دچار خشکسالی است که ان‌شاءالله خداوند تفضل کند و بارندگی‌ها ادامه پیدا کند. خشکسالی، آب و مشکلات دیگر باعث می‌شود که تعداد قابل توجهی از پرونده‌های ایراد ضرب و جرح تشکیل شود. بخشی دیگر از پرونده‌ها مسائل خانوادگی است، عناونین اتهام توهین و بعضا تهدید است که می‌شود با صلح و سازش و کمک مردم آن‌ها را حل کرد. ما نباید به شورای حل اختلاف اکتفا کنیم. شورای حل اختلاف کار خود را می‌کند و باید آن را تقویت کنیم و توسعه دهیم و از ظرفیت کشور و علما و امام جمعه و آموزش و پرورش و بخش‌های مختلف باید استفاده کنیم.

معاون اول قوه قضاییه خطاب به رئیس کل جدید دادگستری استان خراسان جنوبی تصریح کرد: خواهشم این است که تا جایی که مقدور است مردم بتوانند با شما و زیر مجموعه تان ارتباط داشته باشند و ارتباط با مسئولان یک تعامل نزدیک باشد.

وی در پایان گفت: مردم را گرامی و عزیز بدارید و برای آن‌ها و همکارانتان احترام قائل شوید و کاری کنید که آن‌ها عزیز باشند و در مورد صیانت از فرد و مجموعه هرمقدار که می‌توانید تلاش کنید.

منبع: میزان

کد مطلب: 74441
زمان انتشار: دوشنبه 28 مرداد 1398 - 14:41:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری