به روز شده: 2 ساعت و 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 74516
زمان انتشار: دوشنبه 4 شهریور 1398 - 07:58:44

موسوی: انتظار نداشتیم اروپا مطالبه غیرقانونی آمریکا درباره «بازداشت شهروندان ایرانی» را اجرا کند

موسوی: انتظار نداشتیم اروپا مطالبه غیرقانونی آمریکا درباره «بازداشت شهروندان ایرانی» را اجرا کند
حقوق بشر  > ایران  - سخنگوی وزارت خارجه گفت: طبق توافقی که فی مابین آمریکا و اروپایی‌ها بود، اروپا نیز با این کشور همکاری کرد و بنا به درخواست دولت آمریکا چند تن از شهروندانی ایرانی را در کشور‌های اروپایی به ظن دور زدن تحریم‌ها بازداشت و به ایالات متحده مسترد کردند که انتظار نمی‌رفت اروپا این مطالبه غیرقانونی آمریکا را اجرایی کند.
سید عباس موسوی در گفت‌وگو با میزان درباره اقدامات وزارت خارجه در خصوص وضعیت دانشمندان و شهروندانی ایرانی بازداشت شده در آمریکا، گفت: وزارت خارجه برای اثبات بی‌گناهی این افراد اقداماتی حقوقی و سیاسی مختلفی را در دستور کار کرد. همچنین از طریق «ان.جی.او‌»ها(سازمان‌های مردم نهاد) نیز کار‌های را صورت داده است.

وی افزود: آمریکا مدعی است این افراد تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران را دور زده‌اند، تحریم‌هایی که خودش مبنای غیرقانونی دارد. در همین راستا طبق توافقی که فی مابین آمریکا و اروپایی‌ها بود، اروپا نیز با این کشور همکاری کرد و بنا به درخواست دولت آمریکا چند تن از شهروندانی ایرانی را در کشور‌های اروپایی به ظن دور زدن تحریم‌ها بازداشت و به ایالات متحده مسترد کردند که انتظار نمی‌رفت اروپا این مطالبه غیرقانونی آمریکا را اجرایی کند.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: آمریکا در حالی مدعی است که این افراد تحریم‌ها را نقض کرده‌اند که در زمان بازداشت این افراد تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی اصلا وجود نداشته است اما با وجود اقدامات دیپلماتیک و حقوقی وزارت خارجه، سایر نهاد‌ها و خانواده افراد بازداشت شده هنوز نتیجه‌ای نداشته است.

وی در مورد پیشنهاد تبادل زندانیان آمریکایی با این افراد خاطر نشان کرد: این پیشنهاد چندی قبل از سوی ظریف مطرح شد تا در نتیجه مذاکره و انجام توافق، زندانیان ایرانی با زندانیان آمریکایی که در کشورمان مرتکب جرم واقعی شده بودند، تبادل شوند اما معلوم بود که طرف آمریکایی اصلا سرنوشت شهروندانش برایش مهم نیست و لذا حاضر به انجام کار قانونی در این راستا نشد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره گفت‌وگوی ظریف با نماینده چین در امور سوریه اظهار داشت: اقدامات جمهوری اسلامی در این مساله در جهت کاهش تنش و برقراری ثبات و امنیت در سوریه صورت می‌گیرد. هدف ایران مبارزه با تروریسم است اما در نیت کشور‌های فرامنطقه‌ای نه تنها شک نداریم بلکه یقین داریم که خیر نیست.

وی تاکید کرد: با این حال چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل کشوری که همواره سعی دارد در میان کشور‌های منطقه تعادل ایجاد کند، در حال رایزنی با همه طرف‌هاست و در این راستا از همه ظرفیت‌های خود استفاده می‌کند.
کد مطلب: 74516
زمان انتشار: دوشنبه 4 شهریور 1398 - 07:58:44
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد