به روز شده: 1 روز و 18 ساعت و 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 74444
زمان انتشار: دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17:21:20

دادستان تهران تأکید کرد: تسریع در رسیدگی ‌پرونده‌های مسن/ ساماندهی پرونده‌های اجرای احکام

دادستان تهران تأکید کرد: تسریع در رسیدگی ‌پرونده‌های مسن/ ساماندهی پرونده‌های اجرای احکام
قوه قضائیه  - دادستان تهران ضمن اشاره به تسریع در رسیدگی پرونده‌های مسن بر اجتناب و پرهیز قضات از هرگونه توصیه و سفارش‌پذیری در پرونده‌های قضایی و تعیین تکلیف زندانیان و ساماندهی پرونده‌های اجرای احکام تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران ، جلسه شورای معاونین دادستانی تهران روز یکشنبه بیست و هفتم مرداد با حضور معاونان دادستان و سرپرستان نواحی دادسرا ، به ریاست دکتر القاصی دادستان‌تهران برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر علی القاصی دادستان تهران ضمن تبریک به مناسبت اعیاد قربان و غدیر به تشریح اهداف و برنامه‌های این شورا پرداخت.
دادستان تهران در ادامه از زحمات مجموعه معاونین قدردانی و برگزاری مستمر جلسات شورای معاونین را خواستار و بر آن تأکید نمود.
وی با اشاره به اصلاح ساختار تشکیلاتی دادسرای تهران گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده در خصوص بازنگری و تصویب ساختار تشکیلاتی قضائی و اداری دادسرای عمومی و انقلاب تهران این امر منجر به ایجاد نواحی و پست های جدید و همچنین ارتقاء قابل توجه پست‌های سازمانی گردیده است.
القاصی در ادامه، عملکرد دادسرا را طی 4 ماه اول سال جاری تشریح و با اشاره به وضعیت آمار و میزان کسب امتیازات، تصریح کرد: سرپرستان نواحی دادسراها باید در جهت رفع اطاله‌دادرسی تلاش و پیگیری‌مجدانه داشته باشند تا ما شاهد کاهش پرونده‌های مسن و تسریع در رسیدگی‌ها باشیم.
  وی در ادامه با تأکید بر رعایت سلسله‌مراتب اداری خواستار انعکاس به‌موقع وقایع مهم به حوزه دادستانی به صورت مستقیم و مکتوب شد.
دادستان تهران با اشاره به رعایت عدالت و انصاف در رسیدگی قضایی افزود: قضات باید از پذیرش هرگونه توصیه و سفارش جداً اجتناب و پرهیز نمایند چرا که جایگاه و شأن قضاوت عاری از توصیه‌پذیری است.
دادستان تهران در ادامه با توجه به اهمیت رسیدگی و تعیین تکلیف زندانیان و ساماندهی پرونده‌های اجرای احکام  بر ضرورت تلاش و پیگیری مضاعف در این خصوص تأکید کرد.
وی تعیین تکلیف سارقین متواری و ضرورت دستگیری آنان را ازجمله اقدامات لازم برشمرد که نیازمند پیگیری عاجل است.
دادستان تهران با اشاره به دستورالعمل مقام معظم رهبری در خصوص عفو محکومان، تأکید نمود: افرادی باید در لیست عفو قرار گیرند که دارای استحقاق هستند و با توجه به محدودیت زمانی باید در تکمیل و ارسال آن تسریع شود.
دادستان تهران با اشاره به این که دادسرا یک ساختار قضایی مستقل و دارای وظائف و تکالیف قانونی است افزود: ضرورت دارد با توکل بر لطف پروردگار و توانمندی‌های مجموعه همکاران‌قضایی و اداری و مدیران شریف و شایسته باید تلاش نماییم این نهاد تبدیل به یک مجموعه پویا، به روز و پیشرو در دفاع از حریم حقوق‌عمومی و خصوصی گردیده و خدمت در این جایگاه تبدیل به یک آرمان‌مقدس شود.
در ادامه جلسه معاون‌اجرایی‌دادستان نیز به ارائه گزارش مستندِ پاورپوینت آمار عملکردی و میزان و نحوه کسب امتیازات و ابلاغ الکترونیک دادسرا‌های تهران در 4 ماهه سال جاری پرداخت و ضمن تشریح عملکرد هر یک از نواحی 38 گانه به عملکرد مثبت و منفی آمار و کسب امتیازات برخی شعبات نواحی نیز اشاره نمود، ‌دکتر ‌برزویی ضمن تشریح عوامل مؤثر در عملکرد و کسب امتیازات مثبت به پرسش و ابهامات مطرح شده توسط معاونین نیز پاسخ گفت.
وی بر ضرورت اعمال نظارت بر عملکرد و میزان پرونده‌های وارده ، مختومه و مانده در شعبه تأکید کرد و افزود: این نظارت باید به نحوی باشد که در هر ماه شاهد کاهش پرونده‌های مسن و مانده موجودی تمامی شعب باشیم.
معاون‌اجرایی‌دادستان‌تهران خاطرنشان ساخت: چنانچه نقطه‌نظر و یا پیشنهادی در جهت غنای برنامه ارائه شده و همچنین امکان نظارت دقیق‌تر بر عملکرد وجود داشته باشد ، سرپرستان نواحی می‌توانند مراتب را به صورت مکتوب جهت جمع‌بندی ارائه نمایند.
در پایان جلسه جناب آقای کیان‌منش معاون قضایی دادستان به چگونگی کیفیت تنظیم جدول تعدیل و نحوه امتیاز‌دهی نواحی دادسرای‌تهران پرداخت و ضمن تشریح وضعیت موجود از حیث پرونده‌های وارده و همچنین منابع و نیروهای‌قضایی به سؤالات حضار نیز پاسخ گفت.

کد مطلب: 74444
زمان انتشار: دوشنبه 28 مرداد 1398 - 17:21:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری